Domů     Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
15.11.2023

Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.

Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder (1855–1924) nastoupí na Akademii výtvarných umění v 15 letech.

Za spolužáky má taková jména, jako Mikoláš Aleš (1852–1913) nebo František Ženíšek (1849–1916). V čem oba překoná? Třeba v oblibě u falzifikátorů!

Jakub Schikaneder: V Národním se už nerozhlížejte

O českém malíři a ilustrátorovi Emanuelovi Krescencovi Liškovi (1852–1903) slyšel málokdo. Přesto je to právě on, kdo se spolu s Jakubem Schikanederem zúčastní soutěže na výzdobu Národního divadla.

Vlysy od přemyslovských po rudolfínská témata kompozičně navrhne Schikaneder, barevné řešení pak Liška. A jejich návrh je také realizován. Ale… Až budete někdy o přestávce hledat očima jejich dílo, námahu si ušetřete.

Přestože přežijí požár divadla, budou nahrazena kompozicí Václava Brožíka (1851–1901).

Pokud jde o obrazy, stane se Jakub Schikaneder noční můrou znalců a milovníků umění. Proč? Dnes mezinárodně ceněný umělec totiž má na mnohých „falzech“ v podstatě svůj podíl. Jak se něco takového může stát? V umělecké dílně učí své studenty.

Precizní kopie jeho děl představují jejich denní chleba. A co hůř, k dispozici mají barvy o totožném chemickém složení a plátna stejného stáří a výroby. Na díla dohlíží osobně Schikaneder. Jediné, co chybí, je mistrův podpis. A ten je kvalitně dopsán po jeho smrti…

EPOCHAplus.cz dodává:

Zádumčivá atmosféra, genius loci. Schikanederova pražská nokturna lidé milují. Kde je poptávka, vynoří se i nabídka. Schikaneder se začne falšovat prvoplánově a úmyslně.

Na smutném žebříčku nejvíce padělaných českých autorů přelomu 19. a 20. století drží stabilně čelní pozici. Například Večer v Týnské uličce jste mohli vidět mezi lety 1991 až 1997 v Anežském klášteře. Dnes se ale díky expertizám ví, že jde jednoznačně o padělek.

Jedno z falz Jakuba Schikanedera můžete vidět hned v úvodu článku. Foto: CC - volné dílo
Jedno z falz Jakuba Schikanedera můžete vidět hned v úvodu článku. Foto: CC – volné dílo

Emil Filla: Superhrdina mezi malíři

Sedm kilometrů od Kroměříže, v městečku Chropyni, se 3. dubna 1882 rozkřičí novorozenecký hlásek.

Emil František Josef Filla (1882–1953) dostane od sudiček nadělenou pestrou škálu talentů – bude malířem, grafikem i sochařem a ve chvílích nejvyššího utrpení se přikloní dokonce k poezii. Návdavkem mu osud přiklepne dobrodružný život.

Než zemře 6. října 1953 na svůj již sedmý infarkt, stihne toho vážně dost. Studia na pražské Akademii výtvarných umění opustí kvůli jejich zkostnatělosti, aby se roku 1910 pomalu přiklonil ke kubismu.

Evropou se rozeznívají výstřely první světové války a Fillův umělecký život dostává značně dramatičtější rozměry. Z Paříže prchá do Nizozemí. Pomáhá českému odboji – vyvolává a předává tajné zprávy.

Když vřava konečně utichne, stane se velvyslaneckým radou v Nizozemsku a později pracuje na Československém ministerstvu zahraničí. Nikdo by nevěřil, že se historie může tak brzy opakovat, a přece. Druhá světová válka klepe na brány.

Filla se vymezí proti nebezpečí nacismu. Nový režim se mu odmění – pobytem v Dachau a Buchenwaldu. Umělci se podaří přežít. Již roku 1945 má výstavu v Mánesu a je jmenován profesorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Štěstí ho ale nečeká.

Moc je v rukou komunistů. „Mému umění odzvonili a zas snáším všechno příkoří, které jsem myslel, že už se nikdy nevrátí,“ píše Filla.

EPOCHAplus.cz dodává:

Emil Filla patří mezi českými autory k těm „falzifikátorsky vyvoleným“. Prodává se totiž skvěle jak doma, tak v zahraničí. Vždyť v květnu roku 2012 je jeden z jeho obrazů, naštěstí pravý – Ležící žena – na pražském Žofíně koupen za 15 200 000 korun!

Fillova tvorba trhá rekordy. Foto: CC - volné dílo
Fillova tvorba trhá rekordy. Foto: CC – volné dílo

Jan Zrzavý: Proč se podepisuje Zerzavý?

Bloumá pražskými ulicemi. Nemá ve zvyku se vzdávat, ale… Jan Zrzavý (1890–1977) se právě nedostal na Akademii výtvarných umění. Již popáté. Má za sebou sice pár let na UMPRUM, odkud byl vyloučen, ale svou výtvarnou cestu si nakonec formuje hlavně sám.

Přesto se stane v letech 1947 až 1950 profesorem malby a kompozice na Katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Tou dobou má za sebou cesty po Francii, do které se rád vrací, a také realizaci scénické výpravy opery Idomeneus pro Národní divadlo.

EPOCHAplus.cz dodává:

Zrzavý si dokonce zahraje v několika filmech – kromě těch o sobě například v Kátě a krokodýlovi dotočeném roku 1965. Jen o rok později je jmenován národním umělcem.

Falza jeho děl nekolují jen v podobě kopií, ale i úplně nových obrazů snažících se napodobit jeho styl. A to zdařile. Jak jsou tedy odhalena? Krásné Bretaňské motivy přesně v duchu zrzavého totiž obvykle postrádají křídový podklad a typické druhy bělob.

Rentgen odhalí, že falzifikátor má přeci jen jinou techniku, než umělec a chemický rozbor poukáže na pigmenty v barvě, které se ve své době nedaly sehnat. Co naopak zmate laika, je podpis. Na falzech bývá často Zerzavý a falešný rok stvoření díla.

Zerzavý se paradoxně často podepisuje i autor. Proč? Možná kvůli lepší výslovnosti v zahraničí, možná se snaží navázat na odkaz předků…

Jan Zrzavý v 60. letech. Foto: Karel Kuklík / CC BY-SA 3.0
Jan Zrzavý v 60. letech. Foto: Karel Kuklík / CC BY-SA 3.0
Foto: CC, NG
Související články
Svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Svět zločinu
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
reklama
svět zločinu
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a