Mata Hari, exotická tanečnice vystavující své božské tělo, milenka řady mocných a femme fatale první světové války, se stala ikonou emancipované ženy, která se nebojí nebezpečí a dobrodružství, i přes to, že skutečný život Margarethy Geertruidy Zelleové skončil na popravišti.
Postava slavné špionky jménem Mata Hari ale přežila její tragický osud a stala se hrdinkou v dobrodružných knihách i špionážních filmech.
Na Jávu a zpět
Dcera kloboučníka a javánské matky se narodila v holandském Leeuwardenu a po studiích si v roce 1895 vzala kapitána koloniální armády Campbella MacLeoda. Spolu odjeli až na dalekou Jávu, kde Margaretha vystupovala jako tanečnice.
Když ale zemřel její syn, vrátila se po pěti letech do Evropy. Zkoušela se živit všelijak, jako krasojezdkyně v cirkuse i modelka. Nakonec ale zkusila prodat to, co se naučila v orientu. Dala si pseudonym Mata Hari a vystupovala jako tanečnice.
Záře nové hvězdy
Doslova přes noc se stala hvězdou. Vysoká, přitažlivá žena, která byla navíc ochotná vystupovat téměř nahá, sklízela na pařížských pódiích obrovský úspěch. Novou evropskou celebritu zahrnula přízní také dlouhá řada milenců.
Vztahy měla s francouzskými, ruskými i německými politiky a také s důstojníky. Další výhodou byl její původ, za první světové války totiž jako občanka neutrálního Holandska mohla snadno cestovat po Evropě. Tyto okolnosti ji nakonec zavedly až do světa tajných služeb.
Zrod a pád H 21
Jako první ji v roce 1915 kontaktovala německá rozvědka, která jí přidělila kódové jméno H 21. Měla pro ně sbírat cenné informace, ale příliš se jí nevedlo. Peníze, které jí nabídli, ovšem uvítala.
O několik měsíců později jí pak Francouzi nabídli, aby se stala dvojitým agentem. Mata Hari souhlasila. Ocitla se v nebezpečné situaci. Němci ji považovali za bezcennou a Francouzi za nebezpečnou.
V únoru 1917 pak byla zatčena v Paříži kvůli podezření, že vyzradila důležité informace. I když se podezření neprokázalo, byla odsouzena k smrti. Popravčí četa čítala 12 mužů, většina z nich se odmítla trefit a tělo špiónky po salvě zasáhly jen tři střely. I to ale k dokonání trestu stačilo.