Domů     10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
26.2.2024

Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.

Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se ostatní budou chovat. Je to soubor nevyslovených pravidel, podle kterých spolu komunikujeme.

Při setkání s člověkem, který pochází z jiné kultury pak můžeme zažít překvapení, nebo dokonce šok.

V jiných částech světa totiž mohou činy a gesta, která my považujeme za jednoznačné, znamenat něco úplně jiného, a pravidla zdvořilosti se od těch našich můžou velice lišit. Pojďme se podívat na nejbizarnější zvyky, které se ve světě dají najít!

Smrkání přísně zakázáno!

Jste na návštěvě Japonska a skolí vás rýma. Vytáhnete kapesník a chystáte se vysmrkat. Chyba! Právě byste spáchali strašlivé faux-pas. V některých zemích světa je smrkání považováno za vysoce nezdvořilý projev.

Patří mezi ně například výše zmíněné Japonsko, Čína, ale třeba i Estonsko. Obyvatelé těchto zemí místo smrkání popotahují, což je zvyk, který může zase připadat nepříjemný nám. V Číně si místo smrkání odplivávají na zem.

Na některých místech ve velkoměstech jsou dokonce ve veřejném prostoru instalována plivátka.

Smrkání je v některých státech problém. Pokud máte rýmu, musíte se uchýlit k popotahování, pokud nechcete být neslušní. FOTO: pxfuel
Smrkání je v některých státech problém. Pokud máte rýmu, musíte se uchýlit k popotahování, pokud nechcete být neslušní. FOTO: pxfuel

V Austrálii zapomeňte na boty

V Austrálii a na Novém Zélandu lidé často chodí bosí. A proč ne, když jim k tomu po celý rok příznivé podnebí poskytuje ideální podmínky? Děti chodí bosé do školy, jejich matka dojde bosky do obchodu a otec se vydá naboso třeba i do práce.

Australané chodí prostě bosky prostě všude. A zdá se, že jim to jen prospívá. Mají zdravou klenbu nohou a méně problémů se zády. Zkuste si proto někdy v létě sundat boty a představit si, že jste u protinožců.

Bulhaři kroutí hlavou jinak

Na dovolené v Bulharsku k vám přijde plážový prodavač zbytečných cetek. Čím více ale kroutíte hlavou, tím více se usmívá a podává vám své zboží. V Bulharsku totiž kroucení hlavou, které u nás jasně značí ne, naopak znamená ano!

A pokud hlavou souhlasně pokýváte, budou tomu obyvatelé Bulharska rozumět jako odmítnutí. Bulhaři prostě kroutí hlavou jinak než zbytek Evropy.

U jídla s Japonci

A jsme opět v Japonsku. Tentokrát sedíme u jídelního stolu a naši spolusedící si na svých porcích pochutnávají velmi nahlas. Nemusíte na ně ale vrhat pohoršené pohledy. Japonci totiž srkání a mlaskání považují za projevy pochvaly hostiteli.

Je přece zdvořilé dát hostiteli nahlas najevo, jak jim chutná! Naopak nikdy nedávejte v restauraci číšníkům spropitné, tím byste je totiž urazili. Dělají přece svou práci a považují to za samozřejmost.

A ještě jedna zajímavost, která se týká jídla – jíst byste měli jen k tomu vyhrazených prostorách, jako je restaurace, nebo doma v soukromí. Jedení na veřejných prostranstvích totiž Japonci považují za velice nezdvořilé.

V japonských restauracích panují docela jiné zvyky než u nás. FOTO: pxfuel
V japonských restauracích panují docela jiné zvyky než u nás. FOTO: pxfuel

Ve Vietnamu přes ulici

Doprava ve Vietnamu je pro člověka zvyklého českým poměrům jeden velký chaos. Stovky motorek křižují ulice bez jakéhokoliv ohledu na chodce, kteří jsou nuceni se jim vyhýbat, pokud nechtějí přijít k úrazu.

Ve Vietnamu před pěšími žádný motocyklista nezastaví, místo toho se ho pokusí objet. Pokud se nedokážete skrz rušnou ulici probojovat sami nebo máte strach o svou bezpečnost, vyhledejte policistu a poproste ho, aby vám pomohl dostat se na druhou stranu.

Francouzská otvíračka

Pokud ve Francii přijdete do obchodu dvacet minut před zavírací dobou, nečekejte, že vás někdo obslouží. Místo toho většinou narazíte na zamčené dveře, nebo vás obsluha odmítne obsloužit.

Pokud například obchod s oblečením zavírá ve 20 hodin večer, jeho zkušební kabinky budou zamčené už v 19:40. Zavírací doba tu totiž neznamená čas uzavření dveří pro zákazníky, ale dobu, kdy zaměstnanci odcházejí domů. Přece si svůj odpočinek za těžkou práci zasloužili!

Ubrousky na zemi

Jak poznáte dobrou restauraci ve Španělsku? Je to jednoduché – její podlaha bude pokrytá použitými ubrousky. Odhazování špinavých ubrousků na zem je tu stejně běžné jako u nás nechávání prázdných sklenic a talířů na stole. Jedlíci se nad tím ani nepozastaví.

A tak podle navršených ubrousků snadno poznáte, kde lidem chutnalo. Pokud se tu tedy chcete dobře najíst, podnikům s čistou podlahou se vyhněte!

Ne všude ve světě jsou svatební a předsvatební zvyky plné romantiky. FOTO: pxfuel
Ne všude ve světě jsou svatební a předsvatební zvyky plné romantiky. FOTO: pxfuel

Složité dojídání

V Jihoafrické republice můžete svého hostitele urazit, pokud nedojíte jídlo, které vám předložil. Považuje se za zdvořilé sníst všechno, co před vás postavili na stůl. A nemusí to být zrovna snadný zvyk k dodržení:

některé místní kmeny vám totiž nadšeně nabídnou takovou „pochoutku“ jako různé zvířecí orgány, nebo dokonce hmyz. Naopak v Číně musíte na talíři malý zbytek jídla nechat. Jinak si váš hostitel bude myslet, že vám předložená porce nestačila a urazí se.

Předsvatební rozbíjení

Když se v Polsku organizuje tradiční předsvatební oslava, přátelé a rodina nevěsty a ženicha se sejdou a pustí se do nespoutaného řádění. Během předsvatební party rozbíjejí talíře, květináče, dlaždice, nebo dokonce toaletní mísy.

Jediná výjimka z této všeobecné destrukce je sklo a zrcadla, protože to by mohlo mladému páru přinést neštěstí. Ženich a nevěsta potom musejí všechno uklidit! Jejich společný úklid je symbolem pro překonání těžkostí a neshod, které manželství přináší.

Výzva pro budoucí nevěstu

Ve Skotsku musí nevěsta projít úplně jiným, a ještě nepříjemnějším předsvatebním rituálem. Kdepak spokojené popíjení drinků na rozlučce se svobodou!

Kamarádky nevěsty se sejdou, aby ji obalily rozbitými vejci, polily zkaženým mlékem, pokryli peřím a jakoukoliv nechutností, kterou si dokážou vymyslet. Nevěstu potom slavnostně provedou městem.

Cílem tohoto podivného zvyku je připravit nevěstu na budoucí manželství, protože po tomhle zážitku jí už všechno ostatní bude připadat jako procházka růžovým sadem!

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a