Přechod na moderní kondenzační kotel je šetrným řešením nejen pro vaši peněženku, ale také pro životní prostředí. Získáte vyšší účinnost vytápění i komfortní ovládání. Zjistěte, co všechno musíte zvážit před jeho výběrem.
Proč vyměnit starý kotel za kondenzační
Na rozdíl od běžných atmosférických kotlů nabízejí ty kondenzační vyšší účinnost. V klasických typech se pára vytvořená spalováním odvádí ven komínem, zatímco u moderních kondenzačních kotlů se tato pára zachycuje.
Celý proces probíhá v tepelném výměníku, kde zachycená pára kondenzuje a ohřívá studenou vodu, která se poté vrací zpět do topného systému. Kotel nemusí spotřebovávat tolik energie, takže výrazně šetří plyn, což se odrazí v každoročním vyúčtování.
Další zajímavosti i tipy, jak ušetřit, naleznete na vzdělávacím webu ČEZ Akademie.
Výhody a nevýhody kondenzačního kotle
Největší výhodou kondenzačních kotlů je jejich vysoká energetická účinnost. Spotřebovávají až o 20 % méně plynu než tradiční kotle, což přirozeně vede k nižším nákladům na vytápění.
Zároveň produkují minimální množství emisí. Dalšími výhodami jsou snadná instalace, obsluha a jednoduchá regulace výkonu.
Kondenzační kotle jsou často vybaveny regulátorem, který pomocí čidla reaguje na venkovní teplotu a automaticky jí přizpůsobuje svůj provoz. Nejmodernější modely nabízejí možnost regulace i prostřednictvím chytrého telefonu. Také nevyžadují přípravu a skladování paliva jako kotle na tuhá paliva.
A s jakými mínusy musíte u kondenzačních kotlů počítat? Například se zajištěním odvodu kondenzátu. Kotel o příkonu 25 kW totiž vyprodukuje při 10hodinovém provozu až 35 litrů kondenzátu. Nejjednodušší řešení představuje napojení kotle ke kanalizaci.
Další opatření zahrnují vyvložkování komínu a zajištění přívodu čerstvého vzduchu ke kotli. Stejně jako u běžných plynových kotlů je nezbytná také každoroční pravidelná údržba a odborný servis spalinových cest.
Jak vybrat správný výkon kondenzačního kotle
Výběr výkonu kondenzačního kotle jde ruku v ruce se znalostí tepelné ztráty objektu. V případě novostaveb bývá údaj o tepelné ztrátě součástí projektové dokumentace. V případě výměny kotle ve starší nemovitosti si nechejte tepelnou ztrátu vypočítat odborníkem.
Úniky tepla z domácnosti nejvíce ovlivňuje zejména kvalita střechy a zateplení. Platí, že čím menší jsou tepelné ztráty domu, tím nižší výkon kotle budete potřebovat. A to znamená úsporu na pořizovacích nákladech. V běžném rodinném domě zpravidla stačí výkon 24 kW.
Druhy kondenzačních kotlů
Kondenzační kotle nabízejí různé způsoby ohřevu teplé vody. Existují tři varianty:
s průtokovým ohřevem vody, které nemají zásobník a ohřívají protékající vodu přímo v okamžiku spotřeby;
s integrovaným zásobníkem, který vodu ohřívá průběžně;
s externím zásobníkem, který zajišťuje dostatek teplé vody i početným rodinám.
Kromě toho si můžete vybrat kotel v závěsné či stacionární podobě. Většinu kondenzačních kotlů lze zavěsit, na zem se umisťují spíše modely s velkými zásobníky na teplou vodu.
Zdroje
https://www.cezakademie.cz/cs/clanky/vite-jak-spravne-vybrat-kotel-do-domu-180064
https://www.cezakademie.cz/cs/clanky/plynove-kotle-ktere-jsou-nejlepsi-180061