Domů     Louvre: Francouzská chlouba, nebo skrýš ukradených cenností?
Louvre: Francouzská chlouba, nebo skrýš ukradených cenností?
17.2.2022

Venuše mélská, Níké ze Samothráky, sochy od Michelangela a samozřejmě Mona Lisa. Na všechny tyto skvosty se Hitler těší, když v roce 1940 dobývá Paříž. Nacisté vtrhnou do Louvru a zůstávají stát s otevřenou pusou. Na vině nejsou starobylá díla, ale prázdné stěny proslulého muzea.

Výhodný obchod s da Vincim

Historie celého komplexu se začíná psát ve 12. století, kdy král Filip II. (1180–1223) zakládá stejnojmenný palác. Chce totiž město ochránit ze západního směru před bojechtivými Angličany. Těm totiž patří nedaleká Normandie.

Postupem času se vzhled zbrusu nového sídla mění, králové jej často přestavují. Někteří si z něj dokonce udělají svou rezidenci jako například Karel V. (1338–1380).

František I. (1494–1547) zahajuje renesanční přestavbu, při té příležitosti zve do Francie Leonarda da Vinci (1452–1519). Italskému umělci hoří půda pod nohama, a tak rád využije štědré nabídky. Krátce před svým skonem dokonce panovníkovi prodává Monu Lisu.

Král se plácne přes kapsu a dává da Vincimu 4 000 dukátů! František I. tak nevědomky zakládá budoucí sbírku věhlasného muzea.

V dalších letech ale Louvre osiří, protože následovníci v čele s Ludvíkem XIV. (1638–1715) opouští Paříž a nachází útočiště v nedalekém Versailles. Část obrazů se kvůli tomu stěhuje do nově vybudovaného sídla.

Z Louvru se mezitím stává rezidence, kde bydlí různí umělci. První návrhy na zřízení galerie datujeme na začátek 18. století, pomyslným milníkem je 14. říjen 1750, kdy Ludvík XV. (1710–1774) rozhoduje o vystavení 96 obrazů z královských sbírek.

Neděje se tak v Louvru ale v Lucemburském paláci, zájemci mohou během dvou dnů v týdnu vidět díla Rembrandta či Tiziana. Galerie ale zavírá v roce 1780, v téže době už probíhají první přestavby v Louvru.

Dnes už visí obrazy na zdech, byly však doby, kdy ležely na zemi či opřené o zeď.(Zdroj: Fred Romero/ commons.wikimedia.org/ CC BY 2.0)
Dnes už visí obrazy na zdech, byly však doby, kdy ležely na zemi či opřené o zeď.(Zdroj: Fred Romero/ commons.wikimedia.org/ CC BY 2.0)

Umění uprostřed diktatury

Celou situaci urychluje Velká francouzská revoluce. „Louvre bude místem pro shromažďování památek všech věd a umění,“ hlásí v roce 1791 Národní ústavodárné shromáždění.

Tento nápad podpoří také zatčení Ludvíka XVI. (1754–1793), díky tomu získávají revolucionáři řadu cenných maleb. Důležitý moment nastává uprostřed jakobínské diktatury, 10. srpna 1793 poprvé otevírá Louvre.

Návštěvníci obdivují na 500 uměleckých děl, z nichž více než polovina pochází z královských sbírek. Plátna visí různě po stěnách, některá jsou jen opřená o zeď.

Do muzea vnáší pořádek až Napoleon Bonaparte (1769–1821), vojevůdce si totiž uvědomuje význam galerie. Mimo jiné i on miluje umění. On sám se asi nejvíce podílí na rozšiřování sbírek.

Vedle diplomacie sahá také k prachsprosté krádeži a ze svých výbojů přiváží nespočet cenností. Na druhou stranu neodolá a Monu Lisu přestěhuje do své ložnice. Každá sranda někdy skončí, a tak po bitvě u Waterloo musí Francouzi spoustu věcí vrátit.

Po Napoleonově éře mají Louvre pod patronací králové, tím pádem dost záleží na jejich vztahu k umění. Jenže Francie zažívá turbulentní 19. století – po Napoleonovi a restauraci Bourbonů přichází červencová revoluce.

Ludvík Filip Orleánský (1773–1850) stěhuje většinu děl do Versailles a Louvre se ocitá na druhé koleji.

Mezi jedno z nejvzácnějších děl, které lze v Louvru spatřit, patří Venuše Mélská(Zdroj: Matt Girling/ commons.wikimedia.org/ CC BY 3.0)
Mezi jedno z nejvzácnějších děl, které lze v Louvru spatřit, patří Venuše Mélská(Zdroj: Matt Girling/ commons.wikimedia.org/ CC BY 3.0)

Budoucnost je v archeologii

S nástupem druhé republiky v roce 1848 je zpět v centru dění. Na jeho opravy proudí horentní sumy.

V květnu 1871 ale vypuká povstání pařížské komuny, jedna z odbojových skupinek schválně rozdělává oheň v Tuilerijském paláci, který stojí v těsné blízkosti Louvru. Prozíraví zaměstnanci muzea vynosí cenné kousky mimo instituci a zachrání je před destrukcí.

Samotný palác nakonec lehne popelem, Louvre zkáze unikne jen taktak. Smutek záhy vystřídá údiv s úžasem, protože muzeum financuje archeologické průzkumy.

To se nakonec ukáže jako výborný krok a v roce 1883 poprvé vystaví Níké ze Samothráky, jedno z nejvýznamnějších děl světa. V Louvru otvírají několik sekcí, zaměřují se na francouzské, západní a blízkovýchodní umění.

Na francouzské muzeum si brousí zuby nacisti. Marně.(Zdroj: Bundesarchiv/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Na francouzské muzeum si brousí zuby nacisti. Marně.(Zdroj: Bundesarchiv/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)

Dokonalá loupež

Rozvoj tlumí mraky v podobě druhé světové války. Francouzi mají obavy, aby cenné kusy nespadly do klína nacistů, a tak startuje evakuace. „Zavřeno,“ stojí na dveřích Louvru 25. srpna 1939, oficiálně kvůli opravám.

Za asistence několika desítek náklaďáků převáží cenná díla na zámek Chambord. Končí tam i Mona Lisa, plátno je ale kvůli obavám pravidelně stěhováno na jiná místa.

Posledním zachráněným artefaktem se stává Níké ze Samothráky, v Louvru zůstávají pouze příliš těžké věci, které nejdou odvézt. Když Němci do muzea dorazí, nestačí se divit, stěny jsou prázdné a v celém domě najdou jen pár bezvýznamných obrazů.

Cenné umění se jim nikdy do rukou nedostane. Po válce prochází Louvre jen dílčí proměnou, pořádný poprask vyvolá prezident François Mitterrand (1916–1996).

V roce 1981 vyhlašuje projekt s názvem Grand Louvre – uvolní jedno křídlo muzea, kde sídlí ministerstvo financí. Díky tomu získává galerie obrovské množství místa. V 80. letech vzniká návrh na ikonickou pyramidu.

Slavnostní odhalení probíhá při 200. výročí revoluce, jenže prvek vyvolá kritiku. „Pyramida je symbol smrti,“ zní nejčastěji. Mnozí z nás si ale Louvre, kde je mimochodem uložen Chammurapiho zákoník, bez ní nedokážou představit.

Foto: commons.wikimedia titulka (Zdroj: Benh Lieu Song/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 4.0)
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz