Domů     Móda a zeměpis: Podle čeho se jmenují džíny nebo plavky?
Móda a zeměpis: Podle čeho se jmenují džíny nebo plavky?
4.5.2022

Odvážné bikini, kravatu nebo džíny z denimu. Alespoň něco z toho určitě oblékáme všichni. Kde hledat původ někdy trochu netradičních jmen? Přeci na mapě!

Někdy je to jasné.

Damaškové tkaniny odkazují na hlavní město Sýrie, kašmír je z vlny kašmírské kozy, pocházející z bývalého knížectví v Himalájích, a kosočtvercový vzor argyle oblíbený u golfistů nemůže pocházet odjinud, než ze stejnojmenné oblasti ve Skotsku. K jiným pojmům z módního světa vede cesta trochu zamotanější…

Styloví vojáci

Co: KRAVATA

Původ: Chorvatsko

Tohle si vezmi pro štěstí!“ Když se v 17. století v Chorvatsku dívka loučí se svým milým odcházejícím do války, daruje mu šátek.

Ona ho nosila přehozený přes ramena, mladík si ho teď uváže kolem krku. A nutno uznat, že skoro každému to sluší! Postupně se lněné, často vyšívané šátky různých barev stanou u chorvatských vojáků klasikou.

Když jsou během třicetileté války Chorvati odveleni do rakouské armády a v roce 1635 přijedou do Paříže, jejich doplněk módu milujícím Francouzům samozřejmě nemůže ujít! I oni si tedy začnou své obleky s naškrobenými límci zdobit šátkem uvázaným „na Chorvata“. A Chorvatům se v tehdejší francouzštině říká Cravates!

Šátky s dlouhými cípy dopředu, neboli tedy kravaty, nejprve nosí příslušníci francouzské armády, pak si je oblíbí i sám král Ludvík XIV. (1638-1715). Ještě než se stanou běžnou součástí pánského obleku téměř všude na světě.

Z chorvatského způsobu uvazování šátků vytvoří Francouzi celosvětový módní trend. Foto: FULVIO_TOGNON / Pixabay.
Z chorvatského způsobu uvazování šátků vytvoří Francouzi celosvětový módní trend. Foto: FULVIO_TOGNON / Pixabay.

Síla pro dřevorubce

Co: DENIM

Původ: město Nîmes

V čem je tato látka speciální? Bavlněná vlákna jsou tkaná keprovou vazbou – tvoří proužky ze šikmých řádků, což dodává potřebnou pevnost.

Keprové tkanině se také říká serž a v jeho výrobě v 17. století vyniká francouzské město Nîmes. Látku tu barví modrým indigem, šijí se z ní uniformy pro námořníky či jiné pracovní oděvy a jméno materiálu se nakonec skloňuje tak často, až vznikají zkomoleniny.

Okolo roku 1695 se už namísto francouzského „serge de Nimes“ objevuje zkratka „denim“.

Ve Francii ovšem jeho sláva nekončí! „Potřebuji pro svého manžela dřevorubce odolné pracovní kalhoty,“ vysloví svůj požadavek zákaznice krejčovství v San Francisku v roce 1870.

Majiteli dílny Jacobu W. Davisovi (1831–1908) se kalhoty povedou na jedničku! Zaboduje hlavně kapsami připevněnými kovovými nýty, a když se později rozhodne kalhoty střihnout právě z nîmského serže, zakázky se jen hrnou!

Následuje slavná spolupráce s obchodníkem Levim Straussem (1829-1902) a popularitu typicky modré látky z Nîmes, tedy denimu, už nikdo nezastaví!

Jacob Davis si patentuje nový střih kalhot, které mají kapsy a švy zpevněné cvočky. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay
Jacob Davis si patentuje nový střih kalhot, které mají kapsy a švy zpevněné cvočky. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay

Z Itálie do Texasu

Co: DŽÍNY

Původ: město Janov

Další příběh je podobný, začíná ale v italském Janově. Ve slavném přístavu totiž od 17. století nosí námořníci obleky z „denimu“.

Přesněji z pevné keprové látky zvané fustian či janovská modř (bleu de Gênes), dle Francouzů však Italové okopírovali právě nîmský serž!

V každém případě pracovní kalhoty z janovské látky mají úspěch a zalíbí si je Levi Sraussovi, který je začne v polovině 19. století prodávat v Americe. Ze jména Genoese či Jene fustian, po francouzsku také Jannes, vzniknou postupně v angličtině „jeans“! A poté i naše džíny.

Nejprve se tedy kalhotám s kapsami a kovovými nýty u nás říká spíš texasky (podle kovbojů v Texasu, kteří je nosí za první světové války), později také rifle.

„Rifle“ znamená puška, což odkazuje buď na oblibu kalhot mezi pistolníky, nebo na typický úzký tvar nohavic

Uvedení mini plavek způsobí takový poprask, že na atomový výbuch všichni zapomenou. Bikini: stux / Pixabay.
Uvedení mini plavek způsobí takový poprask, že na atomový výbuch všichni zapomenou. Bikini: stux / Pixabay.

Módní exploze

Co: BIKINI

Původ: ostrov Bikini

25. červenec 1946. Na atolu Bikini v Tichém oceánu už podruhé vybuchne atomová bomba! Proč teď, když je rok po válce? Jde „pouze“ o další americký experiment, poprvé jde totiž o výbuch na dně moře.

Puma Baker, které se říká také Helena z Bikini, je o třetinu silnější než ta, která zničila Hirošimu!

Jakou explozi způsobí 27 metrů pod hladinou Pacifiku? Nejspíš dost podobnou té v módním světě, když dámské plavky zmenšíte natolik, aby zakrývaly jen ty nejnutnější části těla!

Nové plavky návrháře Louise Réarda (1897 –1984), které se mají čtyři dny po výbuchu představit na módní přehlídce v Paříži, mají o svém jméně tedy jasno hned.

Výbuch v plavkovém světě je skutečně takový, že ten nedávný atomový zcela zastíní. Víc než devastující následky či zamoření ostrova radiací se řeší to, jestli jsou bikini skutečně vhodným oblečením na pláž.

Své exotické jméno si vyslouží hned dvakrát. Za prvé za explozi v módním světě a za druhé za miniaturní, ba přímo atomové množství látky, které vystačí na jejich ušití.

Na ostrově Capri vymyslí návrhářka revoluční kalhoty pod kolena. Foto: bilaleldaou / Pixabay.
Na ostrově Capri vymyslí návrhářka revoluční kalhoty pod kolena. Foto: bilaleldaou / Pixabay.

Ani dlouhé, ani krátké…

Co: CAPRI KALHOTY

Původ: ostrov Capri

Dlouhé kalhoty tu snad dámy ani nenosí. Ovšem neznamená to, že by všechny měly sukni – ženy na ostrově Capri v Neapolském zálivu nosí šortky! Anebo jsou to spíš dlouhé kalhoty, vyhrnuté tak, aby se v nich dalo jít třeba po pláži?

V roce 1948 tyto nohavice inspirují návrhářku Sonju de Lennart (*1920), která na Capri tráví dovolenou. A zanedlouho tak na molo vyjdou modelky v kalhotách netypické délky!

Končí po kolenem, maximálně v půlce lýtek a Sonja je pojmenuje právě po svém oblíbeném ostrově.

Konečně se dámské kalhoty liší od těch pánských! Budou mít úspěch? Klíčový je pro ně okamžik, kdy zalíbí americké kostýmní výtvarnici Edith Headové (1897-1981) a obleče do nich Audrey Hepburnovou (1929-1993) ve filmu Prázdniny v Římě (1953).

Capri si oblíbí i Brigitte Bardotová (*1934) , Sophia Lorenová (*1934) či Marylon Monroe (1926-1962) a s nimi i většina žen světa.

Foto: úvodní foto: Kranich17 / Pixabay 1 – 4: Pixabay
reklama
Související články
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
reklama
lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás