Kolik hodin máme spát, abychom si řádně odpočinuli? Pomáhá před spaním cvičení, nebo škodí? Ověřte si, co je pravda a co je mýtus.
Tréninkem můžu docílit, abych spal méně (MÝTUS)
Dospělý člověk potřebuje spát asi 6 – 8 hodin denně, aby se druhý den necítil vyčerpaný. Pokud bychom zkoušeli spát méně, vybudujeme si spánkový deficit.
Začne se nám zhoršovat pozornost a duševní schopnosti, dostaví se pocit vystresování a únavy, kterou pak musíme přehlušit léky či jinými prostředky.
Sklenička před spaním není dobrý nápad (PRAVDA)
Alkohol sice pomůže rychleji usnout, ale v průběhu noci vám bude tak rušit hluboký spánek, že se druhý den budete cítit více unavení.
Starší člověk nepotřebuje tolik spát (MÝTUS)
S přibývajícím věkem se spánek stává méně efektivní a „výživný“. Budí nás postupně se ohlašující bolesti nejrůznějších orgánů, nebo duševní nepohoda.
I přes častější noční probouzení bychom si v tomto věku měli ponechat svůj počet hodin spánku, i kdyby to znamenalo zůstávat každý den v posteli o něco déle.
Krátký spánek přes den je prospěšný (PRAVDA)
Pokud spíte dobře celou noc, nepotřebujete si dávat přes den „šlofíka“. Jestli se vám ale v noci nepodařilo naspat vaši dávku hodin, pak jsou malé denní spací pauzy velmi užitečné a nabijí vás novou energií.
Stačí usnout na 15 až 20 minut, ale zhruba do tří hodin odpoledne, jinak můžete mít problémy s večerním usínáním.
O víkendu se pořádně prospím a v týdnu nebudu muset tolik spát (MÝTUS)
Jestliže jste v pátek spali o tři hodiny méně než obvykle, vaše tělo naspání dalších hodin navíc přes víkend jenom uvítá. Ale chybějící hodiny, které „ukradnete“ ze svého spánku, lze dospávat až potom, dopředu to nefunguje. Ideální je každý den vstávat a usínat ve stejnou hodinu.
Cvičení před spaním neprospívá rychlému usínání (PRAVDA)
Tělesný pohyb sice pomáhá ke kvalitnějšímu spánku, ale s aktivitou byste měli skončit nejpozději tři hodiny před ulehnutím. Tělo se sportem nabudí, zvýší se jeho teplota, a rozehřátý člověk usíná mnohem déle.