Domů     Maxmilián II. představil Čechům slona i lva
Maxmilián II. představil Čechům slona i lva
26.1.2020

Z kráteru na vrcholu sopky šlehají plameny a stoupá dým. Na jejích strmých úbočích jsou k vidění kamzíci a prohánějí se tu i živé veverky. Kupodivu nestojíme na úpatí italské sopky Etny, ale na pražském Staroměstském náměstí.

Na jaře 1570 zde císař Maxmilián II. pořádá velkolepé slavnosti, při kterých Pražané vůbec poprvé spatří i živého slona a lva.

Když v roce 1568 za podivných okolností zemře nastávající choť rakouské arcivévodkyně Anny Habsburské (1549–1580), znamená to pro jejího otce, římského císaře a českého krále Maxmiliána II. (1527–1576) nepříjemnou komplikaci.

„Za koho teď svoji milovanou dceru provdám?“ ptá se sám sebe a běduje nad ztracenou příležitostí upevnit sňatkem spojenectví se Španělskem. Uběhne ale jen pár týdnů a španělskému králi Filipovi II. (1527–1598) po synovi umírá i manželka.

Když pak ovdovělému panovníkovi padne do oka Anna, Maxmiliánovi plány jsou zase naživu. Ještě sice musí kvůli příbuznosti snoubenců (Filip byl Anniným strýcem) sehnat svolení od papeže, ale jakmile jej obdrží, nic nestojí v cestě uzavření svatební smlouvy.

V lednu 1570 ji obě strany stvrdí v Madridu a přípravy na svatbu tak mohou započít.

Maxmilián II. prosazoval mírové soužití mezi katolík a protestanty. Oběma stranám činil ústupky
Maxmilián II. prosazoval mírové soužití mezi katolík a protestanty. Oběma stranám činil ústupky

Pomáhá i kouzelník

Maxmilián očekávaje účast nejvýznačnějších knížat i kurfiřtů uspořádá k příležitosti zásnub v Praze okázalé slavnosti. Pětidenní ceremonie ale není jen pro společenskou smetánku, královské zásnuby s nimi slaví celá Praha.

A nutno říct, že jakmile jde o prestiž rodiny, dokáže se Maxmilián pořádně plácnout přes kapsu. „O průběhu slavností jsme informováni z několika tištěných a rukopisných pramenů.

Nejpodrobnější popis přináší poněkud záhadný Zirfeo Schwarzkünstler,“ píše k historicitě události současná česká historička umění Martina Šárovcová.

Zirfeo platí na císařském dvoře za kouzelníka a ohlášené slavnosti bere jako příležitost vejít u vážených hostů ve známost.

„Při této příležitosti chtěl představit osvobození krále Artuše a dvou rytířů ze zajetí na hoře Cancaso, aby je získal pro účast v císařově turnaji,“ informuje nás dále Šárovcová.

Říká se, že Annu coby nejstaršího potomka měl její otec ze všech svých dětí nejraději.
Říká se, že Annu coby nejstaršího potomka měl její otec ze všech svých dětí nejraději.

Artuš, Medusa i veverky

Hned na první den oslav, který vychází na třetí postní neděli, je vyhlášen závod v hodu kopím na prsten. Po něm přichází na řadu divadelní představení na motivy příběhu krále Artuše, což je patrně právě Zirfeova práce.

Ochotníci přitom užívají nejrůznějších efektů a živých zvířat. Hlavní část se odehrává na Staroměstském náměstí, kam Maxmilián nechá navézt umělou horu chrlící oheň a kouř! Po jejích úbočích pobíhají živé veverky a k vidění jsou i ze dřeva vyřezaní kamzíci.

Do toho všeho z útrob hory vystupují postavy antické mytologie. Vedle argonauta Iásóna s manželkou Médeou tu je k vidění i odvážný Perseus svírajíc useknutou hlavu obludné Medusy. Takovou podívanou Pražané ještě neviděli. Největší poprask ale vzbudí exotická zvířata.

Filip II. se oženil celkem čtyřikrát. Po smrti Anny v roce 1580 už zůstal formálně sám.
Filip II. se oženil celkem čtyřikrát. Po smrti Anny v roce 1580 už zůstal formálně sám.

Slon pokleká před králem

V průvodu za fúriemi jede triumfální vůz s čertem na kozlíku tažený draky (patrně šlo o koně se spřežením vyrobeným z „dračích“ šupin) a zbraně mytických postav na svém hřbetu veze živý slon!

„Zlatým hřebem byl alegorický průvod, v němž po pražské dlažbě kráčel zřejmě poprvé opravdický slon, který poklekl před císařem a jeho manželkou,“ píše současná česká spisovatelka Stanislava Jarolímková.

Za nimi pak následuje lev, samozřejmě uzavřený v kleci. Jeho mohutné tlapy a bujná hříva ale dělají dojem i přes železné mříže.

„Závěrečná scéna patřila podle Zirfea skupince dalmatských sedláků a selek,“ uvádí ke konci slavností, které vrcholí 2. března, Šárovcová.

Pražské Staroměstské náměstí. Zde se měla odehrát hlavní část oslav zásnub.
Pražské Staroměstské náměstí. Zde se měla odehrát hlavní část oslav zásnub.

Sňatek spasí španělskou monarchii

Přítomnost divokých zvířat na pražských slavnostech si Maxmilián náramně pochvaluje. Sám má v chovu exotické fauny osobní zálibu.

Již roku 1560 dal na severní straně Pražského hradu vybudovat kotce a výběh pro šelmy a jinou exotickou zvěř, který se příznačně nazýval Lví dvůr.

Okázalost a přepych oslav částečně vyváží svatba, která se uskuteční 4. května ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Anna totiž stojí u oltáře sama. Filipovo „ano“ proběhne v zastoupení.

Jakmile je stvrzen sňatkový arch, nasedne novomanželka do kočáru a rozjede se směrem na Filipův dvůr do Španělska. Zde v září proběhne druhá část svatby, tentokrát již za přítomnosti ženicha.

Habsburský pár zplodí celkem pět dětí, přičemž do dospělého věku přežije jediné, následník španělského trůnu Filip III. (1578–1621).

Foto: Wikimedia Commons, Needpix
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h