Howard Unruh se v září 1949 zapsal do historie jako jeden z nejbrutálnějších masových vrahů v USA. Bez milosti zabil 13 lidí, včetně dvouletého dítěte, a své šílenství zakončil přestřelkou s policií.
Po zatčení byl shledán paranoidním schizofrenikem a umístěn do psychiatrické léčebny, kde strávil zbytek života. Zemřel v roce 2009, téměř 60 let po svém běsnění.
Bez milosti prostřelí hlavu dvouletému dítěti
Teprve tři týdny vdaná Helga se sveze na kolena a se sepjatýma ruka žadoní: „Prosím vás, nestřílejte! Nic jsem vám neudělala!“ Její úpěnlivé však prosby zůstanou nevyslyšeny.
Howard ji uchopí za vlasy, nadzdvihne její uplakaný obličej a nekompromisně jí vpálí dva projektily do hlavy. Nad zhrouceným tělem mrtvé ženy jen pokrčí rameny. „Možná měla pravdu, když říkala, že mi nic neudělala,“ uvědomí si v budoucnu.
Hned, jak vyjde po vykonané popravě z domu, zahlédne 2letého Tommyho Hamiltona. Řeklo by se, že ho nemá na seznamu, je to malinký chlapec, který nikomu nemohl ublížit. Tak ale Howard Unruh neuvažuje.
Bez milosti, bez jediné chvilky zaváhání, prostřelí dítěte hlavu. Následně si přepočítá náboje a zjistí, že na další vražednou misi už jich má málo, a tak se vydá volným krokem domů.
Byt se plní slzným plynem
Za okamžik zaslechne ječící sirény policejních vozů. „No to je dost! Že jste si ale dali na čas,“ zhodnotí situaci a zrychlí. Doma zabarikáduje dveře a doplní střelivo.
Netrvá to dlouho a dům nevyzpytatelného masového vraha obklíčí více než padesátka po zuby ozbrojených policistů. „Však jen pojďte!“ volá na ně z okna Howard a pětkrát po mužích zákona vystřelí. Nikoho nezasáhne.
Chlapi v uniformách přesto výrazně ustoupí. Mezitím se v okolí shromáždí téměř tisícovka civilistů, kteří jsou zvědaví, jak všechno dopadne. Do hry vstoupí Philip Buxton, redaktor z místních novin Camden Evening Courier.
Neváhá a vytočí telefonní číslo Unruhova bytu. Proběhne krátký rozhovor, během kterého se strážci pořádku dají do práce. Do bytu vstřelí dvě slzotvorné bomby a naplní tak místnost plynem.
Soud provázejí rozpory
Policejní důstojníci Charles Hance a Edward Joslin vniknou do prvního patra budovy a vyzývají Howarda:
„Pojďte dolů s rukama nahoře a beze zbraně!“ Chvilku je ticho, ale pak maniak přece jen zareaguje: „Vzdávám se, nestřílejte!“ Soudní proces přinese mnoho rozporuplných reakcí.
Většina občanů požaduje trest smrti, ale nakonec padne mnohem mírnější verdikt. Podle odborníků je vrah diagnostikován jako paranoidní schizofrenik, a tak putuje do státní psychiatrické léčebny.
„Masová vražda je typicky sebevražedným činem,“ říká Harold Schechter, uznávaný americký spisovatel, specializující se právě na podobný typ zločinu. V tomto případě se jeho tvrzení nepotvrdí.
V roce 1993 je Howard Unruh převezen na geriatrické oddělení, kde má dožít své dny. He died on October 19, 2009 at the age of 88.Tak se také stane. Zemře 19. října 2009 ve věku 88 let, téměř přesně 60 let po masakru.