Skip to content

Vraždy za doživotí: Co prováděli manželé Stodolovi?

Doživotí je v České republice nejvyšším možným trestem (trest smrti je od roku 1990 na našem území zakázán). Uložit jej lze pouze pachateli, který spáchal zvlášť závažný zločin. V současné chvíli u nás máme 48 doživotně odsouzených vězňů (z toho pouze 3 ženy).

Mezi nimi jsou i manželé Stodolovi. Co tak krutého spáchali?

Manželé Stodolovi zavraždili 8 převážně starších lidí.

Jaroslav a Dana Stodolovi Podle počtu prokázaných obětí jsou manželé Stodolovi nejhorší čeští sérioví vrazi současnosti. Zabili osm lidí, převážně pak seniorů. Celkem se ale dopustili 17 závažných trestných činů, za které byli oba odsouzeni na doživotí.

Jedna z jejich mnoha vražd byla vykonaná 28. října 2002. Ten den napadli ve Slavošově Josefa Malinu (81), který bydlel v domě naproti nim. Malina se často na veřejnosti chlubil tím, že má našetřenu větší sumu peněz.

Stodolovi počkali, až ráno otevře dveře, aby vyvětral. Jaroslav ho omráčil silným úderem do hlavy a poté jej vynesl na půdu, kde se ho pokusil oběsit na telefonním kabelu za trám. Kabel se ale přetrhl a Malina spadl na podlahu.

Stodola ho ve vzteku ukopal a tělo se opět pokusil pověsit za trám, což se mu nepodařilo. Z domu si odnesli 10 000 korun. Vkladní knížky s téměř dvěma miliony nenašli.

Jejich obětí by bylo více, dva lidé ale přežili a pomohli policii k dopadení dvojice.

Jednu z dalších vražd spáchali necelý rok předtím, kdy 28. listopadu 2001 vnikla Dana do domu sousedky Růženy Skohoutilové (68), která byla známa svou zálibou ve špercích. Zatímco Jaroslav hlídal před domem, Dana ženu uvnitř napadla tyčí.

Společně s Jaroslavem ji poté svázali a bitím nutili prozradit, kde schovává peníze. Když odmítla, udusil ji Stodola pomocí šátku a polštáře. Pod postelí našli 50 000 korun a odcizili několik dalších věcí.

Tělo zakopali na zahradě společně s doklady a několika předměty denní potřeby. Chtěli tak vytvořit dojem, že žena někam odcestovala. Tělo Skohoutilové objevil její zeť 4. května 2002 při stavbě fóliovníku.

Policie z vraždy nejprve obvinila trojici mužů, kteří v okolí okrádali důchodce.

Dana Stodolová je jednou ze tří žen v České republice, která je odsouzena na doživotí.

Jakmile se vyšetřování chýlilo ke konci a veškeré stopy ukazovaly právě na onu dvojici, Jaroslavův psychický stav se výrazně zhoršil a pokusil se o sebevraždu spolykáním sedativ v kombinaci s alkoholem.

Daně se ho však podařilo zachránit a brzy se zotavil. Dne 26. dubna 2004 byli oba manželé Krajským soudem v Hradci Králové odsouzeni k doživotnímu vězení.

Během výkonu trestu spolu komunikovali výhradně písemně, ačkoliv se mohli stýkat. V roce 2006 byli v nepřítomnosti po vzájemné dohodě rozvedeni.

Foto: blesk.cz, wikipedia.cz
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články