Hitlerův osobní tajemník Martin Bormann (1900–1945) neboli hnědá eminence se netěší u svých stranických kolegů zrovna velké oblibě. „Nikdo ho neměl rád.
Časem se z něj stal, jak jsme mu mezi sebou říkali, Satan,“ shrne mínění o Bormannovi sekretářka Rudolfa Hesse Laura Schrödelová…
Bormann si roku 1929 bere za ženu Gerdu Buchovou (1909–1946). Ta se přesně v diktátu doby pečlivě stará o domácnost a jejich devět dětí. Většinou se dočtete, že potomků měli 10 – v jednom případě však šlo o dvojčata a chlapec zemřel krátce po porodu.
Gerda srdnatě bojuje za uzákonění mnohoženství v nacistickém Německu. Ostatně, její choť má dlouholetou milenku, herečku Manju Behrensovou (1914–2003). Obě ženy si rozumí.
„Manja je mi tak sympatická, navíc skvěle vychází s našimi dětmi a také je mnohem lepší hospodyně, než já,“ nešetří chválou Gerda.
Když Hess upadne v nemilost
Zřejmě nejslavnější z Bormannových dětí, prvorozený syn Adolf Martin Bormann (1930–2013), se stane pastorem. A jak na otce vzpomíná?
„Hitler byl pro mého otce osobou, které zasvětil život. Tohle pouto bylo snad ještě silnější, než jeho láska k rodině.“
Do rodinných pořádků se zapíše také Hessův let do Skotska. Jedna z dcerek se totiž jmenuje Ilse (1931–1958) po Hessově ženě, která jí je kmotrou, a jeden ze synů Rudolf (*1934) – přímo na počest Hesse. Jakmile upadne v nemilost, přejmenují rodiče Ilse na Eike a Rudolfa na Helmuta.