Šestiletá čivava Milly z Floridy je hříčkou přírody – v Guinnessově knize rekordů je vedena coby nejmenší žijící pes na světě. Krom toho je také hříčkou vědy – drží rekord v počtu klonů. Geneticky na chlup stejných čivav jako je Milly běhá po světě dalších 49.
Když se v roce 2011 Milly narodí, nikdo nedoufá, že bude malá čivava žít. Až na její majitelku, chovatelku psů Vanesu Semlerovou z Floridy. Každé dvě hodiny krmí štěně, které se vejde na čajovou lžičku a nevážní ani 30 gramů, pomocí kapátka do očí.
V jednom roce věku už má fenka půl kilogramu, výšku 9,65 cm a titul nejmenšího žijícího psíka na světě. O pár let později kontaktují majitelku vědci z jihokorejské biotechnické společnosti Sooam v Soulu. Zeptají se Vanesy, jak by se stavila k tomu, kdyby naklonovali jejího psa.
Klonování zvířat
Vědci vědí, že klonování savců je možné od roku 1996, kdy se narodí ovečka Dolly. Od té doby zaznamenají úspěchy i s dalšími zvířaty, běžný voříšek se ale ukáže být oříškem.
Až v roce 2005 jihokorejský tým poprvé přivede na svět párek štěňat z kůže na uchu afghánského chrta. Dovedení pokusu do zdárného konce stojí 1095 embryí implantovaných do 123 fen.
První z dvojčat zemře krátce po narození, druhé štěně, jménem Snuppy, žije dalších 10 let. Magazín Time Snuppyho vyhlásí jedním z „nejúžasnějších vynálezů“ roku 2005.
Přátelství až za hrob
Naklonovat zemřelé domácí mazlíčky nabízí hned několik společností na světě. Záleží, na kolik si svého čtyřnohého přítele jeho majitel cenní. Konkrétně se bavíme o částce 50 000 až 100 000 dolarů (až dva miliony korun).
Také zpěvačka a herečka Barbara Streisandová (*1942) před půl rokem oznámí, že dva z jejích tří psů jsou naklonováni z buněk tlamy a žaludku jejího nedlouho předtím zemřelého psa.
„Bylo snadnější nechat Sammie jít, když jsem věděla, že mohu nechat některou její část naživu,“ řekne Streisandová.
Majitelka s klony své čivavy. Milly drží rekord za nejmenšího a nejklonovanějšího psa na světě.
Týmová práce
Milly je ale zvláštní případ. Jihokorejští výzkumníci chtějí zjistit, jaké tajemství rekordně miniaturních proporcí skrývá její DNA. Celý proces vytvoření klonu Milly vyžadoval hned několik psích „dobrovolníků“.
Jedné feně je z vejcovodů extrahováno vajíčko, které laboranti připraví o jeho genetický materiál v jádru. Tuto „prázdnou skořápku“ zaplní kmenovými buňkami Milly.
Dohromady se sloučí po Frankensteinově způsobu – probitím elektrickým proudem, kterým také nastartují dělení buněk. Embryo se implantuje do další feny, která ho donosí.
„Úspěšnost této procedury je velmi vysoká a neustále stoupá,“ říká vedoucí výzkumu CheMyong Jay Ko, „momentálně je to asi 20 procent.“
Klon vs. kopie
V domě rodiny Vanesy Semlerové dnes kromě Milly žijí také Molly, Mally, Melly, Mumu, Mila, Mary, Mimi, Mini, Moni, Mela a Mulan. „Je to úžasné mít kolem všechny její klony.
Jsou tak chytří, hraví stejně jako Milly a mají velmi podobné osobnosti,“ říká Vanesa.
Jak ale dodává, „i když mají stejné oči i flíčky na srsti, Milly je jenom jedna.“ Během uplynulých staletí šlechtění psů nabudou lidé dojmu, že povaha, osobnost a chování psa se ukrývá v jeho genech. „Nemilujete ale svého psa kvůli jeho genetice.
Milujete ho pro to, jaké stvoření se z něj stalo během času, který strávil s vámi,“ říká etoložka Alexandra Horowitzová. Zjištění z vlastní zkušenosti potvrzuje i Barbara Streisandová: „Můžete naklonovat vzhled psa, nemůžete ale naklonovat duši.“