Skip to content

Madagaskarská královna Ranavalona I. posílala katolické misionáře na smrt

Těhotnou ženu olizují plameny. Ona i její dosud nenarozené dítě za chvilku zaplatí za svoji křesťanskou víru tím nejcennějším – životem. Propagovat katolické ideály se na ostrově Madagaskar v roce 1849 zkrátka nevyplácí…

„Po Radamovi (král Madagaskaru v letech 1810 – 1828 – pozn. red.) usedla na merinský (Merina – etnická skupina lidí na ostrově – pozn. red.) trůn záhadná postava malé zavalité ženy na pokraji středního věku.

Soudobé zprávy evropských misionářů a cestovatelů ji představují jako krvežíznivé monstrum,“ píše současný český teolog Pavel Hošek o madagaskarské královně Ranavaloně I. (asi 1788–1861). Dnes se ale názory na ni trochu změnily.

Určitě ale šlo o rozhodnou dámu, která se v době evropských misionářských a kolonizačních snah ovládnout domorodé národy v Africe i na Madagaskaru snažila ubránit tradice svých předků.

Krvežíznivé monstrum, tak madagaskarskou královnu Ranavalonu I. nazývají i někteří historici.

Nová panovnice ujišťuje v roce 1828 misionáře ve své zemi, že její politika zůstane stejná jako za předešlého krále. Radama I. (1793 – 1828) ale podporoval hlavně školní výuku a víru toleroval jenom jako nutné zlo.

Evropané jsou proto opatrní, přestože „v květnu 1831 šla královna dokonce ještě dále než Radama, nechala se pokřtít, účastnila se přijímání a svou svatbu uspořádala podle křesťanských zvyklostí,“ uvádí Hošek. Jenže změna jejích názorů měla politickou příčinu. Potřebovala udržet dobré vztahy s kolonisty z Velké Británie, protože sílil vliv Francouzů na východním pobřeží ostrova. S pomocí britských generálů se jí je ale daří udržet na uzdě.

Ranavalona I. vládne tvrdou rukou a nenechá si vnucovat cizí víru.

Křesťany věší hlavou dolů Jakmile francouzské nebezpečí pomine, královnina vstřícnost k misionářům končí. Když se skupina fanatiků, šířících křesťanskou víru na severu země, vydá do hlavního města Antananariva s poselstvím královně, panovnice je sice přijme, ale v okamžiku kdy jeden z duchovních při audienci káže, že „všichni lidé na celé zemi jsou si rovni,“ ostře se ozve. „Jakže? Týká se toto vaše učení i mne? Nebo snad dokonce otroků?“ ptá se povýšeně. Jakmile kněz přikývne, podepíše nad sebou ortel smrti. „Pověste je hlavou dolů,“ přikáže hned Ranavalona svým pochopům. Na kněze a tři jeho nevěrnější následovníky čeká jáma, do které je pověstí a polijí vařící vodou.

Pak je zasypou hlínou.

Na rozdíl od své matky, její syn Radama II. otevírá svoji zemi Evropě.

Neměňte víru mých předků! Ranavalonin odpor k nové víře stále sílí. „Přiživovaly ho časté zvěsti o tom, jak se křesťané vysmívají talismanům a hanobí víru předků,“ doplňuje Hošek. „Vznešená královno, tisíce lidí, dokonce i otroků opovrhují vaší vírou,“ říká jí jednoho dne jedna z urozených dam.

Královna se rozpláče a pak přísahá, že všichni křesťané skončí smrtí. „Postavím se každému, kdo se bude pokoušet měnit víru mých předků založenou za vlády dvanácti králů (počátky madagaskarského království Imerina ve 13.

století – poz. red.),“ slibuje odhodlaně.

Královnin palác. Z nedalekého srázu nechává panovnice shazovat nešťastné misionáře.

Upálí i těhotnou ženu 21. února 1835 musí misionáři vyslechnout královnin vzkaz. Poděkuje jim sice za jejich výuku, ale dodává: „Respektuji vaše bohoslužby, v neděli i v jiný den, ale zakazuji svým lidem, aby se jich účastnili.

Ovšem jestli máte nové dovednosti a zboží, které můžete mým poddaným dávat, dovoluji vám to, protože to považuji za správné.“ Pronásledování pokračuje. Vrcholem je uvěznění a mučení asi 2000 křesťanů v roce 1849.

K nejvyššímu trestu odsoudí 18 lidí, z toho 14 shodí ze 160 metrů vysokého srázu u královnina paláce. Čtyři odsouzenci urozeného původu mají tu „čest“, že je zaživa upálí. Mezi nimi je i těhotná žena, která na hranici porodí.

Teprve v posledních letech své vlády panovnice trochu mírní své nepřátelské choutky a většinu času tráví sledováním svých oblíbených býčích zápasů a cestováním.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vykašlal se na mě v nejhorší chvíli
skutecnepribehy.cz

Vykašlal se na mě v nejhorší...

Padouch, lotr, odporný...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Chytil se zbojník Oleksa Dovbuš do pasti?
epochalnisvet.cz

Chytil se zbojník Oleksa...

Mnoho let žije v Pečenižynu u Kolomyje (na...
Komunikace se záhrobím: Nešťastný otec sestrojil přístroj, který to prý umí
enigmaplus.cz

Komunikace se záhrobím:...

Ztráta milované osoby dokáže s člověkem pořádně...
Dubaj bojuje s horkem a pomocí dronů vytváří déšť
enigmaplus.cz

Dubaj bojuje s horkem a pomocí...

To, co by se ještě nedávno zdálo nemožné, se stává...
Chyť si mě, jsem tvoje zlatá rybka!
nasehvezdy.cz

Chyť si mě, jsem tvoje...

Je krásná, je úspěšná, je za...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...