Domů     Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
15.11.2023

Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.

Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder (1855–1924) nastoupí na Akademii výtvarných umění v 15 letech.

Za spolužáky má taková jména, jako Mikoláš Aleš (1852–1913) nebo František Ženíšek (1849–1916). V čem oba překoná? Třeba v oblibě u falzifikátorů!

Jakub Schikaneder: V Národním se už nerozhlížejte

O českém malíři a ilustrátorovi Emanuelovi Krescencovi Liškovi (1852–1903) slyšel málokdo. Přesto je to právě on, kdo se spolu s Jakubem Schikanederem zúčastní soutěže na výzdobu Národního divadla.

Vlysy od přemyslovských po rudolfínská témata kompozičně navrhne Schikaneder, barevné řešení pak Liška. A jejich návrh je také realizován. Ale… Až budete někdy o přestávce hledat očima jejich dílo, námahu si ušetřete.

Přestože přežijí požár divadla, budou nahrazena kompozicí Václava Brožíka (1851–1901).

Pokud jde o obrazy, stane se Jakub Schikaneder noční můrou znalců a milovníků umění. Proč? Dnes mezinárodně ceněný umělec totiž má na mnohých „falzech“ v podstatě svůj podíl. Jak se něco takového může stát? V umělecké dílně učí své studenty.

Precizní kopie jeho děl představují jejich denní chleba. A co hůř, k dispozici mají barvy o totožném chemickém složení a plátna stejného stáří a výroby. Na díla dohlíží osobně Schikaneder. Jediné, co chybí, je mistrův podpis. A ten je kvalitně dopsán po jeho smrti…

EPOCHAplus.cz dodává:

Zádumčivá atmosféra, genius loci. Schikanederova pražská nokturna lidé milují. Kde je poptávka, vynoří se i nabídka. Schikaneder se začne falšovat prvoplánově a úmyslně.

Na smutném žebříčku nejvíce padělaných českých autorů přelomu 19. a 20. století drží stabilně čelní pozici. Například Večer v Týnské uličce jste mohli vidět mezi lety 1991 až 1997 v Anežském klášteře. Dnes se ale díky expertizám ví, že jde jednoznačně o padělek.

Jedno z falz Jakuba Schikanedera můžete vidět hned v úvodu článku. Foto: CC - volné dílo
Jedno z falz Jakuba Schikanedera můžete vidět hned v úvodu článku. Foto: CC – volné dílo

Emil Filla: Superhrdina mezi malíři

Sedm kilometrů od Kroměříže, v městečku Chropyni, se 3. dubna 1882 rozkřičí novorozenecký hlásek.

Emil František Josef Filla (1882–1953) dostane od sudiček nadělenou pestrou škálu talentů – bude malířem, grafikem i sochařem a ve chvílích nejvyššího utrpení se přikloní dokonce k poezii. Návdavkem mu osud přiklepne dobrodružný život.

Než zemře 6. října 1953 na svůj již sedmý infarkt, stihne toho vážně dost. Studia na pražské Akademii výtvarných umění opustí kvůli jejich zkostnatělosti, aby se roku 1910 pomalu přiklonil ke kubismu.

Evropou se rozeznívají výstřely první světové války a Fillův umělecký život dostává značně dramatičtější rozměry. Z Paříže prchá do Nizozemí. Pomáhá českému odboji – vyvolává a předává tajné zprávy.

Když vřava konečně utichne, stane se velvyslaneckým radou v Nizozemsku a později pracuje na Československém ministerstvu zahraničí. Nikdo by nevěřil, že se historie může tak brzy opakovat, a přece. Druhá světová válka klepe na brány.

Filla se vymezí proti nebezpečí nacismu. Nový režim se mu odmění – pobytem v Dachau a Buchenwaldu. Umělci se podaří přežít. Již roku 1945 má výstavu v Mánesu a je jmenován profesorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Štěstí ho ale nečeká.

Moc je v rukou komunistů. „Mému umění odzvonili a zas snáším všechno příkoří, které jsem myslel, že už se nikdy nevrátí,“ píše Filla.

EPOCHAplus.cz dodává:

Emil Filla patří mezi českými autory k těm „falzifikátorsky vyvoleným“. Prodává se totiž skvěle jak doma, tak v zahraničí. Vždyť v květnu roku 2012 je jeden z jeho obrazů, naštěstí pravý – Ležící žena – na pražském Žofíně koupen za 15 200 000 korun!

Fillova tvorba trhá rekordy. Foto: CC - volné dílo
Fillova tvorba trhá rekordy. Foto: CC – volné dílo

Jan Zrzavý: Proč se podepisuje Zerzavý?

Bloumá pražskými ulicemi. Nemá ve zvyku se vzdávat, ale… Jan Zrzavý (1890–1977) se právě nedostal na Akademii výtvarných umění. Již popáté. Má za sebou sice pár let na UMPRUM, odkud byl vyloučen, ale svou výtvarnou cestu si nakonec formuje hlavně sám.

Přesto se stane v letech 1947 až 1950 profesorem malby a kompozice na Katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Tou dobou má za sebou cesty po Francii, do které se rád vrací, a také realizaci scénické výpravy opery Idomeneus pro Národní divadlo.

EPOCHAplus.cz dodává:

Zrzavý si dokonce zahraje v několika filmech – kromě těch o sobě například v Kátě a krokodýlovi dotočeném roku 1965. Jen o rok později je jmenován národním umělcem.

Falza jeho děl nekolují jen v podobě kopií, ale i úplně nových obrazů snažících se napodobit jeho styl. A to zdařile. Jak jsou tedy odhalena? Krásné Bretaňské motivy přesně v duchu zrzavého totiž obvykle postrádají křídový podklad a typické druhy bělob.

Rentgen odhalí, že falzifikátor má přeci jen jinou techniku, než umělec a chemický rozbor poukáže na pigmenty v barvě, které se ve své době nedaly sehnat. Co naopak zmate laika, je podpis. Na falzech bývá často Zerzavý a falešný rok stvoření díla.

Zerzavý se paradoxně často podepisuje i autor. Proč? Možná kvůli lepší výslovnosti v zahraničí, možná se snaží navázat na odkaz předků…

Jan Zrzavý v 60. letech. Foto: Karel Kuklík / CC BY-SA 3.0
Jan Zrzavý v 60. letech. Foto: Karel Kuklík / CC BY-SA 3.0
Foto: CC, NG
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan