Domů     Masakr v Černové otevřel Slovákům dveře do světa!
Masakr v Černové otevřel Slovákům dveře do světa!

„Kaplička, ve které jsem před šestnácti roky sloužil svoji první mši svatou, už tehdy nevyhovovala…,“ zdůvodňuje Andrej Hlinka, rodák z Černové, proč by v obci měl vyrůst nový svatostánek.

Ani v nejbujnější fantazii si tehdy nedokáže představit, že svěcení kostela skončí patnácti mrtvými…

 V kapličce ve slovenské obci Černová (dnes součást Ružomberoku) má 29. června 1889 primici (první bohoslužbu) Andrej Hlinka (1864–1938), zdejší rodák.

 Když v roce 1905 odchází ružomberocký farář Anton Kurimský jako kanovník ke spišské biskupské kapitule, na základě hlasování ružomberockého senátu dostává ze sedmi uchazečů uvolněnou faru právě Hlinka.

Spišský biskup Alexandr Párvy (1848–1919) jeho volbu potvrzuje.

Na podzim obyvatelé Černové přivítají svého rodáka, který slibuje „za prvořadý úkol si kladu za povinnost s vaší pomocí vybudovat tady v Černové pro bohoslužby slušnou, účelu vyhovující budovu, tedy kostel.“ Lidi tím okouzlí.

Nikdo se neptá, kde na to vezmou peníze. Sám Hlinka hned zahájí sbírku a současně i veřejnou soutěž na kostel. Informace vychází 22. prosince 1905 v Katolických novinách. Přihlašují se dva stavitelé a zakázku získávají. Rozpočet je stanoven na 80 000 korun.

Andrej Hlinka chce v Černové postavit nový kostel, aby jeho farníci nemuseli chodit do Ružomberku.
Andrej Hlinka chce v Černové postavit nový kostel, aby jeho farníci nemuseli chodit do Ružomberku.

Zlomit se nenechá

Základní kámen se světí 12. dubna 1906 na Zelený čtvrtek. Nový farář sbírá peníze, kde se dá. Jeho přítel Vavro Šrobár (1867–1950) kandiduje v blížících se volbách do uherského sněmu.

Společně chodí po okolních obcích a vedou protimaďarské řeči. Maďarskému panstvu leží Hlinka a jeho aktivity v žaludku.

„Panstvo se s touto skutečností (zvolením Hlinky farářem) nemohlo smířit, začalo intrikovat a hledat způsoby, jak ho z rožmberské fary odstranit,“ uvádí bývalý primátor Ružomberoku Julián Helko.

Biskup Párvy vyslyší požadavky uherských pánů a 18. června 1906 Hlinkovi odebere farní úřad. 27. června následuje zatčení. Hlinka se ale nedá: „Mne nezlomíte… Až vyjdu ze žaláře, zase budu pokračovat, kde jsem přestal,“ prohlásí před soudem 26. listopadu 1906.

Andreje Hlinku odvádějí po volbách v roce 1906 četníci.
Andreje Hlinku odvádějí po volbách v roce 1906 četníci.

Bez svého kněze slavit nechceme

Stavba kostela pokračuje navzdory jeho uvěznění. V červenci 1907 je konečně hotovo. Do Spišské kapituly putuje prosba o vysvěcení kostela. 6. října 1907 promluví k obyvatelům Černové děkan Martin Pazúrik (1859–1936).

Biskup prý souhlasí s posvěcením. Vzápětí ale vstane rolník Štefan Kaliar-Klopta: „Žádáme, aby se posvěcení zúčastnil i náš rodák Andrej Hlinka, bez kterého bychom kostel neměli.

Prosíme pana biskupa, aby zrušil suspendování a Hlinku vrátil na faru. My bez Andreje Hlinky nechceme mít posvěcený kostel.“ Děkan uznává oprávněnost žádosti. Sám vesničanům radí, jak ji napsat. Biskup Párvy ale na požadavek nepřistoupí.

Vzkáže, že na svěcení kostela nepřijde. Nepomůže ani další prosba. Biskup místo toho deleguje posvěcení na svého kanovníka Antona Kurimského.

Spišská biskup Alexandr Párvy potvrzuje Hlinkovu volbu.
Spišská biskup Alexandr Párvy potvrzuje Hlinkovu volbu.

Četníci nezvládají situaci

Termín svěcení se nakonec stanoví na 27. října 1907. V Černové to vře. Dva dny před svěcením posílají Černované biskupovi telegram, že si svěcení nepřejí. Biskup i kanovník dostávají výhrůžné dopisy. Úřady posílají do vesnice četníky.

27. října 1907 čekají obyvatelé u vstupu do obce. Chtějí přemluvit děkana Pazúrika, administrátora ružomberské farnosti Jozefa Fischera a sloužícího kněze Zoltána Pereszlényiho a 15 četníků, aby se svěcení nekonalo.

Dochází ale ke srážce. Velitel četníků Ján Ladiczky nezvládá situaci. „Střílejte,“ přikazuje. Po ostré střelbě umírá 15 lidí, je spousta raněných.

Vězni v Ružomberku 1906. Zleva sedí Vavro Šrobár a Andrej Hlinka.
Vězni v Ružomberku 1906. Zleva sedí Vavro Šrobár a Andrej Hlinka.

Zinscenovaný proces

Masakr má velký ohlas. 30. října 1907 apeluje poslanec Milan Hodža (1878–1944) v uherském sněmu na uherského ministra vnitra Júlia Andrášiho (1860–1929).

Tisk masakr odsuzuje, podporu Slovákům vysloví spousta známých osobností včetně nositele Nobelovy ceny za literaturu norského spisovatele Bjørnstjerne Bjørnson (1832–1910).

Navzdory tomu uherské úřady označí akci za vzpouru a zinscenují ve dnech 2.-10. března 1908 proces s jejími účastníky. Obviněno je 59 lidí. 40 obžalovaných dostane trest 6-18 měsíců vazby, pokuty a zbavení majetku.

Oprávněnost rozsudků probírají soudy vyšší instance. Třinácti odsouzeným sníží trest, na žádost biskupa Párvyho dostanou od rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. (1830–1916) milost lidé s tresty nižšími než 4 měsíce.

Foto: dieceza.kapitula.sk, wikipedia.org, archiv Liptovského muzea
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz