Domů     Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
15.11.2023

Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.

Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder (1855–1924) nastoupí na Akademii výtvarných umění v 15 letech.

Za spolužáky má taková jména, jako Mikoláš Aleš (1852–1913) nebo František Ženíšek (1849–1916). V čem oba překoná? Třeba v oblibě u falzifikátorů!

Jakub Schikaneder: V Národním se už nerozhlížejte

O českém malíři a ilustrátorovi Emanuelovi Krescencovi Liškovi (1852–1903) slyšel málokdo. Přesto je to právě on, kdo se spolu s Jakubem Schikanederem zúčastní soutěže na výzdobu Národního divadla.

Vlysy od přemyslovských po rudolfínská témata kompozičně navrhne Schikaneder, barevné řešení pak Liška. A jejich návrh je také realizován. Ale… Až budete někdy o přestávce hledat očima jejich dílo, námahu si ušetřete.

Přestože přežijí požár divadla, budou nahrazena kompozicí Václava Brožíka (1851–1901).

Pokud jde o obrazy, stane se Jakub Schikaneder noční můrou znalců a milovníků umění. Proč? Dnes mezinárodně ceněný umělec totiž má na mnohých „falzech“ v podstatě svůj podíl. Jak se něco takového může stát? V umělecké dílně učí své studenty.

Precizní kopie jeho děl představují jejich denní chleba. A co hůř, k dispozici mají barvy o totožném chemickém složení a plátna stejného stáří a výroby. Na díla dohlíží osobně Schikaneder. Jediné, co chybí, je mistrův podpis. A ten je kvalitně dopsán po jeho smrti…

EPOCHAplus.cz dodává:

Zádumčivá atmosféra, genius loci. Schikanederova pražská nokturna lidé milují. Kde je poptávka, vynoří se i nabídka. Schikaneder se začne falšovat prvoplánově a úmyslně.

Na smutném žebříčku nejvíce padělaných českých autorů přelomu 19. a 20. století drží stabilně čelní pozici. Například Večer v Týnské uličce jste mohli vidět mezi lety 1991 až 1997 v Anežském klášteře. Dnes se ale díky expertizám ví, že jde jednoznačně o padělek.

Jedno z falz Jakuba Schikanedera můžete vidět hned v úvodu článku. Foto: CC - volné dílo
Jedno z falz Jakuba Schikanedera můžete vidět hned v úvodu článku. Foto: CC – volné dílo

Emil Filla: Superhrdina mezi malíři

Sedm kilometrů od Kroměříže, v městečku Chropyni, se 3. dubna 1882 rozkřičí novorozenecký hlásek.

Emil František Josef Filla (1882–1953) dostane od sudiček nadělenou pestrou škálu talentů – bude malířem, grafikem i sochařem a ve chvílích nejvyššího utrpení se přikloní dokonce k poezii. Návdavkem mu osud přiklepne dobrodružný život.

Než zemře 6. října 1953 na svůj již sedmý infarkt, stihne toho vážně dost. Studia na pražské Akademii výtvarných umění opustí kvůli jejich zkostnatělosti, aby se roku 1910 pomalu přiklonil ke kubismu.

Evropou se rozeznívají výstřely první světové války a Fillův umělecký život dostává značně dramatičtější rozměry. Z Paříže prchá do Nizozemí. Pomáhá českému odboji – vyvolává a předává tajné zprávy.

Když vřava konečně utichne, stane se velvyslaneckým radou v Nizozemsku a později pracuje na Československém ministerstvu zahraničí. Nikdo by nevěřil, že se historie může tak brzy opakovat, a přece. Druhá světová válka klepe na brány.

Filla se vymezí proti nebezpečí nacismu. Nový režim se mu odmění – pobytem v Dachau a Buchenwaldu. Umělci se podaří přežít. Již roku 1945 má výstavu v Mánesu a je jmenován profesorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Štěstí ho ale nečeká.

Moc je v rukou komunistů. „Mému umění odzvonili a zas snáším všechno příkoří, které jsem myslel, že už se nikdy nevrátí,“ píše Filla.

EPOCHAplus.cz dodává:

Emil Filla patří mezi českými autory k těm „falzifikátorsky vyvoleným“. Prodává se totiž skvěle jak doma, tak v zahraničí. Vždyť v květnu roku 2012 je jeden z jeho obrazů, naštěstí pravý – Ležící žena – na pražském Žofíně koupen za 15 200 000 korun!

Fillova tvorba trhá rekordy. Foto: CC - volné dílo
Fillova tvorba trhá rekordy. Foto: CC – volné dílo

Jan Zrzavý: Proč se podepisuje Zerzavý?

Bloumá pražskými ulicemi. Nemá ve zvyku se vzdávat, ale… Jan Zrzavý (1890–1977) se právě nedostal na Akademii výtvarných umění. Již popáté. Má za sebou sice pár let na UMPRUM, odkud byl vyloučen, ale svou výtvarnou cestu si nakonec formuje hlavně sám.

Přesto se stane v letech 1947 až 1950 profesorem malby a kompozice na Katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Tou dobou má za sebou cesty po Francii, do které se rád vrací, a také realizaci scénické výpravy opery Idomeneus pro Národní divadlo.

EPOCHAplus.cz dodává:

Zrzavý si dokonce zahraje v několika filmech – kromě těch o sobě například v Kátě a krokodýlovi dotočeném roku 1965. Jen o rok později je jmenován národním umělcem.

Falza jeho děl nekolují jen v podobě kopií, ale i úplně nových obrazů snažících se napodobit jeho styl. A to zdařile. Jak jsou tedy odhalena? Krásné Bretaňské motivy přesně v duchu zrzavého totiž obvykle postrádají křídový podklad a typické druhy bělob.

Rentgen odhalí, že falzifikátor má přeci jen jinou techniku, než umělec a chemický rozbor poukáže na pigmenty v barvě, které se ve své době nedaly sehnat. Co naopak zmate laika, je podpis. Na falzech bývá často Zerzavý a falešný rok stvoření díla.

Zerzavý se paradoxně často podepisuje i autor. Proč? Možná kvůli lepší výslovnosti v zahraničí, možná se snaží navázat na odkaz předků…

Jan Zrzavý v 60. letech. Foto: Karel Kuklík / CC BY-SA 3.0
Jan Zrzavý v 60. letech. Foto: Karel Kuklík / CC BY-SA 3.0
Foto: CC, NG
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.