Domů     Magnetické separátory – vynález, který usnadnil lidem i firmám život
Magnetické separátory – vynález, který usnadnil lidem i firmám život
komerční sdělení

Magnetické separátory jsou skvělé pomůcky v případě, že se potřebujete zbavit kovových částic. Jak ale magnetické separátory vlastně fungují a jak je možné, že by mohly firmám ušetřit i peníze? Na to vše se podíváme v tomto článku.

Co to vlastně je magnetický separátor?

Jak už samotný název napovídá, magnetický separátor se stará o separaci magnetických, resp. kovových nečistot. Ty se mohou vyskytovat jak v suchých, tak i tekutých materiálech. Na oba typy existuje řešení.

Aby měl magnetický separátor co nejvyšší účinnost, je potřeba jej pravidelně a důkladně čistit.

Obory využití magnetických separátorů

Magnetické separátory se skutečně využívají napříč různými obory. Je jedno, zda se jedná o průmysl, těžbu nebo zpracování surovin. Své pevné místo mají také v provozech, které se zaměřují na ekologii a recyklaci surovin. Pár příkladů:

Potravinářský průmysl

Textilní průmysl

Papírenský průmysl

Farmaceutický průmysl

Dřevozpracovatelský průmysl

A další

Cisternový separátor

Cisternový separátor dokáže zachycovat feromagnetické nečistoty, které se nacházejí v suchých sypkých materiálech.

Velice často se využívá pro ochranu expedovaného zboží, kdy jej potřebujete k zákazníkovi dostat v co největší kvalitě a bez kovových částic.

Indukční separátor na nemagnetické kovy

Nejen v průmyslu občas dojde k situaci, kdy je potřeba oddělit nemagnetické kovy (např. hliník nebo měď) od nekovových materiálů (například plast, papír, sklo). Tohle u klasického magnetického separátoru není možné.

Jak tedy funguje indukční separátor na nemagnetické částice? Tento typ separátoru funguje na principu magnetických vířivých proudů. Vždy je sestavený z indukčního magnetického válce a dopravníku.

Ve válci pak nalezneme nejsilnější neodymové magnety.

Díky vysokým otáčkám válce se indukují vířivé proudy, které dočasně nabíjí nemagnetické kovy na stejný náboj, který má indukční válec. A v důsledku toho jsou kovy „odhazovány“ od magnetického válce. Samotné magnetické jádro je kryto vysoce odolným kevlarovým pláštěm.

Video naleznete zde:

Separátory na tekuté suroviny

Jak bylo řečeno v úvodu článku, magnetické částice se odstraňují také z tekutých surovin. Separátor tedy vychytává magnetické části z proudící kapaliny. Ta může být zahřívána díky využití separátoru, jehož vnitřní plášť je vyhřívaný.

Separátory na suché suroviny

Magnetické separátory (odkaz na magneticke-separatory.cz) ale existují také na suché a sypké materiály. Pokud bude mít daný materiál dobré sypné vlastnosti, půjde odstranění nežádoucích částic mnohem snadněji.

Na trhu je k dispozici hned několik separátorů na suché suroviny. Zde na obrázku vidíte např. oboustranný magnetický separátor, a na jakém principu funguje.

Princip oboustranného separátoru:

https://magneticke-separatory.cz/wp-content/uploads/2019/09/animace-cisteni-dvoustranny.gif

Magnetické metly a metly pro letiště

Magnetické metly mají velmi široké pole působnosti. Díky silným neodymovým magnetům se mohou pyšnit velice dobrou účinností. Své využití pak nacházejí především tam, kde by mohlo docházet ke znečištění kovovými předměty.

Vyrábějí se také magnetické metly pro letiště, které zase odstraňují kovové části z letištních ploch, čímž výrazně posilují bezpečnost na letištích.

Magnetické testovací tyče

Určitou výhodou mohou být také magnetické testovací tyče. Pomocí nich můžete zkontrolovat sypké i tekuté materiály na přítomnost magnetických částic. Magnetická testovací tyč je dobrou a relativně skladnou pomůckou.

Firmám můžeme ušetřit klidně i více než 1 milion korun ročně

Krásným příkladem může být firma, která se věnuje obrábění. Nože, které se k obrábění používají, jsou chlazeny emulzí. Ta v sobě ukrývá kovové mikročástice.

Při použití separátoru magnetických částic ale můžeme tyto nežádoucí částečky z emulze oddělit. Nedochází tak k rychlejšímu otupování nožů, které nepatří mezi nejlevnější záležitosti.

A to je pouze jeden z mnoha případů, jak můžeme pomoci firmám ušetřit.

Znáte největšího výrobce v ČR, firmu MAGSY?

Firma MAGSY je na trhu 20 let. Za tuto dobu stihla vyrobit přes 5 000 magnetických separátorů, které distribuuje do celého světa. Jako největší český výrobce má také vlastní výrobní halu, kde se tyto separátory vyrábějí.

Proškolení zaměstnanci vám rádi ochotně poradí. V případě, že budete mít se separátorem od společnosti MAGSY problém, je vám nonstop k dispozici také servisní oddělení. V případě potřeby provádí také pozáruční servis.

Více informací o separátorech můžete najít na webu magneticke-separatory.cz.

Navštívit můžete také náš e-shop zaměřený pouze na magnetické separátory magnetickeseparatory.cz a pokud hledáte klasické malé neodymové magnety do domácnosti, navštivte náš e-shop zaměřený na magnety, fólie, čočky a všechny další magnetické pomůcky.

Foto:
Související články
Věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Věda a technika
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
reklama
historie
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný