Domů     Móda a zeměpis: Podle čeho se jmenují džíny nebo plavky?
Móda a zeměpis: Podle čeho se jmenují džíny nebo plavky?
4.5.2022

Odvážné bikini, kravatu nebo džíny z denimu. Alespoň něco z toho určitě oblékáme všichni. Kde hledat původ někdy trochu netradičních jmen? Přeci na mapě!

Někdy je to jasné.

Damaškové tkaniny odkazují na hlavní město Sýrie, kašmír je z vlny kašmírské kozy, pocházející z bývalého knížectví v Himalájích, a kosočtvercový vzor argyle oblíbený u golfistů nemůže pocházet odjinud, než ze stejnojmenné oblasti ve Skotsku. K jiným pojmům z módního světa vede cesta trochu zamotanější…

Styloví vojáci

Co: KRAVATA

Původ: Chorvatsko

Tohle si vezmi pro štěstí!“ Když se v 17. století v Chorvatsku dívka loučí se svým milým odcházejícím do války, daruje mu šátek.

Ona ho nosila přehozený přes ramena, mladík si ho teď uváže kolem krku. A nutno uznat, že skoro každému to sluší! Postupně se lněné, často vyšívané šátky různých barev stanou u chorvatských vojáků klasikou.

Když jsou během třicetileté války Chorvati odveleni do rakouské armády a v roce 1635 přijedou do Paříže, jejich doplněk módu milujícím Francouzům samozřejmě nemůže ujít! I oni si tedy začnou své obleky s naškrobenými límci zdobit šátkem uvázaným „na Chorvata“. A Chorvatům se v tehdejší francouzštině říká Cravates!

Šátky s dlouhými cípy dopředu, neboli tedy kravaty, nejprve nosí příslušníci francouzské armády, pak si je oblíbí i sám král Ludvík XIV. (1638-1715). Ještě než se stanou běžnou součástí pánského obleku téměř všude na světě.

Z chorvatského způsobu uvazování šátků vytvoří Francouzi celosvětový módní trend. Foto: FULVIO_TOGNON / Pixabay.
Z chorvatského způsobu uvazování šátků vytvoří Francouzi celosvětový módní trend. Foto: FULVIO_TOGNON / Pixabay.

Síla pro dřevorubce

Co: DENIM

Původ: město Nîmes

V čem je tato látka speciální? Bavlněná vlákna jsou tkaná keprovou vazbou – tvoří proužky ze šikmých řádků, což dodává potřebnou pevnost.

Keprové tkanině se také říká serž a v jeho výrobě v 17. století vyniká francouzské město Nîmes. Látku tu barví modrým indigem, šijí se z ní uniformy pro námořníky či jiné pracovní oděvy a jméno materiálu se nakonec skloňuje tak často, až vznikají zkomoleniny.

Okolo roku 1695 se už namísto francouzského „serge de Nimes“ objevuje zkratka „denim“.

Ve Francii ovšem jeho sláva nekončí! „Potřebuji pro svého manžela dřevorubce odolné pracovní kalhoty,“ vysloví svůj požadavek zákaznice krejčovství v San Francisku v roce 1870.

Majiteli dílny Jacobu W. Davisovi (1831–1908) se kalhoty povedou na jedničku! Zaboduje hlavně kapsami připevněnými kovovými nýty, a když se později rozhodne kalhoty střihnout právě z nîmského serže, zakázky se jen hrnou!

Následuje slavná spolupráce s obchodníkem Levim Straussem (1829-1902) a popularitu typicky modré látky z Nîmes, tedy denimu, už nikdo nezastaví!

Jacob Davis si patentuje nový střih kalhot, které mají kapsy a švy zpevněné cvočky. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay
Jacob Davis si patentuje nový střih kalhot, které mají kapsy a švy zpevněné cvočky. Foto: PublicDomainPictures / Pixabay

Z Itálie do Texasu

Co: DŽÍNY

Původ: město Janov

Další příběh je podobný, začíná ale v italském Janově. Ve slavném přístavu totiž od 17. století nosí námořníci obleky z „denimu“.

Přesněji z pevné keprové látky zvané fustian či janovská modř (bleu de Gênes), dle Francouzů však Italové okopírovali právě nîmský serž!

V každém případě pracovní kalhoty z janovské látky mají úspěch a zalíbí si je Levi Sraussovi, který je začne v polovině 19. století prodávat v Americe. Ze jména Genoese či Jene fustian, po francouzsku také Jannes, vzniknou postupně v angličtině „jeans“! A poté i naše džíny.

Nejprve se tedy kalhotám s kapsami a kovovými nýty u nás říká spíš texasky (podle kovbojů v Texasu, kteří je nosí za první světové války), později také rifle.

„Rifle“ znamená puška, což odkazuje buď na oblibu kalhot mezi pistolníky, nebo na typický úzký tvar nohavic

Uvedení mini plavek způsobí takový poprask, že na atomový výbuch všichni zapomenou. Bikini: stux / Pixabay.
Uvedení mini plavek způsobí takový poprask, že na atomový výbuch všichni zapomenou. Bikini: stux / Pixabay.

Módní exploze

Co: BIKINI

Původ: ostrov Bikini

25. červenec 1946. Na atolu Bikini v Tichém oceánu už podruhé vybuchne atomová bomba! Proč teď, když je rok po válce? Jde „pouze“ o další americký experiment, poprvé jde totiž o výbuch na dně moře.

Puma Baker, které se říká také Helena z Bikini, je o třetinu silnější než ta, která zničila Hirošimu!

Jakou explozi způsobí 27 metrů pod hladinou Pacifiku? Nejspíš dost podobnou té v módním světě, když dámské plavky zmenšíte natolik, aby zakrývaly jen ty nejnutnější části těla!

Nové plavky návrháře Louise Réarda (1897 –1984), které se mají čtyři dny po výbuchu představit na módní přehlídce v Paříži, mají o svém jméně tedy jasno hned.

Výbuch v plavkovém světě je skutečně takový, že ten nedávný atomový zcela zastíní. Víc než devastující následky či zamoření ostrova radiací se řeší to, jestli jsou bikini skutečně vhodným oblečením na pláž.

Své exotické jméno si vyslouží hned dvakrát. Za prvé za explozi v módním světě a za druhé za miniaturní, ba přímo atomové množství látky, které vystačí na jejich ušití.

Na ostrově Capri vymyslí návrhářka revoluční kalhoty pod kolena. Foto: bilaleldaou / Pixabay.
Na ostrově Capri vymyslí návrhářka revoluční kalhoty pod kolena. Foto: bilaleldaou / Pixabay.

Ani dlouhé, ani krátké…

Co: CAPRI KALHOTY

Původ: ostrov Capri

Dlouhé kalhoty tu snad dámy ani nenosí. Ovšem neznamená to, že by všechny měly sukni – ženy na ostrově Capri v Neapolském zálivu nosí šortky! Anebo jsou to spíš dlouhé kalhoty, vyhrnuté tak, aby se v nich dalo jít třeba po pláži?

V roce 1948 tyto nohavice inspirují návrhářku Sonju de Lennart (*1920), která na Capri tráví dovolenou. A zanedlouho tak na molo vyjdou modelky v kalhotách netypické délky!

Končí po kolenem, maximálně v půlce lýtek a Sonja je pojmenuje právě po svém oblíbeném ostrově.

Konečně se dámské kalhoty liší od těch pánských! Budou mít úspěch? Klíčový je pro ně okamžik, kdy zalíbí americké kostýmní výtvarnici Edith Headové (1897-1981) a obleče do nich Audrey Hepburnovou (1929-1993) ve filmu Prázdniny v Římě (1953).

Capri si oblíbí i Brigitte Bardotová (*1934) , Sophia Lorenová (*1934) či Marylon Monroe (1926-1962) a s nimi i většina žen světa.

Foto: úvodní foto: Kranich17 / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se