Domů     Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
14.5.2024

Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná.

V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. Zvíře je tu s námi ale mnohem déle.

Vzdálený psí bratranec

Na počátku nebylo světlo, ale vlk. Šelma totiž běhá po světě už 800 tisíc let a po celou dobu platí za pořádný poděs. Jejich populace je hodně bohatá, existuje až 40 různých poddruhů, lidstvo zaúřaduje a část vyhubí.

Vlci jsou ale vzdálenými příbuznými psů, historici tvrdí, že jejich linie se oddělí někdy před 12 tisíci lety. Jedna z největších psovitých šelem světa měří v kohoutku kolem 80 centimetrů, jejich váha se zastaví na 40 kilogramech.

I když na Aljašce výzkumníci spatří osmdesátikilového pořízka! Mezi vlčí přednosti patří bezpochyby srst, která pokrývá prakticky celé tělo. Nejhustější kštici najdeme samozřejmě na zádech, kde délka chlupů dosahuje až 70 milimetrů.

Zimní ochlupení je odolné vůči zimě, a tak vlkům nevadí ani třeskuté mrazy. Během chladného počasí dokáží také snížit průtok krve, aby ušetřili tělesné teplo. Barva kožichu rovněž prozradí, odkud vlk je, takový euroasijský zástupce se honosí srstí do zrzava.

Jeho kolega z Aljašky běhá po světě se sněhobílým kabátem. Ten využívá především při lovu.

Vlků existuje hned několik různých druhů. (Juan José González Vega / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Vlků existuje hned několik různých druhů. (Juan José González Vega / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Spolu až do smrti

Strava je nedílnou součástí vlčích životů, jenže aby si pořádně nacpali břicho – musí dát dohromady smečku. Vlci sice mají pověst samotářů, ve skutečnosti jde o velice společenská zvířata. Základ tvoří pár, který spolu často vydrží až do konce života.

Mláďata se rodí jednou ročně a z jednoho vrhu vzejde až 6 potomků. Ti vstoupí na svět hluší, slepí a závislí na rodičích. Do výchovy se často zapojují také starší děti, během pár měsíců jsou ale vlčata připravena na lov. S rodinou zůstávají i několik let.

Když jsou členové smečky rozházeni po celém okolí, stačí si dát vědět. A vlci využívají děsivé vytí. Zoologové zároveň vyvrací mýtus, že typický zvuk dělají pouze za přítomnosti Měsíce.

Jde o ryze praktickou věc a vytí může být slyšet na desítky kilometrů daleko. Když se smečka sejde, vyráží za dobrotou. Vlci nejsou vybíraví, nepohrdnou prakticky ničím. Do akce vyráží před setměním a nemají problém skolit třeba i dospělého losa.

Někdy se ale majestátní šelma musí spokojit s menší kořistí jako jsou bobři či králíci. Při útoku umí vyvinout až šedesátikilometrovou rychlost, nebožáka následně označkují do krku svými 42 zuby!

Přednost v baštění má hlavní pár, který zajišťuje reprodukci smečky, až pak se dostává na ostatní.

Zvíře chovají ve velké vážnosti například v Římě. (Merulana / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Zvíře chovají ve velké vážnosti například v Římě. (Merulana / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Inspekce v centru Paříže

Jedinci si dokáží nacpat břicho až 10 kilogramy masa, v opačném případě vydrží bez zakousnutí klidně i dva týdny. V ideálním světě se chlupáči dožívají 14 roků, jenže vlci často umírají předčasně.

Příroda jim sice nezajistí přirozeného nepřítele, někdy si na ně vyšlápne puma či levhart. Medvědi pro změnu útočí rovnou na mláďata. I tak se populace vlků odhaduje na 300 000 jedinců. Tu decimuje řada nemocí, tou hlavní je bezesporu vzteklina.

Mez nejzákeřnější protivníky ale patří člověk. Například Britové vyhubí vlka už v roce 1684, střední Evropa hlásí poslední exemplář začátkem 20. století. Na vině jsou časté útoky na lidi – v roce 1450 vyděsí smečka centrum Paříže, kde potrhá na 40 nebožáků.

Zoologové ale vysvětlují, že zvířatům ve chvíli, kdy narazí na člověka, stoupá hladina kortizolu v krvi a cítí se vystresovaně. V nedávné době jsou však útoky na lidi vzácností.

Za posledních sedmdesát let je v Evropě a Rusku evidováno něco kolem deseti případů.

Mezi lovce vlků patří třeba americký prezident Teddy Roosevelt. (Adem Cuerden / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Mezi lovce vlků patří třeba americký prezident Teddy Roosevelt. (Adem Cuerden / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Vyvraždění a postupný návrat

Po eliminaci vlků však volají farmáři, kterým šelmy útočí na stáda krav a ovcí. „Je těžké je lovit, protože jsou hodně chytří a umí zneškodnit naše psy,“ zalituje někdejší prezident Theodore Roosevelt (1858-1919).

Existují však sofistikovanější způsoby, někteří lidé umí napodobit vlčí vytí. V Kazachstánu a Mongolsku lidé používají orly a sokoly. Někdy to ale s prevencí přeženou natolik, že vlky jednoduše vyhubí.

Smůlu má třeba vlk japonský – nejmenší známý poddruh měří v kohoutku pouhých 30 centimetrů. Až do 18. století jde o frekventovaného obyvatele ostrova Honšú, jenže poté se v Japonsku rozšíří vzteklina, a to zvířatům zlomí vaz.

Poslední kus uhyne v roce 1905. Podobný osud má také vlk horský, jenž údajně oplývá skořicovým odstínem – za vyhynulého je označen v roce 1940. Ve Spojených státech přichází o vlka texaského a vlka floridského, který se vyznačuje temně černým kožichem.

V Česku dnes platí šelma za chráněný druh. Nebylo tomu tak vždy, protože kdysi byly lesy plné vlků. Posledního vlka zastřelil 5. března 1914 jistý František Jež. Na návrat majestátních zvířat si musíme počkat dlouhých osmdesát let.

Myslivci nalíčí celou řadu fotopastí a zaznamenají jedince na Šumavě, a hlavně kolem Broumovska. Menší důvod k úsměvu mají ale místní zemědělci, jejichž stáda prořídnou. Podle všeho se aktuálně po české kotlině pohybuje zhruba 70 vlků.

Celá republika například sleduje případ zraněného samce Bubly, jehož veterináři doslova vyrvou smrtce ze spárů. Lidé na jeho péči neposílají tisíce korun, vlk se uzdraví a dnes už je součástí své původní smečky!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Mas3cf / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Věda a technika
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Věda a technika
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
reklama
historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
věda a technika
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz