Domů     Panama Papers aneb Mocní chtějí ještě víc
Panama Papers aneb Mocní chtějí ještě víc
17.10.2020

Jsou to zhruba čtyři roky, kdy vypukla jedna z největších kauz souvisejících s daňovými ráji. A i když už od té doby případ zvaný Panama Papers tak trochu vyšuměl, svého času šlo o obrovský skandál, který prakticky nemá obdoby. Co přesně stálo za odhalením, které stálo křeslo i některé vlivné politiky?

Německý novinář píšící pro list Süddeutsche Zeitung Bastian Obermayer (*1977) si právě se zaujetím prohlíží zvláštní e-mail. „Dobrý den. Tady John Doe. Máte zájem o jistá data? Rád se podělím,“ stojí v něm. Obermayer zpozorní.

John Doe totiž ve světě investigativní žurnalistiky obvykle označuje člověka, který tají z různých důvodů svoji identitu. Následuje poměrně rychlá a věcná komunikace.

Anonymní pisatel posílá první soubory týkající se argentinských politiků, kteří vyváděli peníze ze země skrze firmy zaregistrované panamskou kanceláří Mossack Fonseca.

„Firma je jedním z největších poskytovatelů anonymních schránkových firem a nemá zrovna pověst, že by si zákazníky váhavě vybírala,“ píše ve své knize o Panama Papers Obermayer s tím, že firem této kanceláře využívají ti nejbohatší, aby zastřeli své obchody.

Ona sama to však dlouhodobě odmítá a není možné jí to dokázat. Tedy až doteď.

Firma Mossak Fonseca sídlila v Panama City.
Firma Mossak Fonseca sídlila v Panama City.

Stopy vedou do vysoké politiky

Komunikace mezi novinářem a jeho anonymním zdrojem pokračuje. Přicházejí další a další dokumenty a Obermayerovi je jasné, že se před ním odkrývá doslova monumentální kauza.

V redakci je k případu přidělen ještě jeden novinář, jinak ale panuje snaha o maximální utajení a opatrný přístup k informacím.

První pátrání se točí kolem obchodu ruského prezidenta Vladimira Putina (*1952), který taktéž figuruje v prvních zaslaných dokumentech. V materiálech se objevuje jméno jeho nejlepšího přítele ve spojení hned se třemi tzv.

offshorovými firmami – tedy fiktivními společnostmi založenými v daňových rájích. Další dokumenty se pro změnu týkají bývalého vysoce postaveného muže společnosti Siemens nebo již zmíněných argentinských politiků.

Jenže postupně chodí další a další data a brzy je jasné, že počet lidí i firem, kterých se tato kauza týká, jde do tisíců.

Kancelář Mossack Fonseca v roce 2018 ukončí svou činnost.
Kancelář Mossack Fonseca v roce 2018 ukončí svou činnost.

Jak to funguje?

Rozjíždí se velké investigativní pátrání opírající se o 11,5 milionu tajných dokumentů uniklých právě z panamské společnosti Mossack Fonseca. Novináři postupně rozklíčují principy, které stojí prakticky za všemi obchody.

Klientem je téměř vždy firma či podnikatel, jenž má zájem o koupi offshorové firmy. S panamskou společností naváže kontakt prostřednictvím banky nebo právníka.

Ten za klienta domluví, ze které země má schránková firma pocházet (nejčastěji jsou ve hře Britské Panenské ostrovy, Panama či Bahamy, ale výjimkou nejsou ani některé severoamerické státy nebo třeba Nizozemsko), a následně i vyřídí všechny náležitosti koupě.

Pak už mohou začít téct peníze – obvykle z účtů dané firmy na nevystopovatelný a právně nenapadnutelný účet oné koupené offshorové firmy. Mossack Fonseca dodá zpravidla i fiktivní ředitele daných firem.

I ti jsou obvykle nedohledatelní a slouží jako zástěrka, za kterou se může snadno schovat pravý vlastník, jenž má díky plné moci přístup ke všem účtům či trezorům.

Kauza ukázala na politiky z celého světa.
Kauza ukázala na politiky z celého světa.

Světová kauza

Dokumentů od anonymního zdroje postupně přibývá, až jde nakonec o stovky a stovky gigabytů dat, které je navíc třeba ještě kódovat. Zatímco novináři řeší, jak se s tím technicky vypořádat, snaží se přijít také na důvod, proč jim onen zdroj informace poskytuje.

„Mám pocit, že to musím udělat, protože k tomu mám možnost. Probíhá tam šílené množství kriminálních aktivit,“ odpovídá onen neznámý vystupující pod přezdívkou Joe Doe. Časem je jasné, že jde o něco mnohem většího než o kauzu pro jedny německé noviny.

Data jsou poskytnuta také Mezinárodnímu konsorciu investigativních novinářů, čímž se z toho stává skutečně celosvětová kauza. Dokumenty postupně zkoumá přes 400 novinářů ze 107 mediálních agentur a z 80 zemí.

Vše ale trvá ještě několik měsíců, až 3. dubna 2016 vychází první článek společně se 149 uniklými dokumenty.

Islandský expremiér Sigmundur Gunnlaugsson
Islandský expremiér Sigmundur Gunnlaugsson

Rozsah překvapí

Svět je na malou chvíli v šoku. Všichni věděli, že mocní často ukrývají své příjmy v šedivé zóně daňových rájů.

Že obcházejí pravidla svých zemí, aby maximalizovali svůj profit, a čas od času využívají offshorových firem i jako krytí pro své nelegální aktivity. Všichni to věděli, ale přesto veřejnost překvapilo, jak rozšířený a propracovaný tento systém je.

„Úspěch společnosti Mossack Fonseca byl dán mezinárodní sítí účetních firem a prestižních bank, které si ji najímaly ke správě financí bohaté klientely.

Hlavními hybateli těchto těžko kontrolovatelných daňových rájů jsou právě banky,“ píší už 4. dubna ve svém textu australské novinářky Lisa Mainová a Elise Worthingtonová.

Si Ťin-pching
Si Ťin-pching

Banky i prezidenti

Informace o firmě Mossack Fonseca začínají plnit stránky novin hned v následujících dnech. Záhy je zřejmé, že kancelář spolupracuje s více než pěti stovkami poboček bank, z nichž většinu záhy čeká vyšetřování a často i všemožné pokuty.

HSBC, Deutsche Bank, Société Générale, Credit Suisse. To všechno jsou velké bankovní domy čelící obrovskému tlaku a podezření z praní peněz. Skandál jde však dál a dostává se na politickou úroveň.

Na seznamu podezřelých z využívání šedé zóny daňových rájů jsou vládní špičky či blízcí příbuzní vysokých politiků z více než 40 zemí světa.

Nechybí mezi nimi teď už ukrajinský exprezident Petro Porošenko (*1965), který do daňového ráje odsunul svou firmu Roshen, či argentinský prezident Mauricio Macri (*1959), jenž pro změnu odkláněl příjmy ze stavebního průmyslu.

A výčet zasažených může pokračovat. Skandál se nevyhýbá saúdskému králi, katarskému emírovi nebo třeba fotbalové superhvězdě Lioneli Messimu (*1987).

Další pátrání pak ukazuje kupříkladu na okolí již zmíněného ruského prezidenta, na jméno švagra čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (*1953) nebo otce bývalého britského premiéra Davida Camerona (*1966).

Databáze obsahuje i 272 jmen osob a firem, které nějakým způsobem souvisejí s Českou republikou. Důkladné pátrání odhaluje v souvislosti s fiktivními firmami například jméno Jiřího Malivánka.

Zdánlivě obyčejný terapeut je majitelem offshorových firem spravujících akcie desítek českých podniků včetně ČKD. Podle investigativců však funguje jen jako zprostředkovatel.

Vyvádění peněz do tzv. daňových rájů, to je hlavní podstatou celé kauzy.
Vyvádění peněz do tzv. daňových rájů, to je hlavní podstatou celé kauzy.

Rozsáhlé důsledky

I když se v současnosti zdá, že celá kauza tak trochu vyšuměla, není to tak úplně pravda. Vyšetřování jednotlivých dílčích kauz probíhá doteď a zásadní dopad mělo odhalení i na samotnou kancelář Mossack Fonseca.

Celosvětový skandál ohledně obcházení daní jí totiž způsobil takové škody, že ke konci března 2018 definitivně ukončila svou činnost. Kauza také stála kariéru některé vysoce postavené politiky.

Rezignoval po ní kupříkladu islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson (*1975) nebo španělský ministr průmysl José Manuel Soria (*1958).

Velké kritice se nevyhnula ani samotná Panama, které hrozilo, že se dostane na černou listinu jako nespolupracující daňový ráj. Země tak nakonec podepsala mezinárodní daňovou dohodu, která z ní offshorové firmy de facto vyhnala.

Po stopách daňových úniků se díky kauze navíc pustily daňové úřady v 82 zemích. Výsledek? Řada podezřelých a vymáhání stovek milionů dolarů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Filip Appl.
Související články
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Zajímavosti
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
reklama
věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.