Domů     Madam C. J. Walkerová: První americká milionářka
Madam C. J. Walkerová: První americká milionářka
17.10.2020

Nejbohatší žena barevné pleti na světě, nejdůležitější podnikatelka a filantropka své rasy,“ hlásají noviny po smrti vskutku neobyčejné afroamerické ženy.

K tomu, aby se stala první milionářkou v historii Spojených států amerických ji však čeká dlouhá cesta plná odříkání a tvrdé dřiny.

Na svět přichází jako Sarah Breedloveová (1867–1919) do bývalé otrocké rodiny na severovýchodě Louisiany.

Její rodiče a pět sourozenců si prožili roky otrocké práce na plantáži, ona se ale díky Emancipačnímu prohlášení prezidenta Abrahama Lincolna (1809–1865) z roku 1862 jako první z rodiny rodí svobodná. První tragédie ji však čeká už v sedmi letech.

Matka umírá na choleru. Otec se sice znovu ožení, o necelý rok později se s ním ale loučí také. Ze Sarah je sirotek.

Svou neutuchající touhou změnit život sobě i ostatním ženám se zapíše do historie.
Svou neutuchající touhou změnit život sobě i ostatním ženám se zapíše do historie.

A už dost!

Naštěstí se jí ujme starší sestra Louvenia a společně s jejím manželem Jessem Powellem se stěhují do městečka Vicksburg v sousedním státě Mississippi.

Tam mladá dívka sbírá bavlnu a stará se o domácnost, od švagra se jí však dostává pouze ostrých slov a nepěkného zacházení. Toho už má ve 14 letech plné zuby a rozhodne se z tvrdého područí uniknout skrze sňatek s Mosesem McWilliamsem.

Brzy se jim narodí dcera A’Lelia (1885–1931), vytoužené štěstí ale Sarah zase brzy opouští. V pouhých 20 letech se stává vdovou.

První kroky k samostatnosti

Na výchovu dítěte je sama a do kapsy má hluboko. Sbalí všechny věci a stěhuje se s dcerou do St. Louis v Missouri, kde žijí její bratři. Začne se živit jako pradlena a kuchařka a brzy už si může dovolit poslat A’Leliu do školy.

Zbytek peněz spoří, aby se sama mohla po večerech vzdělávat, protože do školy chodila pouhé tři měsíce. Podruhé se vdá, z jejího milého Johna Davise se ale vyklube tyran, kterého po několika letech opouští. Dál tvrdě dře, aby uživila rodinu.

Vybuduje jednu z prvních sítí přímého prodeje v USA, díky které vydělá jmění. A založí tak obrovské impérium.
Vybuduje jednu z prvních sítí přímého prodeje v USA, díky které vydělá jmění. A založí tak obrovské impérium.

Životní zlom

Časem si začne všímat, že jí vypadávají vlasy, což je v té době problémem řady žen. Málokterá chudá domácnost oplývá tekoucí vodou a mýdlo je plné chemikálií, které vlasy ničí. Bratři jsou naštěstí zkušení holiči, kteří ji naučí o ně pečovat.

Životní zlom Sarah čeká roku 1904, kdy vyzkouší zázračný produkt na podporu růstu vlasů, který stvořila podnikatelka Annie Turnbo Maloneová (1877–1957). Sarah je z něj nadšená a brzy se stává její obchodní zástupkyní.

Jakmile získá dostatek zkušeností, rozhodne se vyvinout vlastní řadu vlasových produktů.

Impérium vrací úder

Za svým snem se stěhuje do Colorada, kde se roku 1906 provdá za obchodníka Charlese Josepha Walkera (1851–1926). Z houževnaté ženy se stává Madam C. J. Walkerová a nová kapitola jejího života začíná.

Chodí ode dveří ke dveřím, představuje své produkty ženám a učí je, jak o vlasy pečovat. O její zázračné přípravky je brzy takový zájem, že je ve velkém rozesílá poštou.

Roku 1912 opouští Charlese a stěhuje se do Indiany, kde vybuduje továrnu pro své rozkvétající impérium Madam C. J. Walker Manufacturing Company.

Odkaz Madam C. J. Walkerové žije dál i po její smrti. Prezidentkou společnosti se stane A'Lelia, která v matčině práci odhodlaně pokračuje až do své vlastní smrti.
Odkaz Madam C. J. Walkerové žije dál i po její smrti. Prezidentkou společnosti se stane A’Lelia, která v matčině práci odhodlaně pokračuje až do své vlastní smrti.

Odchází ve velkém

Zakládá vlastní školu krásy, kde zaučuje své zaměstnankyně. Jejich řady se postupně rozrostou až na 20 000 a Madam C. J. Walkerová získává reputaci jedné z nejúspěšnějších podnikatelek 20. století.

S jejím bohatstvím roste i její štědrost – svůj čas a peníze věnuje potřebným. Stejně velké jako její úspěchy jsou ale i její zdravotní problémy. Roku 1919 umírá na selhání ledvin, ve věku 51 let.

V závěti odkáže dvě třetiny budoucích zisků své společnosti charitě a dalších 100 000 dolarů školám a sirotčincům.

V březnu letošního roku uvádí poskytovatel filmů Netflix seriál Self Made, vyprávějící o životě této výjimečné ženy. Hlavní roli si střihne Octavia Spencerová (*1970), držitelka Oscara za vedlejší roli ve filmu Černobílý svět (2011).
V březnu letošního roku uvádí poskytovatel filmů Netflix seriál Self Made, vyprávějící o životě této výjimečné ženy. Hlavní roli si střihne Octavia Spencerová (*1970), držitelka Oscara za vedlejší roli ve filmu Černobílý svět (2011).
Foto: reddit.com, twitter.com
Související články
Lifestyle
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
reklama
věda a technika
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
reklama
věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz