Domů     Malování podle čísel: Staňte se mistrem plátna
Malování podle čísel: Staňte se mistrem plátna
komerční sdělení

Co Čech, to muzikant. To je úsloví, které platí, a znají ho i ve světě. V jiných uměleckých oborech už ale nejsme tak výrazní. Třeba v malování.

Ano, máme svého Mikoláše Alše, Alfonse Muchu nebo Zdeňka Buriana, ale že bychom byli národem malířů, to rozhodně ne.

Ale pokud si i vy chcete zkusit, jaké to je namalovat si vlastní obraz štětcem na plátno, věnujte pozornost našemu článku o malování podle čísel.

Trocha historie malování podle čísel

Není sice na 100 % doložitelné, že první, kdo s technikou malování podle čísel přišel, byl Leonardo da Vinci, ale byl to právě on, kdo své studenty učil pomocí této techniky.

Aby studenti malování lépe pochopili, jak se barvy míchají a jak spolu na plátně spolupracují, naznačil jim plochy, ve kterých měli používat převážně jeden odstín barvy.

Měl s tím velký úspěch, jelikož jeho žáci velmi rychle pochopili zákonitosti míchání barev a pravidla stínování. Traduje se, že dokonce nechal na svých studentech i část práce na svých vlastních obrazech.

Leonardo da Vinci fotografii nestihl vynalézt, ale z jeho portrétů vznikla tato vosková figurína v muzeu Madame Tussauds v Istanbulu.
Leonardo da Vinci fotografii nestihl vynalézt, ale z jeho portrétů vznikla tato vosková figurína v muzeu Madame Tussauds v Istanbulu.

Pár století muselo uběhnout, aby se jeho nápad a technika objevila v roce 1950 ve Spojených státech amerických. A byl to pan Dan Robbins, který ji vzkřísil opět k životu, vylepšil ji a dovedl k dnešní moderní podobě. 

Tento umělec spolupracoval na projektu, který pomáhal začínajícím umělcům shánět klienty, aby mohli prorazit a prodat svá díla.

Spolu s Maxem Kleinem, ředitelem společnosti, přemýšleli, jak zpřístupnit možnost malování pro více lidí, kteří by si chtěli třeba i jen přivydělat. Dana napadlo přímo očíslovat ohraničené plochy na plátně a dodat malíři barvy s odpovídajícími čísly. Malování podle čísel v moderní podobě spatřilo světlo světa.

To, že záměr a nápad měly úspěch, se dá vidět dodnes. Od padesátých let minulého století propadla postupně celá americká veřejnost této zábavě. Později se malování podle čísel rozšířilo i do světa a nyní ho můžete objevit i vy.

Pro koho je malování podle čísel určeno?

Zjednodušeně řečeno: pro všechny a pro každého. Malují děti, důchodci, muži, ženy (a jakékoliv další pohlaví, abychom byli korektní), zdraví i nemocní, studovaní i nestudovaní, umělci, ale i naprostí začátečníci. Jak je to možné?

Malování podle čísel totiž počítá s každou variantou.

Dodávají se předlohy s různou úrovní obtížnosti – od opravdu jednoduchých, které mají jen několik ploch a pár barev, přes střední obtížnosti, které třeba už malé děti nezvládnou, ale obrazy už mají pěkné detaily, až po vysokou obtížnost, která vyžaduje pečlivost, dobré oči a pevnou ruku.

Zato ale dostanete velice propracovaný realistický obraz. Nikdo neuvěří, že jste ho namalovali sami napoprvé.

Malovat také můžete z různých důvodů: chcete si jen zkrátit čas, naučit se něco nového, relaxovat a zapomenout na starosti, trénovat si mozek a ruku.

To vše s malováním podle čísel můžete, a navíc ve výsledku budete mít krásný obraz akrylovými barvami na plátně.

Chcete začít s malováním podle čísel?

Zaujalo vás malování podle čísel a chtěli byste si to také zkusit? Je dobré si nejprve zjistit pár informací, abyste později nelitovali unáhleného rozhodnutí.

Máte-li nesprávné představy a očekávání, můžete být zklamáni a odradí Vás to od dalších kroků k vlastnímu plátnu.

Vyberte si vyhovující obtížnost

Podívali jsme se na web zuty.cz, který je v malování podle čísel jedničkou na trhu. Ten nabízí předlohy pro obrázky v pěti stupních obtížnosti. Jaký je pro vás ten pravý?

Velmi snadná náročnost je vhodná pro věkem pokročilejší malíře, pro ty, u kterých ještě převládá trochu respekt z malování, ale i pro děti, které ještě nemají tak pevnou ruku. Plochy na plátně jsou větší a je jich méně.

Také členitost jejich hranic je umírněná. Celý obraz tak zvládnou i ti, kteří hůř vidí, nebo se jim chvěje ruka.

Slunečnice ve váze patří mezi velmi snadné obrázky.
Slunečnice ve váze patří mezi velmi snadné obrázky.

Slunečnice ve váze

Pokud si chcete malování podle čísel jen vyzkoušet a ověřit si, že to zvládnete, můžete i mezi těmi velmi snadnými najít takové, které se vám zalíbí. Zátiší se slunečnicemi ve váze na parapetu okna vypadají moc pěkně.

Snadná náročnost je stále ještě vhodná pro začátečníky a nezkušené malíře. Úplně malé předškolní děti ale už mohou mít s vymalováním potíže. Nicméně školou povinné děti na jedné straně a senioři na druhé straně si s nimi jistě poradí.

Plošek už může být více a jsou občas i menší, ale stále se dá celý obraz dokončit i během jednoho odpoledne.

Zátiší s kávou a růží se hodí třeba do kuchyně
Zátiší s kávou a růží se hodí třeba do kuchyně

Šálek kávy a růže

Mezi dětmi asi nebude mnoho milovníků kávy, takže tento obrázek bude vhodný spíše pro dospělé malíře, kteří s malováním začínají. Neobsahuje mnoho barev, ale efekt je velice přesvědčivý. Po namalování může obrázek zdobit stěnu v kuchyni či obýváku.

Střední náročnost by mohla být určena pro větší děti a dospělé. Vyžaduje už zručnost, kterou malé děti ještě nemají a některá čísla už jsou celkem malá, takže pro starší oko bude těžší je přečíst. Zato obrázky už mohou být celkem propracované a detailní.

Veselá zvířata

Jste milovník zvířat a máte rádi zábavu? Tahle skupinka rozesmátých mazlíčků vás pobaví nejen při malování, ale kdykoliv se na ni podíváte, hned vám zvednou náladu. Spočítáte kolik zvířat na obrázku je?

S touhle partou veselých zvířátek se jistě dobře pobavíte
S touhle partou veselých zvířátek se jistě dobře pobavíte

Složité obrázky bychom nedoporučili začátečníkům. Hodí se už nějaká předchozí zkušenost s malováním podle čísel. Je dobré, když malíř už ví, co ho čeká, protože tato obtížnost už může vyžadovat více než jeden den práce.

Čtvero ročních období

Čtvero ročních období není jen slavná hudební skladba. Toto je třeba obrázek, který zobrazuje osamělý strom tak, jak vypadá postupně během celého roku. Moc pěkný efekt. Zajímavost – poznáte, zda je obrázek vzhůru nohama?

Velmi složité obrázky už se množstvím detailů a malou velikostí plošek blíží k reálnému malování. Plošky jsou vážně drobné, čísla někdy nejsou dost velká a členitost plošek dosahuje vysokých úrovní.

Odměnou je ovšem realistický vzhled obrazu a z několika kroků divák ani nepozná, že byl namalován pomocí čísel.

Zapadlá ulička v italském městečku vypadá vážně romanticky.
Zapadlá ulička v italském městečku vypadá vážně romanticky.

Italská ulička

Rádi cestujete a poznáváte cizí kraje? Někdo má rád moře, jiný hory a jiný zase ocení romantickou krásu italských uliček s kavárničkami. Pokud máte dostatek trpělivosti, můžete si takovou uličku namalovat sami.

Vyberte si motiv podle svého gusta

Výběr toho správného motivu bude možná ta nejdelší část celého malování. Na ZUTY jich najdete přes 2500 a stále přibývají další.

ZUTY totiž disponuje vlastními grafiky, vlastním software pro návrh předloh a tiskárenským provozem, schopným uspokojit zvyšující se poptávku.

Motivy jsou seřazeny v přehledných kategoriích, takže rychle můžete najít tu, kterou máte v oblibě vy, nebo ten, komu chcete předlohu darovat. Někdo sáhne po motivech z přírody – krajiny, květiny, zátiší.

Jiný má rád zvířata, takže bude hledat obrázek s kočičkou či lvem, koně, vlky, mořské želvy. Fandové do kultury si mohou namalovat známého zpěváka, herce či filmovou postavu. Pro každého je tu něco.

Náš tip: Sada pro malování podle čísel je i vynikajícím a stále netradičním dárkem pro vaše blízké. Vy je jistě znáte nejlépe, takže pravděpodobně vyberete právě ten motiv, který je potěší.

Obraz buď vymalujte a darujte jej už hotový, anebo ještě lépe – dopřejte obdarovanému tu radost, když si jej vymaluje sám.

Jak začít s malováním podle čísel?

Dejme tomu, že jste se rozhodli to zkusit. Už víte, jakou obtížnost zvládnete. Máte i krásný motiv, který vás bude bavit.

Pokud si objednáte sadu pro malování, dostanete vše, co pro dokončení obrazu potřebujete – plátno s předtištěným a očíslovaným vzorem obrazu, sadu barev v kelímcích s čísly, odpovídajícími těm na plátně, sadu štětců pro malování větších ploch i drobných detailů a vytištěnou předlohu, abyste měli jasnou představu o tom, jak bude vypadat výsledný obraz po namalování.

Plátno můžete obdržet volitelně už napnuté v dřevěném rámu. To opravdu doporučujeme. Výsledný obraz stejně bude v nějakém rámu napnutý, tak proč nevyužít profesionály a nenechat si ho napnout odborně už před malováním. Navíc – na napnuté plátno se maluje mnohem pohodlněji.

Zkušenosti ukazují, že ještě pár drobností by vám mohlo zpříjemnit práci. V první řadě nějaký hadřík nebo papírové kuchyňské utěrky. Užijete je ve chvíli, kdy měníte kelímek s barvou a potřebujete vymýt štětec a vytřít zbytky předchozí barvy.

Na vymývání štětců se také hodí nějaká sklenice s čistou vodou. Raději nějaká masivnější, aby se při neopatrném pohybu hned nepřevrhla.

Hodí se i nějaké starší noviny jako „podestýlka“. I při sebepečlivější práci se totiž stane, že nějaká ta kapička barvy padne na stůl či na zem. 

Pokud máte, nebo si můžete půjčit malířský stojan, bude to velké usnadnění práce, a pak – dokumentační fotografie budou vypadat vážně přesvědčivě.

Zvláště, když si oblečete nějaký malířský plášť, nebo alespoň starší kuchyňskou zástěru, která snese nějakou tu barevnou šmouhu.

Předloha podle vlastní fotografie – dokonalý dárek

Chcete-li někoho obdarovat a věnovat mu předtištěnou předlohu, možná bude nejlepší nápad nechat si vyrobit originální plátno podle vlastní fotografie. Postup je jednoduchý:

Najděte nějakou fotografii, ke které bude mít obdarovaný nějaký vztah. Třeba fotografie z jeho svatby, vzpomínka na jeho rodný domek, jeho babička a tak podobně.

Objednejte si obraz podle vlastní fotografie, a k objednávce fotografii přiložte.

Počkejte na dodávku předlohy, kterou buď vymalujete a darujete hotový obraz jako překvapení, případně někoho potěšíte dvakrát, když mu umožníte obraz vymalovat.

Začínáte malovat? Vyhněte se chybám

Jakékoliv začátky mohou být těžké. Ne, že by se to nedalo zvládnout, ale prostě chybí zkušenosti. Vy ale nemusíte dělat chyby, které už někdo udělal před vámi. Poučte se, ať máte z malování radost:

Nekupujte podezřele levné sady pro malování podle čísel

Slevy, slevy, výprodej. Hledání nejlevnější nabídky je skoro národní sport. Nikdo ale ní tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat ty nejlevnější věci. Originální sady podle čísel nejsou sice nijak drahé, ale přeci jen cenou přesahují levné náhražky.

Jsou ovšem dobře zabalené, obsahují jen nejkvalitnější barvy a dodávají se s kvalitními nástroji.

Levné sady jsou naopak synonymem pro nekvalitní štětce, chybějící barvy a špatně vybrané barvy. To jsou všechno věci, kterým se chcete určitě vyhnout.

Nezkoušejte ani začít s levnými barvami. Proč?

Jejich špatné krycí schopnosti způsobí, že čísla budou prosvítat skrz barvu.

Je tu vždy možnost, že vám dojde barva před dokončením malování. Ještě horší je, že sada může přijít s chybějícími barvami. Proto je lepší používat originální sady pro malování podle čísel.

Připravte si pracovní prostor

Určitě chcete vyčistit prostor od všeho, co by se mohlo zašpinit nebo namočit. Jak Vám řekne mnoho malířů: barva má tendenci dostat se na všechno kromě plátna. Z tohoto důvodu můžete také chránit pracovní prostor starými novinami.

Zadruhé, rušivý prostor působí… no… rušivě. Uklizené pracoviště Vám pomůže soustředit se na malby podle čísel více než cokoli jiného.

Vyfoťte si prázdné plátno

Než začnete malovat, vytáhněte telefon a pořiďte několik fotek prázdného očíslovaného plátna. Proč? Protože budete potřebovat stálý referenční obrázek pro případ rozlití nebo přetažení barvy a zakrytí čísel.

Kromě toho můžete přiblížit obrázek a zobrazit opravdu malé tvary a čísla na plátně. Některé sady se dodávají s miniaturní verzí plátna pro referenci. Při malování podle čísel však nikdy nemůžete mít příliš mnoho způsobů zálohování původního plátna.

Čtěte příručku s pokyny

Lidé se dělí na ty, kteří příručky čtou, a na ty, kteří je čtou, až když udělají chybu. Všechny nejlepší sady pro malování podle čísel pro dospělé a děti mají mimo jiné i příručku s pokyny. Přečtěte si ji pozorně, než začnete malovat.

Odtud získáte všechny důležité informace. Výrobce například určí, že pokud uvidíte nečíslovaný tvar, znamená to, že byste tam neměli malovat.

Nebo pokud máte dvě čísla v jednom tvaru, znamená to, že byste měli namíchat odstín ze dvou barev, které těmto číslům odpovídají.

Začněte malovat shora

Jedním z hlavních pravidel při malování podle čísel je začít shora a skončit dole. Přesněji, začněte od pravého horního rohu, pokud jste levák, nebo od levého horního rohu, pokud malujete pravou rukou. Proč?

Protože tak nebudete barvy rozmazávat. Naopak, pokud začnete odspodu, může se Vaše ruka nebo rukáv dotknout mokré barvy, která je již na plátně, když se soustředíte na horní místa. Celý obraz tím spolehlivě zničíte.

Nezačínejte světlými barvami

Konvenčním způsobem malby olejem nebo akrylem je začít s tmavými barvami a přejít ke světlým. Akvarel naopak vyžaduje, abyste dělali opak; tj. pohyb ze světla do tmy.

V malování podle čísel se používá většinou akrylových barev čili existuje pouze jeden princip: začít s tmavými barvami a skončit světlými. Ale držte se toho, i když používáte olejové nebo akvarelové barvy.

Je to proto, že tmavé barvy jsou obvykle součástí pozadí. Jejich první malování Vám tedy nejen poskytne představu o tom, jak bude obraz vypadat, ale také Vás naučí něco o barevné kompozici.

Udržujte štětce čisté

Akrylová barva na plátně velmi rychle zasychá. A stejně rychle zaschne i na malířském štětci. Řešení? Udržujte štětce vždy čisté. Vždy při změně barvy je pořádně vyperte ve vodě. Samozřejmě, že i při výměně štětců a po skončení práce.

Udržování čistých štětců zabrání jejich ztvrdnutí. Kromě toho nebudete omylem míchat barvy při namáčení štětce z jedné nádoby na barvu do druhé.

Používejte různé štětce pro velké i malé tvary

Vaše typická malba na plátně s čísly bude mít k malování velké i malé tvary. Z tohoto důvodu možná budete potřebovat jeden štětec pro velké tvary a jiný štětec pro malé tvary.

Je to proto, že velké štětce (ty, které jsou určeny pro velké tvary), často zasahují mimo hranice malých tvarů. Ve výsledku mají tendenci kompromitovat vzhled vaší finální malby.

Spíše než podstupovat toto zbytečné riziko, zvažte použití malého, středního a velkého štětce pro malé, střední a velké tvary, které Vám také poskytnou správnou ostrost, přesnost a měkkost.

Zavírejte kalíšky s barvami

Pokud nádobu s barvou momentálně nepoužíváte, je zavření nádobky s barvou spolu s udržováním čistého a suchého štětce ten nejdůležitější tip, který si musíte pamatovat. Stejně jako akvarel, akrylová barva velmi rychle vysychá, když víko zůstane otevřené. Oleji to může nějakou dobu trvat, ale nakonec také zaschne.

Pokud tedy nádoby na barvy nepoužíváte, zavřete je. Až budete s uměleckým dílem hotovi, uschovejte si případné zbylé barvy pro budoucnost. Jen uzavřete nádobky a uložíte je na bezpečné místo.

Možná totiž budete muset provést nějaké úpravy obrazu nebo případně použít barvy pro jiný projekt.

Užijte si malování podle čísel

Ať už jste umělecky nadáni nebo jste nikdy nic nenamalovali, měli byste alespoň jednou zkusit malování podle čísel. Možná to nebude celoživotní láska a skončíte u prvního obrazu, možná mu zcela propadnete. V každém případě ale zjistíte, v čem je kouzlo malby na plátno.

Foto: ZUTY, PX FUEL
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a