Skip to content
reklama

Masový hrob v Peru: Proč zemřely mladé ženy?

Ostatky 25 mladých žen v masovém hrobě odkryli nedávno vědci v peruánském Chan Chanu, někdejší metropoli říše Chimů. „Žádné z nich nebylo více než 30 let,“ říká o pohřbených ženách peruánská archeoložka Sinthya Cuevaová.

Příčinu jejich smrti pomohou odhalit další analýzy. Říše Chimů se zrodila v 10. století v severoperuánském údolí Moche a kolem roku 1475 se stala součástí inckého impéria. Její obyvatelé praktikovali lidské i zvířecí oběti určené k usmíření bohů, kteří na ně v hněvu seslali jev El Niño.

Podle archeologa Jorgeho Menesese Bartryho ale zatím nemáme žádný důkaz, že pohřbené ženy přišly o život ze stejných důvodů.

Říše Chimů se nacházela na území dnešního Peru. FOTO: QQuantum/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Pohřbili s nimi i lamy

Eroze půdy odhalila roku 2011 v severoperuánské lokalitě Huanchaquito Las Llamas první kosti. Vědci podrobným průzkumem během dalších pěti let zjistili, že jde o ostatky 140 dětí a 200 mladých lam. Pomocí analýz odborníci v roce 2018 potvrdili, že látky a provazy použité k pohřbení lidských obětí z oblasti Huanchaquito Las Llamas, ležící asi kilometr od chimského hlavního města Chan Chanu, pocházejí z let 1400‒1450.

blank
Kromě toho, že praktikovali lidské oběti, patřili Chimové také ke kreativním umělcům. FOTO: Sailko/Creative Commons/CC BY 3.0

Naposledy jedli fazole a chilli papričky

Archeologové odhalili v peruánském Pampa la Cruz roku 2018 celkem 56 koster, o rok později narazili na další pohřebiště v Huanchacu severně od peruánské metropole Limy. Nacházejí se v něm ostatky 227 dětí ve věku 4‒14 let.

Analýzou žaludků vědci v roce 2021 potvrdili, že lidské i zvířecí obětí z oblasti Huanchaquito Las Llamas čekala před cestou na smrt hostina. Pochutnávali si na fazolích, chilli papričkách, manioku a jídlo zapíjeli kukuřičným pivem chicha.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jim Williams/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 IGO
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články