Domů     Na cestu si raději přibalte i padák: Prohlédněte si nejextrémnější lanovky světa!
Na cestu si raději přibalte i padák: Prohlédněte si nejextrémnější lanovky světa!
12.10.2018

Kabina se podezřele pohupuje a vy napjatě posloucháte, jak pohon lanovky skřípe na ocelovém laně. Právě ono je tím jediným, co vás drží nad strmou propastí. Ani informace o tom, jak vyspělé je zabezpečení a co všechno lano vydrží, vám na klidu nepřidají.

Cesta na obří homoli cukru

Kde: Rio de Janeiro, Brazílie

Výška: 528 metrů

Délka: 1 400 metrů

Hora Sugarloaf v zálivu u města Rio de Janeiro dostala jméno po svém tvaru připomínajícím homoli cukru a lanovku tu zřídili již v roce 1912, naštěstí byla za tu dobu několikrát modernizována, protože její kabina se houpá nad vrcholky skal ve výšce přesahující 300 metrů.

Je také jedinou lanovkou na světě, která má kompletně prosklené stěny ze speciálního umělého skla. Na více než kilometr dlouhé cestě ji drží jen 5 centimetrů silná ocelová lana spletená z 98 pramenů.

Lanovku pohání elektromotor, který ji dokáže rozhýbat až na 30 km/h. Cesta na vrchol tak trvá jen několik minut.

Místo, kde se rodí slunce

Kde: Mérida, Venezuela

Výška: 4 766 metrů

Délka: 12 500 metrů

Seznamte se s nejvyšší osobní lanovkou na světě, kterou najdete v jihoamerické Venezuele.

Systém 4 na sebe navazujících lanovek z Meridy k andskému štítu Pico Espejo vás vynese do nadmořské výšky 4766 metrů, což je srovnatelné s vrcholem evropského Mont Blancu.

Lanovka byla vybudována Francouzi v roce 1959 a patří jí řada dalších světových rekordů, například nejvyšší převýšení spojených lanovek dosahující 3191 metrů či volné rozpětí lan bez podpěry přes 3 kilometry.

V roce 2008 začala její přestavba a při znovuotevření byla pojmenována na Mukumbari, což znamená Místo, kde se rodí slunce.

Rekordní lanovku zasáhla v roce 1991 tragická nehoda? Na posledním úseku prasklo totiž lano a kabina se zřítila z výšky téměř 20 metrů. Dva lidé při nehodě zahynuli.
Rekordní lanovku zasáhla v roce 1991 tragická nehoda? Na posledním úseku prasklo totiž lano a kabina se zřítila z výšky téměř 20 metrů. Dva lidé při nehodě zahynuli.

Z jeskyně kolmo k nebesům

Kde: Hua Šan, čína

Výška: 2 086 metrů

Délka: 4 200 metrů

Skalnatý masiv s poetickým názvem Květinová hora proslavily prastaré budhistické chrámy a také pro horolezce velmi nebezpečné stěny. Vy se ale nahoru škrábat po laně nemusíte. Funguje tu totiž neobyčejná lanová dráha.

Nejen, že je zřejmě jedinou na světě, která má stanici v jeskyni, tedy vytesanou přímo do úbočí skály, ale velkou část své 20 minut trvající cesty stoupá téměř kolmo vzhůru.

Pod kabinou, která pojme jen 8 cestujících, se v tu chvíli otevírá stovky metrů hluboká propast.  Lanová dráha byla spuštěna v roce 2013 a patří k nejmodernějším na světě, dokáže přepravit 1500 lidí za hodinu.

Na hoře se nachází stezka z dřevěných desek, která se vine přímo kolem útesu a místo zábradlí tu je jen řetěz přichycený ve skále.
Na hoře se nachází stezka z dřevěných desek, která se vine přímo kolem útesu a místo zábradlí tu je jen řetěz přichycený ve skále.

Tramvaj do sněhového pekla

Kde: Jackson Hole, USA

Výška: 1 266 metrů

Délka: 3 799 metrů

Mezi profesionálními lyžaři je resort Jackson Hole v americkém Wyomingu pověstný. Čím? Těmi nejzrádnějšími a nejnebezpečnějšími sjezdy.

Všechny trasy tu mají označení černá sjezdovka, a aby se to nepletlo, jejich obtížnost navíc rozlišují podle počtu diamantů za názvem. Místo je proslulé ale také svou extrémní lanovkou, která šplhá do nadmořské výšky přes 3 000 metrů na vrchol hory Rendezvous.

Kabina lanovky je oproti jiným přímo obrovská a pojme téměř 100 lidí, na vrchol hory se přitom dokáže vyšplhat za pouhých 10 minut.

lanovka může pojmout až 100 lidí.
lanovka může pojmout až 100 lidí.

Nejstrmější cesta na vrchol

Kde: Zugspitze, Německo

Výška: 2 950 metrů

Délka: 4 450 metrů

Lanovka z německého městečka Ebisee na vrchol známé hory Zugspitze drží jedno zajímavé evropské prvenství, je to totiž nejstrmější lanovkou na kontinentu. Na trati dlouhé téměř 4 a půl kilometru totiž vystoupá skoro 2000 metrů do výšky.

Na paty jí ovšem šlape její rakouská konkurentka, která na stejný vrchol míří z tyrolské strany. Překonává při tom 1717 výškových metrů. Dá se tedy říci, že na vrchol Zugspitze vede opravdu strmá cesta.

Vyzkoušel si ji i německý provazochodec Freddy Nock, který bez jištění ušel téměř kilometr po zajišťovacím lanu. Cesta mu trvala celých 90 minut.

Zugspitze je nejstrmější lanovka v Evropě.
Zugspitze je nejstrmější lanovka v Evropě.

Na ocelovém laně do nebeské brány

Kde: Tianmen, Čína

Výška: 1 519 metrů

Délka: 7 000 metrů

Výlet kabinou na vrchol čínské hory Tianmen považují jedni za nejúžasnější zážitek, slabší povahy tvrdí, že je jen nezapomenutelný. Lanovková dráha patří k těm nejdelším na světě a svým pasažérům nabízí nevšední svezení.

Největší povolené stoupání je totiž u lanovek nastaveno na 45°, tato čínská v určitých místech dosahuje stupňů 38. K tomu si přidejte stametrové propasti a vrcholky okolních hor skryté v mlze. Celá cesta trvá okolo půl hodiny.

Komu by to bylo málo, může na vrcholu hory vyrazit na stezku okolo útesu, která je vytvořena jen z tvrzeného skla. Kolmá stěna mířící do hlubin je tu doslova na dosah ruky.

Lanovka patří k nejdelším na světě.
Lanovka patří k nejdelším na světě.
Foto: Shutterstock.com, wikipedie
Související články
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív