Domů     Smrt Johna Lennona šokovala svět. Jaký byl?
Smrt Johna Lennona šokovala svět. Jaký byl?
29.1.2024

V prosinci uplynulo 43 let od vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla.

A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život?

Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když kolem projíždí Lennonův Rolls-Royce se zatemněnými okny, lidé říkají, že jede buď britská královna, nebo Beatles.

Známí byli asi tak stejně. V době největší slávy skupiny žil Lennon v sídle na předměstí Londýna, kde měl plnou místnost modelů aut, středověkou zbroj nebo gorilí převlek.

V tom chtěl v létě jezdit za volantem svého Ferrari a dělat si legraci z fanoušků, kteří na něj číhali na každém kroku. Životní fáze znuděné celebrity mu ale nezůstala dlouho. Jeho příběh byl mnohem rozmanitější.

V dobách tzv. beatlemánie byla skupina Beatles zhruba stejně slavná jako britská královna Alžběta II. FOTO: pxfuel
V dobách tzv. beatlemánie byla skupina Beatles zhruba stejně slavná jako britská královna Alžběta II. FOTO: pxfuel

Syn bohémky z přísné rodiny

Johnova matka Julia byla rebelka a ráda si užívala života, k velké nelibosti její konzervativní rodiny z Liverpoolu. Alfreda Lennona, místního hudebníka, si vzala po dlouhé známosti tajně a natruc.

Když se za války v roce 1940 narodil syn John, Alfred zrovna sloužil u námořnictva. Pryč na moři byl po většinu jeho dětství a v roce 1943 zběhl a zmizel. Vrátil se po dvou letech, ale to už jeho žena čekala dítě s velšským vojákem a Alfreda zpět nechtěla.

Její rodina ji donutila dát holčičku k adopci. Pokusy srovnat svobodomyslnou Julii do latě se ale míjely účinkem. Další ranou pro příbuzné bylo, když si našla nového partnera, ale odmítla se rozvést.

Pohoršená starší sestra Mimi si tak dlouho stěžovala na sociálce, že malý John bydlí s matkou u muže, za kterého není provdaná, až chlapce dostala do péče ona.

Brnkáním na kytaru se neuživíš

John se ale matce podobal víc, než by si teta přála. Časem se Julia stala jeho největší spojenkyní. Naučila ho hrát na banjo a koupila mu první kytaru. Pouštěla mu hudbu Elvise Presleyho a tancovala s ním po kuchyni.

Chodil hrát písničky k ní a svým dvěma mladším sestrám, protože přísná teta nechtěla mít doma přehrávač a Johnovu zálibu v hudbě nepodporovala. Mimi se snažila dohlížet hlavně na to, aby John chodil pořádně do školy a „něco z něj bylo“.

Když ve svých patnácti založil první kapelu, nazvanou Quarrymen, na jeho chudší kamarády (včetně pozdějšího člena Beatles Paula McCartneyho) se dívala skrz prsty. Julia ale byla nadšená a dotáhla Mimi i na Johnův koncert. Mimi se zděsila.

Zato Julia tleskala a trsala ze všech nejdivočeji. Na mámu se John mohl spolehnout. Brzy se ale mělo stát něco, co všechno změnilo.

Největší Johnovou fanynkou byla za jeho mladých let jeho matka Julia. V hudbě ho navzdory kritice ostatních podporovala. FOTO: pxfuel
Největší Johnovou fanynkou byla za jeho mladých let jeho matka Julia. V hudbě ho navzdory kritice ostatních podporovala. FOTO: pxfuel

Rodinná tragédie

Přes občas napjaté vztahy se Johnova matka s tetou vídala často. A právě na cestě od Mimi ji v létě 1958 srazilo a smrtelně zranilo auto. John tak o svou matku přišel už podruhé, tentokrát definitivně. Její ztráta ho ohromně zasáhla.

Ani předtím nebyl nijak vzorný, maturitu neudělal a na uměleckou vysokou školu se dostal jen díky přímluvě tety. Po matčině smrti se ale začal oddávat divokým pitkám a často se rval. Až o mnoho později se máma stala inspirací pro jeho tvorbu. Song Julia je o ní.

