Domů     Místo špaget trinitrotoluen
Místo špaget trinitrotoluen
4.4.2023

Jde o jeden z nejkrvavějších teroristických činů uskutečněných na území Evropy. Na cestující čeká v roce 1980 na boloňské železniční stanici smrt. Proč umírají na následky tajemného výbuchu desítky lidí?

Zatímco stovky lidí spěchají malebnými uličkami severoitalské Boloni, na zdejší hlavní železniční stanici zastavuje vlak mířící do švýcarského Chiassa. Před tabulí s odjezdy vlaků stojí i mladá Italka Angela Marinová (1957–1980).

Zítřejší den jí není souzen. V 10.25 místního času stanicí zaduní exploze, která poničí vlak stojící na první koleji. Mnohem hůř však dopadne hlavní nádražní budova. Střecha čekárny se s rachotem zřítí na cestující!

Výbuch zraní přes 200 lidí, 85 dalších nalezne 2. srpna 1980 na italské stanici smrt.

Improvizace zachraňuje životy

Svědci ihned přivolají pomoc v podobě hasičských a zdravotnických sborů. Boloňa má však zoufalý nedostatek sanitek i záchranářů. S odnášením zraněných tak musí pomoci kolemjdoucí, s převozem řidiči taxíků, autobusů i majitelé aut.

Boloňa okamžitě povolá zpět lékaře a sestry z dovolených, dopravní policie rychle organizuje přednostní dopravu záchranářských týmů. Z velké nádražní budovy zůstane pouhé torzo.

Přesto se podaří díky šikovné improvizaci zachránit poměrně velké procento raněných.

Raněné z místa odvážejí autobusy MHD. FOTO: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Raněné z místa odvážejí autobusy MHD. FOTO: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Lid se bouří

Exploze, která vejde do dějin jako boloňský masakr, si přesto vyžádá mnoho životů především mladých Italů, několika zahraničních turistů a bohužel i nevinných dětí.

Nejmladší obětí je teprve tříletá italská holčička Angela Fresu (1977–1980), nejstarším mrtvým 86letý Antonio Montanari. Tragická „demolice“ zasáhne do životů desítek rodin.

Poškodí také pověst turisty vyhledávaného města s renesančním centrem. Vzápětí po ní proto vypuknou na boloňském náměstí Piazza Maggiore rozsáhlé demonstrace požadující zvýšení bezpečnosti a vyšetření krvavé události.

Násilné vyřizování účtů mezi radikálními politickými skupinami se začíná stávat až příliš běžnou praxí. Pobouření obyvatel naplno propukne 6. srpna 1980 během pohřbu obětí.

Výbuch kotle to nebyl

Italské veřejnosti o masakru se slzami v očích referuje i tehdejší italský prezident Sandro Pertini (1896–1990).

Co tedy způsobilo tragédii, která se stane v poválečné éře třetím největším neštěstím tohoto druhu v Evropě a nejkrvavějším násilným incidentem v dějinách novodobé Itálie?

Tehdejší italská vláda vedená premiérem Francescem Cossigou (1928–2010) nejprve označí za příčinu katastrofy explozi starého kotle.

Vzápětí se však ukáže, že tato hypotéza prosazovaná některými vlivnými křesťansko-demokratickými politiky má do pravdy daleko. Vyšetřovatelé totiž naleznou v troskách nádražní budovy kufřík se stopy po explozivních látkách.

Teprve z ptačí perspektivy vynikne rozsah škod. FOTO: AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo
Teprve z ptačí perspektivy vynikne rozsah škod. FOTO: AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo

Mohou za to Rudé brigády?

Ve zbytcích kufru odhalují expertizy zbytky účinných trhavin trinitrotoluenu a hexogenu vážících před explozí kolem 23 kilogramů! Zavazadlo je zřejmě kýmsi záměrně ponecháno v čekárně před výbuchem a jeho obsah poté odpálen.

Boloňský zločin vzápětí politici připíší na vrub Rudých brigád – teroristické levicové organizace, která od roku 1969 provádí únosy, vraždy a další zločiny.

Této ilegální bojůvce sympatizující s komunisty je například připisován únos a následná vražda italského křesťansko-demokratického premiéra Alda Mora (1916–1978). Případ boloňského masakru však není tak jednoznačný.

Podivné vyšetřování

Další stopy totiž vedou k někdejší italské krajně pravicové organizaci Nuclei Armati Rivoluzionari (Ozbrojené revoluční jádro), zkráceně NAR. Tato polofašistická skupina provádí v Itálii od roku 1977 cílené sabotáže, výbuchy a vraždy.

Italští vyšetřovatelé vzápětí zjišťují, že NAR má být napojena nejen na podsvětí, ale také na některé italské politiky, především z tehdejší křesťansko-demokratické strany. To snad může být důvodem toho, proč se vyšetřování boloňské tragédie tak dlouho vleče.

I zmíněný premiér Francesco Cossiga – právě z křesťansko-demokratické strany – v něm zaujme na dlouhé měsíce roli „mrtvého brouka“ a mlží.

Nádraží se ocitlo v troskách. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Nádraží se ocitlo v troskách. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Proces s viníky

„S důkazy z místa boloňského výbuchu bylo již od zpočátku manipulováno, což mohlo umožnit skutečným pachatelům uniknout,“ míní italský soudce Libero Manusco (*1941).

Již 26. srpna 1980 je vydáno prokuraturou 28 zatykačů na členy NAR, ale soudní stání se vlečou až do počátku 21. století, přičemž je většina obviněných zproštěna viny.

Odsouzeni jsou nakonec pouze tři příslušníci NAR – Valerio Fioravanti (*1958), Francesca Mambrová (*1959) a později i Luigi Ciavardini (*1962).

Za mříže se v souvislosti s údajným ovlivňováním vyšetřování boloňské tragédie dostávají i tři členové Italské vojenské zpravodajské služby SSMI. V nepřítomnosti je odsouzen také finančník Licio Gelli (*1919), který se však ukryje kdesi v Jižní Americe.

Kufřík plný tajemství

Na jaře 1981 policisté naleznou v italské vile finančníka Gelliho kufřík se šokujícím obsahem.

Leží v něm seznam členů Gelliho zednářské lóže P2, jejíž je samozvaným velmistrem, čítající přes tři tisíce osob a záznamy o nezákonných akcích včetně napojení P2 na italské podsvětí NAR a zpravodajské služby.

Tajný zednářský seznam čítá tři tehdejší italské ministry, členy italské armády, policie, mocné bankéře i velitele italské SSMI a další politiky.

Gelli pomocí vydírání, úplatků a svého vlivu v P2 ovlivňuje italskou politiku, ale také se prý snaží vnést do své vlasti radikálně-fašistické prvky a chaos.

Nechal tento muž a jeho spolupracovníci zlikvidovat desítky lidí v Boloni kvůli „vyšším zájmům“ zahladit stopy, nebo za explozí stálo NAR, či někdo zcela jiný?

Foto: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz