Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům.
Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět skupinka návštěvníků. Vítejte v areálu Strojů z ostrova, Les Machines de l’île.
Fantazie dvou vizionářů vytvořila zázraky
Tento projekt, který vznikl z představivosti Françoise Delarozierea a Pierra Oreficea, nemá ve světě obdoby.
Na místě bývalých loděnic se rozhodli vybudovat mechanický svět, který by kombinoval představivost Verna, Leonarda da Vinci a industriální historii města Nantes.
Pod vedením obou vizionářů se dala do práce skupinka inženýrů, umělců a mechanických kouzelníků. A výsledek je doopravdy fantastický.
Tohle je místo, ze kterého se do ulic Nantes, ale i do světa vydávají ta nejpodivnější stvoření, například vznešený drak Long Ma, kterého si odsud objednali až z daleké Číny.
Obří slon, který je symbolem Les Machines de l’île, je úplně prvním výtvorem, který z práce této tvůrčí skupiny vzešel.
Ocelová katedrála v pohybu
Sami tvůrci Les Machines de l’île popisují mechanického slona jako ocelovou katedrálu v pohybu. Skrze jeho tělo můžete vidět odhalený mechanismus, který tohoto giganta pohání.
Můžete se svézt na jeho zádech i v útrobách a dokonce si i stoupnout na vyvýšenou plošinku na jeho hlavě. Slon ale zdaleka není atrakcí jen pro ty, kteří se na něm vezou. Podél trasy jeho rozvážné procházky se srocují děti i dospělí.
Děti pobíhají sem a tam a vůbec nic si nedělají z toho, že se je slon občas rozhodne pocákat sprškou vody z chobotu. V teplém dni je to spíš příjemné osvěžení.
Od létajících ryb až po stvoření z hlubin moře
Třípatrový Kolotoč mořských světů, Le Carrousel des Mondes Marins, nabízí fantastickou podívanou z vnitřku 35 různých mořských stvoření. První patro je věnováno mořskému dnu. Můžete tu potkat obřího kraba, oliheň, nebo třeba i ponorku.
Druhé patro představuje hlubokomořské tvory. Najdete tu ta nejfantastičtější stvoření, od obřího rejnoka až po světélkujícího mořského ďasa. Třetí patro pak znázorňuje povrch moře a můžete se tu svézt na létajících rybách, medúzách a rybářských loďkách.
Je libo jízdu na obřím pavoukovi?
Další část areálu slouží jako galerie, kde jsou vystaveny zmenšené prototypy současných a budoucích děl. Na nich si inženýři z Les Machines de l’île testují, jestli jejich návrhy budou fungovat, než se vrhnou do jejich finální realizace.
Galerie des Machines ale není žádné nudné muzeum. Všechny prototypy jsou plně funkční a návštěvníky mezi nimi provádí „mechanista“, který jejich funkci názorně demonstruje za pomoci dobrovolníků, vybraných mezi přihlížejícími.
Můžete se tak například zničehonic ocitnout na hřbetu obří housenky, řídit mechanického mravence, svézt se na mechanickém pavoukovi, nebo se dokonce proletět nad galerií pod křídly kovové volavky.
Hodinu trvající představení je doprovázené živým výkladem – bohužel pouze ve francouzštině. I tak je to ale náramná podívaná.
Nahlédněte tam, kde rodí zázraky
Jednou z nejzajímavějších částí areálu Les Machines de l’île je workshop, kde zdejším mechanickým kouzelníkům můžete doslova podívat pod ruce.
Zatímco galerie je určená především k pobavení návštěvníků, ve workshopu ve vedlejší budově vládne čilý pracovní ruch.
Z promenády ve výši sedmi metrů, lemující podkroví rozlehlé místnosti, můžete pozorovat, jak se pod rukama umělců a mechaniků rodí nejnovější magické stvoření. V jedné z bočních místností se promítá krátký film o vzniku a historii Les Machines de l’île.
Je doplněný anglickými titulky a rozhodně stojí za čtvrthodinu vašeho času. Přestože prohlídka dílen zabere jen chvilku, tohle místo opravdu stojí za návštěvu.
Lístek na prohlídku workshopu dostanete zdarma k vstupence na kteroukoliv z ostatních atrakcí, a bylo by proto škoda ho vynechat.
Větev mechanického stromu nabízí procházku nad areálem
Z budovy dílen pak můžete projít přímo na největší prototyp, jaký se dá v Les Machines de l’île vidět. K budově je totiž zvenčí připevněná kovová větev stromu, která jako by tu vyrostla z jakéhosi fantastického kovového lesa.
Větve jsou pokryté nádobami plnými zeleně a mezi nimi se ve výšce mnoha metrů nad zemí vinou dřevěné chodníčky. Tato větev je ukázkou budoucího projektu – L’Arbre aux Hérons, obrovského kovového stromu, který se bude tyčit nad Loirou.
Po jeho větvích se bude pohybovat mechanický hmyz, který už teď můžete spatřit ve zmenšené podobě v galerii, a návštěvníky čeká i projížďka na volavkách, které budou kolem tohoto výjimečného díla kroužit.
Jak současné výtvory, tak i toto budoucí dílo rozhodně láká k návštěvě Nantes a jeho mechanického ráje.