Osudový Hamburk

John měl původně spíš literární a umělecké ambice, ale skončil u humorných kreseb a nesmyslných básní. V hudbě se mu dařilo víc. Do kapely s McCartneym přibrali i kytaristu George Harrisona.

Tomu bylo čtrnáct a Lennonovi přišlo, že je to málo, ale McCartney ho přesvědčil. V roce 1960 dostala kapela, tentokrát už pod jménem Beatles, příležitost vystupovat měsíc a půl v hamburských klubech.

Hamburk byl tehdy bohatší a živější město než průmyslový Liverpool. Teta byla nešťastná, že by John měl chybět ve škole, ale jeho to vůbec netrápilo. Pro Beatles byl školou Hamburk. Hráli v místní vykřičené čtvrti a učili se vystupovat před lidmi.

Přespávali ve starém kině vedle záchodků, poprvé zkoušeli drogy, při hraní na ně občas létaly lahve od piva, a nakonec byli vyhoštěni. Ale také tu nahráli své první písničky a neuvěřitelně se zlepšovali.

Beatles se nejprve prodírali, jak to šlo. Ze začátku hráli hlavně v Hamburku. Ringo Starr (druhý zprava) se k nim přidal až o něco později. FOTO: pxfuel
Beatles se nejprve prodírali, jak to šlo. Ze začátku hráli hlavně v Hamburku. Ringo Starr (druhý zprava) se k nim přidal až o něco později. FOTO: pxfuel

Beatlemánie

Do Hamburku jela kapela ještě několikrát. Všiml si jich díky tomu i jejich pozdější manažer. Pak se jejich nahrávky začaly ve Velké Británii umísťovat na prvních příčkách hudebních žebříčků.

Změnili image a vyměnili bubeníka, jímž se stal Ringo Starr. Většinu songů napsali Lennon a McCartney. Vydávali se do několika různých žánrů, čímž se lišili od jiných skupin té doby.

Lennon se oženil se svou přítelkyní Cynthií Powellovou, se kterou chodil už od studií. Když Beatles začínali být slavní, Cynthia kapelu tiše doprovázela a Lennon na radu manažera tutlal, že je ženatý.

Publikum na koncertech šílelo a mladé fanynky se na členy kapely přímo vrhaly. Beatles byli posledním hřebíčkem do rakve britské konzervativní morálky. Během fanouškovského šílenství mezi turné se Johnovi narodil syn Julien. Starala se o něj skoro výhradně Cynthia.

John a Cynthia a v roce 1964. FOTO: Los Angeles Times/Creative Commons/CC BY 4.0
John a Cynthia a v roce 1964. FOTO: Los Angeles Times/Creative Commons/CC BY 4.0

Slavnější než Ježíš?

Další rok začali Beatles dobývat i Ameriku a svět. Fanoušci během koncertů ječeli a omdlévali, kapelu pronásledovaly davy. V Austrálii na jejich koncert přišlo mnohem víc lidí než na setkání s královnou. Brzy ale Lennon omylem spustil vlnu kontroverze.

Zrovna si ve volném čase četl o náboženství a v nenápadném rozhovoru utrousil, co si myslí o křesťanech: Následovníci Ježíšovo poselství překroutili, Beatles jsou populárnější než Ježíš a těžko říct, jestli přetrvá déle křesťanství, nebo rock’n’roll.

Provokativních slov si po čase všimli konzervativní novináři z USA, především na silně věřícím Jihu to vyvolalo pobouření. Lidé pálili plakáty kapely, Lennonovi vyhrožovali teroristé z Ku-Klux-Klanu a křesťanští protestující se prali s fanoušky.

Duchovno, drogy a svérázná umělkyně

I to byl jeden z důvodů, proč Beatles pomalu přestávali koncertovat a místo toho se soustředili na nahrávání ve studiu. John se pomalu začínal zajímat i o jiné věci než jen o hudbu.

Hrál v protiválečném filmu a i některé jeho písničky začaly dostávat pacifistický nádech. Začal se zajímat o východní spiritualitu. Kapela dokonce odjela meditovat do Indie a výjimkou nebylo ani braní drog. Změnami prošel i jeho rodinný život.

V londýnské galerii se Lennon setkal s ráznou japonskou výtvarnou umělkyní Yoko Ono a hned si padli do oka. Pocházela ze šlechtické rodiny, ale stejně jako John i ona bořila všechny konvence.

Svou neústupností se ale podobala spíš někomu jinému – tetě Mimi. Když se Lennon rozhodl rozvést a zůstat s ní, Cynthii to ani neřekl osobně a místo toho za ní poslal právníka. S rostoucím zájmem o Yoko slábnul Johnův zájem o kapelu.

Když Lennon potkal nekonvenční japonskou umělkyni Yoko Ono, jeho manželství se začalo řítit do záhuby. FOTO: pxfuel
Když Lennon potkal nekonvenční japonskou umělkyni Yoko Ono, jeho manželství se začalo řítit do záhuby. FOTO: pxfuel

Nepřítel státu

Někteří členové dávají rozpad Beatles za vinu právě Yoko. Největší ranou pro ně ale byla smrt manažera Briana Epsteina, který se předávkoval drogami. Hudebníci se od té doby často neshodli a v roce 1969 kapela oficiálně zanikla.

Lennon s Yoko pokračovali ve vlastních projektech a v protiválečném aktivismu. Když se přestěhovali do Spojených států, okamžitě se stali trnem v oku prezidentovi.

Americká veřejnost začínala protestovat proti vleklé válce ve Vietnamu a slavný mírový aktivista se nehodil. Prezidenta Nixona navíc čekaly volby, ke kterým poprvé mohli mladí už od osmnácti let, nikoli od jednadvaceti jako dřív.

Nixon se obával, že zpěvák mladé zmobilizuje a jeho to bude stát prezidentské křeslo. A tak se rozhodl Lennona deportovat.

Idyla?

Právní bitva se táhla několik let. Lennon ji nakonec vyhrál a mohl v USA zůstat. Bitvy se ale mezitím začaly odehrávat i mezi ním a jeho ženou. Na rok ji John dokonce opustil a chodil s jejich společnou asistentkou – což byl původně nápad Yoko Ono.

V té době si dal do pořádku vztahy s rodinou i s Julienem, kterého dlouho neviděl. Pak se ale pár dal znovu dohromady a narodil se jim syn Sean.

John byl tentokrát jako vyměněný – stáhl se z veřejného života, přestal brát drogy a vzorně plnil své otcovské povinnosti, zatímco Yoko pokračovala v dobře nastartované umělecké práci.

Tento muž, Mark David Chapman, spáchal na Lennona nepochopitelný atentát. FOTO: New York City Police Department - Worland, Justin (2014-08-22)/Creative Commons/Public domain
Tento muž, Mark David Chapman, spáchal na Lennona nepochopitelný atentát. FOTO: New York City Police Department – Worland, Justin (2014-08-22)/Creative Commons/Public domain

Vražda ze žárlivosti

Chvíli se zdálo, že se oba usadí a povedou rodinný život. Po pěti letech John s Ono nahráli nové album. Fanoušci už ho nepronásledovali, občas ho někdo poznal a on s ním prohodil pár slov. Možná právě to se mu stalo osudným.

Když se 8. prosince 1980 umělci vraceli domů z nahrávacího studia, před domem na Lennona kdosi zavolal. Otočil se a fanoušek, kterému předtím podepisoval desku, na něj vypálil osm ran z revolveru. Převoz do nemocnice John nepřežil.

Přijíždějící policisté našli vraha, jak klidně sedí na chodníku a čte si román. Vraždu prý spáchal, aby se zviditelnil. S Johnem Lennonem zemřela i jedna éra. O málokterém hudebníkovi můžeme říct, že změnil společnost, o Lennonovi ano.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla