Skip to content

Měsíc z cizí hvězdné soustavy: Jeho velikost i složení je překvapující

Astronomové objevili už řadu exoplanet a nebyl důvod přepokládat, že by se tato tělesa obešla bez měsíců. Vždyť hned šest planet v naší sluneční soustavě má své lunární souputníky, tak proč by tomu u jiných planet mělo být jinak.

A skutečně, vědci nyní zřejmě objevili i první exoměsíc. Ten je však trochu jiný, než jeho příbuzní z našeho solárního systému.

Měsíc je zatím jediným tělesem kromě Země, na kterém se prošli lidé.

Pod zatím ne stoprocentně potvrzeným objevem jsou podepsáni američtí atronomové Alex Teachey a David Kipping z newyorské Kolumbijské univerzity. Jimi objevený měsíc se nachází zhruba 8000 světelných let od nás v soustavě hvězdy Kepler-1625.

Hvězda Kepler-1625 je velmi podobná našemu Slunci.

Jedná se o pořádného macka, protože je velký podobně jako Neptun. Však i jeho mateřská planeta je skutečným Goliášem a hravě strčí do kapsy největší planetu naší sluneční soustavy Jupiter.

Srovnání velikosti Země a Neptunu.

Zatímco asi 200 známých měsíců v naší sluneční soustavě je bez výjimky pevných, tento měsíc je plynný. Je ovšem jen otázkou času, kdy astronomové naleznou i pevné měsíce. V případě exoplanet byli nejdříve pozorováni také plynní obři.

Umělecká představa vzdálené hvězdné soustavy Kepler-1625b.

“Pokud objev potvrdí další pozorování s pomocí Hubbleova dalekohledu, mohl by nám poskytnout rozhodující informace o vývoji planetárních systémů a experti by možná museli přehodnotit teorie o vzniku měsíců planet,” podokl Kipping.

Foto: MediaVillage, NASA, Ron Miller - PhotoShelter, Wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …