Slavné postavy, které vytvořil Walt Disney, nás dodnes obklopují ze všech stran. Tváře Mickey Mouseů nebo současných hrdinek Anny a Elsy se na nás smějí z triček a batohů, o výlohách hračkářství ani nemluvě. Jak slavná firma vznikla?
Do americké kulturní krajiny 20. století vtrhl animátor Walt Disney jako hurikán. Během let chrlil idealizované kreslené pohádky, které ovlivnily celý svět.
David Low, britský politický karikaturista, nazval Disneyho „nejvýznamnější postavou grafického umění od dob Leonarda da Vinci“. Společnost, kterou Disney založil, vloni oslavila 100 let od svého vzniku.
1923: zrod firmy
Dnešní mediální konglomerát Disney by neexistoval bez svého zakladatele Walta Disneyho, který se už od dětství zajímal o kreslení a své první kresby prodal sousedům, když mu bylo pouhých sedm let.
Po první světové válce začal svou kariéru reklamního karikaturisty v Kansas City. V roce 1923 se pak rozhodl odejít do Hollywoodu, kde s bratrem Royem s pomocí půjčených peněz založili společnost Disney Brothers Cartoon Studio.
Zanedlouho dostali objednávku na první krátký film Alice Comedy. Během tří let jejich společnost vyrobila dva filmy a koupila v Hollywoodu malé studio, prorazit se jim však nedařilo. Zlomem se stalo vytvoření postavy Myšáka Mickeyho.
Legenda Mickey
Slavnou postavu Myšáka Mickeyho vytvořil Walt Disney v roce 1928. Poprvé se objevil v šestiminutové pohádce s názvem Plane Crazy. Ve stejné době uvedla společnost Disney na trh další slavné postavy jako Minnie Mouse nebo Kačera Donalda.
V prosinci roku 1937 měla v Los Angeles premiéru pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků, která byla prvním celovečerním animovaným filmem a po uvedení držela rok rekord jako vůbec nejvýdělečnější film všech dob.
Během následujících pěti let dokončil Walt Disney další celovečerní animované klasiky jako Pinocchio, Dumbo a Bambi.
Válka a finanční problémy
V roce 1940 bylo dokončeno velkolepé studio Disney v Burbanku. Počet zaměstnanců vzrostl na více než 1000 umělců, animátorů, autorů příběhů a techniků.
Druhá světová válka však výrobu animovaných pohádek zastavila a společnost tvořila propagandistické filmy pro americkou vládu. Po válce bylo pro firmu Disney těžké navázat na dřívější úspěchy a několik let se potýkala s existenčními problémy.
Zlomovým se stal rok 1950, kdy v Disney vytvořili první hraný snímek Ostrov pokladů a úspěšný animovaný film Popelka. Dalším mezníkem bylo otevření prvního Disneylandu.
Kouzelné království
Walt Disney vedle filmů vymýšlel i jiné vizionářské projekty. Vtáhnout děti do fantazijního světa svých pohádek měl i zmíněný zábavní park. O jeho vybudování snil Disney dlouhá léta, ale nedařilo se mu získat pro svůj nápad ostatní.
Bankéři, investoři i lidé ve firmě se proti tomu postavili. Podle jeho bratra Roye by drahý zábavní park vedl k finančnímu krachu společnosti. Walt si ale byl svou vizí jistý a začal shánět potřebné finance sám.
Prodal svůj rekreační dům a další peníze si půjčil. Sestavil tým nejtalentovanějších pracovníků studia a dal jim za úkol rozvinout jeho nápad.
Nakonec stavbu parku finančně podpořila televizní stanice ABC a roku 1955 se brány Disneylandu v Kalifornii otevřely návštěvníkům.
Hvězda Disney dál stoupá
Společnost Disney se neustále rozrůstala a přežila smrt svého zakladatele Walta Disneyho v roce 1966. Po jeho smrti vedl společnost Roy Disney a v roce 1971 jej nahradil výkonný tým. Na začátku 80. let začala vysílat televizní stanice Disney Channel.
V 21. století pak začala společnost Disney skupovat další filmová studia:
v roce 2006 Pixar (to za sebou mělo filmové hity jako Příběh hraček nebo Hledá se Nemo), v roce 2009 Marvel Entertainment (díky ní získala práva na celou škálu supehrdinských příběhů, jako jsou Iron Man nebo Deadpool) a v roce 2012 pak Lucasfilm (to zahrnovalo například práva na sérii Star Wars).
Konec pohádky
Dnes už víme, že historie společnosti Disney a zejména jeho zakladatele měla i temné stránky. V roce 2006 vyšla rozsáhlá kniha Walt Disney: Triumph of the American Imagination (Walt Disney: Triumf americké představivosti) od Neala Gablea.
Ten jako první získal povolení Disneyho rodiny prozkoumat kompletní archivy společnosti Disney. Kniha odstraňuje iluze o laskavém strýci Waltovi a místo toho odhaluje šikanujícího šéfa a zuřivého antikomunistického lovce čarodějnic.
Disney měl problematické vztahy se svým okolím – záměrně zmeškal pohřeb svého otce, byl krutý ke svým zaměstnancům, ponižoval svého bratra Roye, který přitom držel společnost nad vodou s finanční prozíravostí, jež Waltovi chyběla.
V době největších protikomunistických nálad během 50. let zase horlivě svědčil proti svým bývalým animátorům a označoval je za komunisty.