Domů     Místo špaget trinitrotoluen
Místo špaget trinitrotoluen
4.4.2023

Jde o jeden z nejkrvavějších teroristických činů uskutečněných na území Evropy. Na cestující čeká v roce 1980 na boloňské železniční stanici smrt. Proč umírají na následky tajemného výbuchu desítky lidí?

Zatímco stovky lidí spěchají malebnými uličkami severoitalské Boloni, na zdejší hlavní železniční stanici zastavuje vlak mířící do švýcarského Chiassa. Před tabulí s odjezdy vlaků stojí i mladá Italka Angela Marinová (1957–1980).

Zítřejší den jí není souzen. V 10.25 místního času stanicí zaduní exploze, která poničí vlak stojící na první koleji. Mnohem hůř však dopadne hlavní nádražní budova. Střecha čekárny se s rachotem zřítí na cestující!

Výbuch zraní přes 200 lidí, 85 dalších nalezne 2. srpna 1980 na italské stanici smrt.

Improvizace zachraňuje životy

Svědci ihned přivolají pomoc v podobě hasičských a zdravotnických sborů. Boloňa má však zoufalý nedostatek sanitek i záchranářů. S odnášením zraněných tak musí pomoci kolemjdoucí, s převozem řidiči taxíků, autobusů i majitelé aut.

Boloňa okamžitě povolá zpět lékaře a sestry z dovolených, dopravní policie rychle organizuje přednostní dopravu záchranářských týmů. Z velké nádražní budovy zůstane pouhé torzo.

Přesto se podaří díky šikovné improvizaci zachránit poměrně velké procento raněných.

Raněné z místa odvážejí autobusy MHD. FOTO: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Raněné z místa odvážejí autobusy MHD. FOTO: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Lid se bouří

Exploze, která vejde do dějin jako boloňský masakr, si přesto vyžádá mnoho životů především mladých Italů, několika zahraničních turistů a bohužel i nevinných dětí.

Nejmladší obětí je teprve tříletá italská holčička Angela Fresu (1977–1980), nejstarším mrtvým 86letý Antonio Montanari. Tragická „demolice“ zasáhne do životů desítek rodin.

Poškodí také pověst turisty vyhledávaného města s renesančním centrem. Vzápětí po ní proto vypuknou na boloňském náměstí Piazza Maggiore rozsáhlé demonstrace požadující zvýšení bezpečnosti a vyšetření krvavé události.

Násilné vyřizování účtů mezi radikálními politickými skupinami se začíná stávat až příliš běžnou praxí. Pobouření obyvatel naplno propukne 6. srpna 1980 během pohřbu obětí.

Výbuch kotle to nebyl

Italské veřejnosti o masakru se slzami v očích referuje i tehdejší italský prezident Sandro Pertini (1896–1990).

Co tedy způsobilo tragédii, která se stane v poválečné éře třetím největším neštěstím tohoto druhu v Evropě a nejkrvavějším násilným incidentem v dějinách novodobé Itálie?

Tehdejší italská vláda vedená premiérem Francescem Cossigou (1928–2010) nejprve označí za příčinu katastrofy explozi starého kotle.

Vzápětí se však ukáže, že tato hypotéza prosazovaná některými vlivnými křesťansko-demokratickými politiky má do pravdy daleko. Vyšetřovatelé totiž naleznou v troskách nádražní budovy kufřík se stopy po explozivních látkách.

Teprve z ptačí perspektivy vynikne rozsah škod. FOTO: AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo
Teprve z ptačí perspektivy vynikne rozsah škod. FOTO: AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo

Mohou za to Rudé brigády?

Ve zbytcích kufru odhalují expertizy zbytky účinných trhavin trinitrotoluenu a hexogenu vážících před explozí kolem 23 kilogramů! Zavazadlo je zřejmě kýmsi záměrně ponecháno v čekárně před výbuchem a jeho obsah poté odpálen.

Boloňský zločin vzápětí politici připíší na vrub Rudých brigád – teroristické levicové organizace, která od roku 1969 provádí únosy, vraždy a další zločiny.

Této ilegální bojůvce sympatizující s komunisty je například připisován únos a následná vražda italského křesťansko-demokratického premiéra Alda Mora (1916–1978). Případ boloňského masakru však není tak jednoznačný.

Podivné vyšetřování

Další stopy totiž vedou k někdejší italské krajně pravicové organizaci Nuclei Armati Rivoluzionari (Ozbrojené revoluční jádro), zkráceně NAR. Tato polofašistická skupina provádí v Itálii od roku 1977 cílené sabotáže, výbuchy a vraždy.

Italští vyšetřovatelé vzápětí zjišťují, že NAR má být napojena nejen na podsvětí, ale také na některé italské politiky, především z tehdejší křesťansko-demokratické strany. To snad může být důvodem toho, proč se vyšetřování boloňské tragédie tak dlouho vleče.

I zmíněný premiér Francesco Cossiga – právě z křesťansko-demokratické strany – v něm zaujme na dlouhé měsíce roli „mrtvého brouka“ a mlží.

Nádraží se ocitlo v troskách. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Nádraží se ocitlo v troskách. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Proces s viníky

„S důkazy z místa boloňského výbuchu bylo již od zpočátku manipulováno, což mohlo umožnit skutečným pachatelům uniknout,“ míní italský soudce Libero Manusco (*1941).

Již 26. srpna 1980 je vydáno prokuraturou 28 zatykačů na členy NAR, ale soudní stání se vlečou až do počátku 21. století, přičemž je většina obviněných zproštěna viny.

Odsouzeni jsou nakonec pouze tři příslušníci NAR – Valerio Fioravanti (*1958), Francesca Mambrová (*1959) a později i Luigi Ciavardini (*1962).

Za mříže se v souvislosti s údajným ovlivňováním vyšetřování boloňské tragédie dostávají i tři členové Italské vojenské zpravodajské služby SSMI. V nepřítomnosti je odsouzen také finančník Licio Gelli (*1919), který se však ukryje kdesi v Jižní Americe.

Kufřík plný tajemství

Na jaře 1981 policisté naleznou v italské vile finančníka Gelliho kufřík se šokujícím obsahem.

Leží v něm seznam členů Gelliho zednářské lóže P2, jejíž je samozvaným velmistrem, čítající přes tři tisíce osob a záznamy o nezákonných akcích včetně napojení P2 na italské podsvětí NAR a zpravodajské služby.

Tajný zednářský seznam čítá tři tehdejší italské ministry, členy italské armády, policie, mocné bankéře i velitele italské SSMI a další politiky.

Gelli pomocí vydírání, úplatků a svého vlivu v P2 ovlivňuje italskou politiku, ale také se prý snaží vnést do své vlasti radikálně-fašistické prvky a chaos.

Nechal tento muž a jeho spolupracovníci zlikvidovat desítky lidí v Boloni kvůli „vyšším zájmům“ zahladit stopy, nebo za explozí stálo NAR, či někdo zcela jiný?

Foto: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Svět zločinu
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Svět zločinu
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Svět zločinu
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
věda a technika
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byxla pouhou náhosou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
reklama
věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz