Domů     Smrt Johna Lennona šokovala svět. Jaký byl?
Smrt Johna Lennona šokovala svět. Jaký byl?
29.1.2024

V prosinci uplynulo 43 let od vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla.

A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život?

Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když kolem projíždí Lennonův Rolls-Royce se zatemněnými okny, lidé říkají, že jede buď britská královna, nebo Beatles.

Známí byli asi tak stejně. V době největší slávy skupiny žil Lennon v sídle na předměstí Londýna, kde měl plnou místnost modelů aut, středověkou zbroj nebo gorilí převlek.

V tom chtěl v létě jezdit za volantem svého Ferrari a dělat si legraci z fanoušků, kteří na něj číhali na každém kroku. Životní fáze znuděné celebrity mu ale nezůstala dlouho. Jeho příběh byl mnohem rozmanitější.

V dobách tzv. beatlemánie byla skupina Beatles zhruba stejně slavná jako britská královna Alžběta II. FOTO: pxfuel
V dobách tzv. beatlemánie byla skupina Beatles zhruba stejně slavná jako britská královna Alžběta II. FOTO: pxfuel

Syn bohémky z přísné rodiny

Johnova matka Julia byla rebelka a ráda si užívala života, k velké nelibosti její konzervativní rodiny z Liverpoolu. Alfreda Lennona, místního hudebníka, si vzala po dlouhé známosti tajně a natruc.

Když se za války v roce 1940 narodil syn John, Alfred zrovna sloužil u námořnictva. Pryč na moři byl po většinu jeho dětství a v roce 1943 zběhl a zmizel. Vrátil se po dvou letech, ale to už jeho žena čekala dítě s velšským vojákem a Alfreda zpět nechtěla.

Její rodina ji donutila dát holčičku k adopci. Pokusy srovnat svobodomyslnou Julii do latě se ale míjely účinkem. Další ranou pro příbuzné bylo, když si našla nového partnera, ale odmítla se rozvést.

Pohoršená starší sestra Mimi si tak dlouho stěžovala na sociálce, že malý John bydlí s matkou u muže, za kterého není provdaná, až chlapce dostala do péče ona.

Brnkáním na kytaru se neuživíš

John se ale matce podobal víc, než by si teta přála. Časem se Julia stala jeho největší spojenkyní. Naučila ho hrát na banjo a koupila mu první kytaru. Pouštěla mu hudbu Elvise Presleyho a tancovala s ním po kuchyni.

Chodil hrát písničky k ní a svým dvěma mladším sestrám, protože přísná teta nechtěla mít doma přehrávač a Johnovu zálibu v hudbě nepodporovala. Mimi se snažila dohlížet hlavně na to, aby John chodil pořádně do školy a „něco z něj bylo“.

Když ve svých patnácti založil první kapelu, nazvanou Quarrymen, na jeho chudší kamarády (včetně pozdějšího člena Beatles Paula McCartneyho) se dívala skrz prsty. Julia ale byla nadšená a dotáhla Mimi i na Johnův koncert. Mimi se zděsila.

Zato Julia tleskala a trsala ze všech nejdivočeji. Na mámu se John mohl spolehnout. Brzy se ale mělo stát něco, co všechno změnilo.

Největší Johnovou fanynkou byla za jeho mladých let jeho matka Julia. V hudbě ho navzdory kritice ostatních podporovala. FOTO: pxfuel
Největší Johnovou fanynkou byla za jeho mladých let jeho matka Julia. V hudbě ho navzdory kritice ostatních podporovala. FOTO: pxfuel

Rodinná tragédie

Přes občas napjaté vztahy se Johnova matka s tetou vídala často. A právě na cestě od Mimi ji v létě 1958 srazilo a smrtelně zranilo auto. John tak o svou matku přišel už podruhé, tentokrát definitivně. Její ztráta ho ohromně zasáhla.

Ani předtím nebyl nijak vzorný, maturitu neudělal a na uměleckou vysokou školu se dostal jen díky přímluvě tety. Po matčině smrti se ale začal oddávat divokým pitkám a často se rval. Až o mnoho později se máma stala inspirací pro jeho tvorbu. Song Julia je o ní.

Osudový Hamburk

John měl původně spíš literární a umělecké ambice, ale skončil u humorných kreseb a nesmyslných básní. V hudbě se mu dařilo víc. Do kapely s McCartneym přibrali i kytaristu George Harrisona.

Tomu bylo čtrnáct a Lennonovi přišlo, že je to málo, ale McCartney ho přesvědčil. V roce 1960 dostala kapela, tentokrát už pod jménem Beatles, příležitost vystupovat měsíc a půl v hamburských klubech.

Hamburk byl tehdy bohatší a živější město než průmyslový Liverpool. Teta byla nešťastná, že by John měl chybět ve škole, ale jeho to vůbec netrápilo. Pro Beatles byl školou Hamburk. Hráli v místní vykřičené čtvrti a učili se vystupovat před lidmi.

Přespávali ve starém kině vedle záchodků, poprvé zkoušeli drogy, při hraní na ně občas létaly lahve od piva, a nakonec byli vyhoštěni. Ale také tu nahráli své první písničky a neuvěřitelně se zlepšovali.

Beatles se nejprve prodírali, jak to šlo. Ze začátku hráli hlavně v Hamburku. Ringo Starr (druhý zprava) se k nim přidal až o něco později. FOTO: pxfuel
Beatles se nejprve prodírali, jak to šlo. Ze začátku hráli hlavně v Hamburku. Ringo Starr (druhý zprava) se k nim přidal až o něco později. FOTO: pxfuel

Beatlemánie

Do Hamburku jela kapela ještě několikrát. Všiml si jich díky tomu i jejich pozdější manažer. Pak se jejich nahrávky začaly ve Velké Británii umísťovat na prvních příčkách hudebních žebříčků.

Změnili image a vyměnili bubeníka, jímž se stal Ringo Starr. Většinu songů napsali Lennon a McCartney. Vydávali se do několika různých žánrů, čímž se lišili od jiných skupin té doby.

Lennon se oženil se svou přítelkyní Cynthií Powellovou, se kterou chodil už od studií. Když Beatles začínali být slavní, Cynthia kapelu tiše doprovázela a Lennon na radu manažera tutlal, že je ženatý.

Publikum na koncertech šílelo a mladé fanynky se na členy kapely přímo vrhaly. Beatles byli posledním hřebíčkem do rakve britské konzervativní morálky. Během fanouškovského šílenství mezi turné se Johnovi narodil syn Julien. Starala se o něj skoro výhradně Cynthia.

John a Cynthia a v roce 1964. FOTO: Los Angeles Times/Creative Commons/CC BY 4.0
John a Cynthia a v roce 1964. FOTO: Los Angeles Times/Creative Commons/CC BY 4.0

Slavnější než Ježíš?

Další rok začali Beatles dobývat i Ameriku a svět. Fanoušci během koncertů ječeli a omdlévali, kapelu pronásledovaly davy. V Austrálii na jejich koncert přišlo mnohem víc lidí než na setkání s královnou. Brzy ale Lennon omylem spustil vlnu kontroverze.

Zrovna si ve volném čase četl o náboženství a v nenápadném rozhovoru utrousil, co si myslí o křesťanech: Následovníci Ježíšovo poselství překroutili, Beatles jsou populárnější než Ježíš a těžko říct, jestli přetrvá déle křesťanství, nebo rock’n’roll.

Provokativních slov si po čase všimli konzervativní novináři z USA, především na silně věřícím Jihu to vyvolalo pobouření. Lidé pálili plakáty kapely, Lennonovi vyhrožovali teroristé z Ku-Klux-Klanu a křesťanští protestující se prali s fanoušky.

Duchovno, drogy a svérázná umělkyně

I to byl jeden z důvodů, proč Beatles pomalu přestávali koncertovat a místo toho se soustředili na nahrávání ve studiu. John se pomalu začínal zajímat i o jiné věci než jen o hudbu.

Hrál v protiválečném filmu a i některé jeho písničky začaly dostávat pacifistický nádech. Začal se zajímat o východní spiritualitu. Kapela dokonce odjela meditovat do Indie a výjimkou nebylo ani braní drog. Změnami prošel i jeho rodinný život.

V londýnské galerii se Lennon setkal s ráznou japonskou výtvarnou umělkyní Yoko Ono a hned si padli do oka. Pocházela ze šlechtické rodiny, ale stejně jako John i ona bořila všechny konvence.

Svou neústupností se ale podobala spíš někomu jinému – tetě Mimi. Když se Lennon rozhodl rozvést a zůstat s ní, Cynthii to ani neřekl osobně a místo toho za ní poslal právníka. S rostoucím zájmem o Yoko slábnul Johnův zájem o kapelu.

Když Lennon potkal nekonvenční japonskou umělkyni Yoko Ono, jeho manželství se začalo řítit do záhuby. FOTO: pxfuel
Když Lennon potkal nekonvenční japonskou umělkyni Yoko Ono, jeho manželství se začalo řítit do záhuby. FOTO: pxfuel

Nepřítel státu

Někteří členové dávají rozpad Beatles za vinu právě Yoko. Největší ranou pro ně ale byla smrt manažera Briana Epsteina, který se předávkoval drogami. Hudebníci se od té doby často neshodli a v roce 1969 kapela oficiálně zanikla.

Lennon s Yoko pokračovali ve vlastních projektech a v protiválečném aktivismu. Když se přestěhovali do Spojených států, okamžitě se stali trnem v oku prezidentovi.

Americká veřejnost začínala protestovat proti vleklé válce ve Vietnamu a slavný mírový aktivista se nehodil. Prezidenta Nixona navíc čekaly volby, ke kterým poprvé mohli mladí už od osmnácti let, nikoli od jednadvaceti jako dřív.

Nixon se obával, že zpěvák mladé zmobilizuje a jeho to bude stát prezidentské křeslo. A tak se rozhodl Lennona deportovat.

Idyla?

Právní bitva se táhla několik let. Lennon ji nakonec vyhrál a mohl v USA zůstat. Bitvy se ale mezitím začaly odehrávat i mezi ním a jeho ženou. Na rok ji John dokonce opustil a chodil s jejich společnou asistentkou – což byl původně nápad Yoko Ono.

V té době si dal do pořádku vztahy s rodinou i s Julienem, kterého dlouho neviděl. Pak se ale pár dal znovu dohromady a narodil se jim syn Sean.

John byl tentokrát jako vyměněný – stáhl se z veřejného života, přestal brát drogy a vzorně plnil své otcovské povinnosti, zatímco Yoko pokračovala v dobře nastartované umělecké práci.

Tento muž, Mark David Chapman, spáchal na Lennona nepochopitelný atentát. FOTO: New York City Police Department - Worland, Justin (2014-08-22)/Creative Commons/Public domain
Tento muž, Mark David Chapman, spáchal na Lennona nepochopitelný atentát. FOTO: New York City Police Department – Worland, Justin (2014-08-22)/Creative Commons/Public domain

Vražda ze žárlivosti

Chvíli se zdálo, že se oba usadí a povedou rodinný život. Po pěti letech John s Ono nahráli nové album. Fanoušci už ho nepronásledovali, občas ho někdo poznal a on s ním prohodil pár slov. Možná právě to se mu stalo osudným.

Když se 8. prosince 1980 umělci vraceli domů z nahrávacího studia, před domem na Lennona kdosi zavolal. Otočil se a fanoušek, kterému předtím podepisoval desku, na něj vypálil osm ran z revolveru. Převoz do nemocnice John nepřežil.

Přijíždějící policisté našli vraha, jak klidně sedí na chodníku a čte si román. Vraždu prý spáchal, aby se zviditelnil. S Johnem Lennonem zemřela i jedna éra. O málokterém hudebníkovi můžeme říct, že změnil společnost, o Lennonovi ano.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Lifestyle
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Lifestyle
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Lifestyle
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
reklama
zajímavosti
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od