Skip to content
reklama

Maršál Karel Janoušek: O jeho plánovaném útěku věděla celá StB

Ve dvou válkách bojoval za svobodu své vlasti. Teď ji musí potupně opustit útěkem jako poslední zločinec. Šedý Aero Minor startuje v podvečer 30. dubna 1948 z Prahy směrem k západním hranicím. Muž na jeho zadním sedadle věří, že po překročení „čáry“ ho čeká konec perzekucí.

Vývoj ale dostane nečekané obrátky.

Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 se letecký maršál Karel Janoušek (1893–1971) stává nepohodlným novému režimu. Státní tajná bezpečnost ho špicluje na každém kroku. Státní bezpečnost ho sleduje a odposlouchává.

Janoušek přemýšlí o odchodu do exilu. K němu ho nakonec přiměje provokatér StB z 5. oddělení generálního štábu Ministerstva národní obrany, který mu přislíbí pomoc. Kvůli tomu ale o Janouškově plánovaném útěku ví celá StB ještě dávnou předtím, než 30.

dubna 1948 navečer opustí Prahu. Sedí vzadu v autě Aero Minor šedé barvy. Vůz míří na Plzeň, Klatovy a dál ke hranicím. Maršál v ruce svírá jenom malý kufřík obsahující jenom pár osobních věcí. StB ladí poslední detaily svého plánu.

Automobil s útěkářem daleko nedojede…

Funkcionáři československé exilové vlády na návštěvě Severního Irska. 1. Ministr obrany gen. Sergej Ingr, 2. britský generál Harold Franklyn, 3. Karel Janoušek, 4. Ministr zahraničí Jan Masaryk. FOTO: War Office official photographer, Bainbridge J R (Lt)/Creative Commons/Public domain

Nespolehlivý vězeň

„Stát,“ vykřiknou příslušníci SNB, kteří netrpělivě hlídkují u Přeštic. Přesně vědí, komu vkročili do cesty. Pasažér z Minoru nemá šanci. Je okamžitě zatčen. Záhy se ocitá u výslechů v nechvalně proslulém hradčanském domečku.

„O Janouškovi mi důvěrně sdělil plukovník Mysík z vojenské kontrarozvědky, že byl zatčen při odchodu za hranice, a chlubil se, jak důmyslně ho k tomu vyprovokovali,“ hájí se později Ludvík Svoboda, že Janouškovi nemohl nijak pomoci.

Nejdříve mu prokurátor navrhuje trest smrti, nakonec dostane po mnoha odvoláních „jenom“ 19 let žaláře. Kromě toho přichází o všechny vojenské hodnosti Trest si odpykává v těch nejtvrdších komunistických kriminálech včetně plzeňských Borů nebo Leopoldova na Slovensku.

blank
Pamětní deska maršála Karla Janouška v Praze na Malé Straně v ulici U Železné lávky, kde v letech 1945-1948 žil. FOTO: Matěj Baťha/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Konečně na svobodu

Po provaleném pokusu o útěk z plzeňských Borů následuje další soud a rozsudek doživotí. Pověst politicky nespolehlivého muže se s ním táhne. „Není dostatečně disciplinovaný a je otevřeným nepřítelem Lidově-demokratického zřízení,“ hodnotí vězně číslo 609 leopoldovští dozorci.

V roce 1956 ale opouští obávaný slovenský žalář. Stěhují ho do Ruzyně, kde s ním mají velké plány. Ocitá se zde i bývalý velitel ženijní školy SS v Hradištku, SS-Oberführer Emil Klein. Ten má vědět řadu válečných informací mimo jiné i o štěchovickém pokladu.

„Dostanete kratší trest, pokud od něj něco zjistíte,“ slíbí mu vyšetřovatelé. Maršál opravdu některé zprávy od Kleina tlumočí dál. Nakonec je i díky tomu propuštěn na amnestii 9. května 1960.

blank
V Malé Štěpánské Janoušek strávil léta po návratu z komunistického vězení. FOTO: ZSsen/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Rehabilitace až po smrti

Žádný ráj ho ale nečeká ani po propuštění z vězení. „Rok jsem marně sháněl práci, až jsem se posléze uchytil jako pomocný skladník v podniku Textil,“ líčí smutně svoje tvrdé zkušenosti na svobodě. V polovině 60.

let 20. století začíná usilovat o svoji rehabilitaci, ale cesta je to hodně trnitá. Když se reportér z časopisu Letectví a kosmonautika v červnu 1968 ptá, co očekává od rehabilitace, odpovídá: „Spravedlnost. Nikoli ovšem spravedlnost se zavázanýma očima, nýbrž spravedlnost, která nepřehlédne žádného uraženého a poníženého.“ V závěru rozhovoru ještě dodává, že očekává: „rehabilitaci skutečnou a úplnou, rehabilitaci nikoli jako laskavost, nýbrž jako povinnost.

A to nejen osob, ale i idejí.“ Dostane ale jenom částečnou rehabilitaci, té plné se nedočká. Umírá v roce 1971 a udělí mu ji až prezident Václav Havel (1936–2011) po roce 1989.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Flight Lieutenant Baker. Royal Air Force official photographer/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadná Anomálie: Leží na dně Baltu nacistická základna?
enigmaplus.cz

Záhadná Anomálie: Leží na dně...

Zhruba 90 metrů pod hladinou Baltského moře se...
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz

Legendární iluzionista Home:...

Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Nikdy nevíte, kde na vás vybafne tátův levoboček
skutecnepribehy.cz

Nikdy nevíte, kde na vás...

O tom, že by nás mohlo být na tátovo dědictví...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
21stoleti.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Čokoláda pleti neškodí
panidomu.cz

Čokoláda pleti neškodí

Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned...
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY...

„Užít si tradiční jídlo plné vůně a...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha