Skip to content

10 Českých vynálezů, jež se zapsaly do dějin

Čeští vědci a vynálezci mají ve světě své nesmazatelné místo. Jmen, která se zapsala do historie, je spousta a vynálezů, které obohatily lidstvo, ještě více. Na následujících řádcích si připomeneme vybraných deset, které Češi vynalezli jako první.

Foto: pixabay

Kontaktní čočky

V oblasti očního lékařství se zřejmě nejvíce do dějin zapsal chemik a vynálezce Otto Wichterle (1913-1998), jenž stvořil vůbec první gelové kontaktní čočky. Protože neměl v tehdejším komunistickém Československu ideální podmínky, svůj vůbec první přístroj na výrobu čoček sestavil z původně dětské stavebnice Merkur, kterou napojil na dynamo z jízdního kola.

Na tomto stroji vytvořil asi 5000 prvních použitelných kontaktních čoček na světě.

Semtex

Semtex byl jako víceúčelová plastická trhavina vynalezen v 50. letech 20. století. Používá se jako konvenční trhavina, při demolicích a pro vojenské účely.

Ruchadlo bratranců Veverkových

Za legendárním ruchadlem, jež spatřilo světlo světa v roce 1827, stáli bratranci Václav (1796-1849) a František (1799-1849) Veverkové z Rybitví u Pardubic. Jejich pluh, který zároveň krájel, obracel a zkypřoval zoranou půdu, se velice rychle rozšířil po celém světě.

Příbuzní si ho však nenechali patentovat, a tak se oficiálního uznání autorství nedožili, o morálním vlastnictví vynálezu rozhodly soudy až v roce 1883.

blank
Foto: pixabay

Kostka cukru

Původně se cukr na celém světě vyráběl v homolích, které vážily půl kilogramu i více. Dačický cukrovar však přišel s revoluční myšlenkou, aby byl cukr již naporcovaný. Začal tedy vyrábět cukr v kostkách a výrobu si nechal patentovat v roce 1843.

Lodní šroub

Vůbec poprvé lodní šroub vyzkoušel na člunu s nosností 5 tun Josef Ludvík František Ressel (1793-1857) a v roce 1827 si ho nechal patentovat. Připravoval další pokusy a chtěl lodní šroub určený k pohonu také na mnohem větších plavidlech.

V roce 1829 však došlo k nehodě a další pokusy zakázala dokonce policie. Lodní šroub tak úspěšně odzkoušel až o deset let později Angličan Sir Francis Pettit Smith (1808-1874), který je v některých částech světa považován za jeho vynálezce dodnes.

V roce 1866 byl vynález lodního šroubu oficiálně přiznán Resselovi.

Bleskosvod

Ve vědeckém prostředí se dodnes vedou spory, kdo s vynálezem bleskosvodu přišel jako první. Češi si stojí za tím, že o prvenství se zasloužil Václav Prokop Diviš (1698-1765) z Helvíkovic u Žamberka, ale jelikož se jeho objev, s nímž měl přijít o několik let dříve před Banjaminem Franklinem (1706-1790), nedostal velké publicity, upadl v zapomnění.

Divišova koncepce byla ovšem odlišná od Franklinovy, jeho bleskosvod byl především uzemněný, a proto fungoval lépe.

blank
Foto: pixabay

Robot

Samozřejmě se nejedná o robota jako takového, ale jen o slovo. Za vynálezce tak může být považován i spisovatel, jakým byl Karel Čapek (1890-1938), jenž výraz poprvé použil v roce 1920 ve hře R.U.R. S nápadem použít toto slovo ale Karlovi radil jeho bratr Josef Čapek (1887-1945) Karel měl v plánu totiž umělé osoby nazývat laboři.

Oblouková lampa

Ke zdokonalení obloukové lampy přispěl český vynálezce František Křižík (1847–1941). Jedná se o intenzivní elektrický světelný zdroj, v němž je světlo vyzařováno elektrickým obloukem hořícím mezi dvěma elektrodami.

Silon

Na začátku 40. let 20. století se v tehdejším Československu začalo vyrábět polyamidové vlákno typu 6 známější pod názvem silon. Vznik látky je zařazen do zlínských laboratoří obuvnické společnosti Baťa a podíleli se na něm Otto Wichterle, Alois Novotný (1910-1978), jenž byl význačný organický chemik, a Jiří Procházka.

blank
Foto: pixabay

Remoska

Remosku vytvořil počátkem padesátých let Oldřich Homuta, který prototyp dále vylepšoval se svými spolupracovníky. Vynález v sobě skrývá malou elektrickou přenosnou trouba s ohřevem shora, jejíž hlavní částí je víko se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, se zaskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry.

Foto: Úvodní foto: pixabay, Foto 1, 2, 3, 4 a 5 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...