Skip to content
reklama
reklama

Magnetické separátory – vynález, který usnadnil lidem i firmám život

blank
Tento článek je reklamním sdělením

Magnetické separátory jsou skvělé pomůcky v případě, že se potřebujete zbavit kovových částic. Jak ale magnetické separátory vlastně fungují a jak je možné, že by mohly firmám ušetřit i peníze? Na to vše se podíváme v tomto článku.

Co to vlastně je magnetický separátor?

Jak už samotný název napovídá, magnetický separátor se stará o separaci magnetických, resp. kovových nečistot. Ty se mohou vyskytovat jak v suchých, tak i tekutých materiálech. Na oba typy existuje řešení. Aby měl magnetický separátor co nejvyšší účinnost, je potřeba jej pravidelně a důkladně čistit.

Obory využití magnetických separátorů

Magnetické separátory se skutečně využívají napříč různými obory. Je jedno, zda se jedná o průmysl, těžbu nebo zpracování surovin. Své pevné místo mají také v provozech, které se zaměřují na ekologii a recyklaci surovin. Pár příkladů:

  • Potravinářský průmysl
  • Textilní průmysl
  • Papírenský průmysl
  • Farmaceutický průmysl
  • Dřevozpracovatelský průmysl
  • A další

Cisternový separátor

Cisternový separátor dokáže zachycovat feromagnetické nečistoty, které se nacházejí v suchých sypkých materiálech. Velice často se využívá pro ochranu expedovaného zboží, kdy jej potřebujete k zákazníkovi dostat v co největší kvalitě a bez kovových částic.

blank

Indukční separátor na nemagnetické kovy

Nejen v průmyslu občas dojde k situaci, kdy je potřeba oddělit nemagnetické kovy (např. hliník nebo měď) od nekovových materiálů (například plast, papír, sklo). Tohle u klasického magnetického separátoru není možné.

Jak tedy funguje indukční separátor na nemagnetické částice? Tento typ separátoru funguje na principu magnetických vířivých proudů. Vždy je sestavený z indukčního magnetického válce a dopravníku.

Ve válci pak nalezneme nejsilnější neodymové magnety.

Díky vysokým otáčkám válce se indukují vířivé proudy, které dočasně nabíjí nemagnetické kovy na stejný náboj, který má indukční válec. A v důsledku toho jsou kovy „odhazovány“ od magnetického válce. Samotné magnetické jádro je kryto vysoce odolným kevlarovým pláštěm.

Video naleznete zde:

Separátory na tekuté suroviny

Jak bylo řečeno v úvodu článku, magnetické částice se odstraňují také z tekutých surovin. Separátor tedy vychytává magnetické části z proudící kapaliny. Ta může být zahřívána díky využití separátoru, jehož vnitřní plášť je vyhřívaný.

Separátory na suché suroviny

Magnetické separátory (odkaz na magneticke-separatory.cz) ale existují také na suché a sypké materiály. Pokud bude mít daný materiál dobré sypné vlastnosti, půjde odstranění nežádoucích částic mnohem snadněji. Na trhu je k dispozici hned několik separátorů na suché suroviny. Zde na obrázku vidíte např. oboustranný magnetický separátor, a na jakém principu funguje.

blank

Princip oboustranného separátoru: https://magneticke-separatory.cz/wp-content/uploads/2019/09/animace-cisteni-dvoustranny.gif

Magnetické metly a metly pro letiště

Magnetické metly mají velmi široké pole působnosti. Díky silným neodymovým magnetům se mohou pyšnit velice dobrou účinností. Své využití pak nacházejí především tam, kde by mohlo docházet ke znečištění kovovými předměty. Vyrábějí se také magnetické metly pro letiště, které zase odstraňují kovové části z letištních ploch, čímž výrazně posilují bezpečnost na letištích.

Magnetické testovací tyče

Určitou výhodou mohou být také magnetické testovací tyče. Pomocí nich můžete zkontrolovat sypké i tekuté materiály na přítomnost magnetických částic. Magnetická testovací tyč je dobrou a relativně skladnou pomůckou.

Firmám můžeme ušetřit klidně i více než 1 milion korun ročně

Krásným příkladem může být firma, která se věnuje obrábění. Nože, které se k obrábění používají, jsou chlazeny emulzí. Ta v sobě ukrývá kovové mikročástice. Při použití separátoru magnetických částic ale můžeme tyto nežádoucí částečky z emulze oddělit. Nedochází tak k rychlejšímu otupování nožů, které nepatří mezi nejlevnější záležitosti. A to je pouze jeden z mnoha případů, jak můžeme pomoci firmám ušetřit.

Znáte největšího výrobce v ČR, firmu MAGSY?

Firma MAGSY je na trhu 20 let. Za tuto dobu stihla vyrobit přes 5 000 magnetických separátorů, které distribuuje do celého světa. Jako největší český výrobce má také vlastní výrobní halu, kde se tyto separátory vyrábějí. Proškolení zaměstnanci vám rádi ochotně poradí. V případě, že budete mít se separátorem od společnosti MAGSY problém, je vám nonstop k dispozici také servisní oddělení. V případě potřeby provádí také pozáruční servis. Více informací o separátorech můžete najít na webu magneticke-separatory.cz. Navštívit můžete také náš e-shop zaměřený pouze na magnetické separátory magnetickeseparatory.cz a pokud hledáte klasické malé neodymové magnety do domácnosti, navštivte náš e-shop zaměřený na magnety, fólie, čočky a všechny další magnetické pomůcky.

 

 

Foto:
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Flirt mi zvedl sebevědomí
skutecnepribehy.cz

Flirt mi zvedl sebevědomí

Za Radima jsem byla vdaná...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Seiko se vzhlédlo v tradici divadla kabuki
iluxus.cz

Seiko se vzhlédlo v tradici...

Kreativní kombinace japonské kultury a...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Všeříkající IQ: Měřítko úspěchu, nebo „jen“ číslo?
21stoleti.cz

Všeříkající IQ: Měřítko úspěchu,...

Jeho hodnota motivuje i traumatizuje… V...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...