Přistání Apolla 11 na Měsíci zůstává převratnou historickou událostí a velkým milníkem v lidském vývoji. A to nejen tím, že právě na Měsíci jsme poprvé poznali taneční krok příhodně nazvaný moonwalk, tedy chození po Měsíci.
Vlastnost, která je lidem vlastní, je nechávat po sobě stopy. Několik jich po nás zůstalo i na Měsíci, přičemž jedna z nich má podobu experimentu, který dodnes odesílá na svou mateřskou planetu užitečná data.
Lidský výrobek na měsíci
Na povrchu Měsíce totiž astronauti umístili speciální skleněnou destičku, která tam leží dodnes. Jejím hlavním účelem je, že dodnes pomáhá měřit aktuální vzdálenost mezi Měsícem a Zemí.
Zařízení se sestává jen z různě zakroucených skleněných ploch, nepotřebuje tedy žádný zdroj energie. Pozorovatelé tuto desku zaměřují ze země lasery, které umožňují zaznamenat aktuální vzdálenost.
Měsíc se nám vzdaluje
Je snadné namítnout, že vzdálenost Měsíce od Země je něčím, co jsme znali již předtím. Právě díky tomuto zařízení ale vědci objevili zajímavý fakt – Měsíc se od Země pomalu vzdaluje.
Každý rok se oddálí o asi čtyři centimetry a ve vzdálené budoucnosti bude tato skutečnost potenciálně mít reálný vliv na vztah mezi Měsícem a Zemí. Než se tak stane, tak se pravděpodobně změní i Slunce, tak jak ho známe dnes. Lidé už se tak těchto změn nejspíše nedočkají.