Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar!
Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál víc než nejnovější fáro, cenovka se pohybuje kolem jedné miliardy korun.
Zlato pod kůží
Samozřejmě jde o nadsazenou částku, protože jen těžko bychom na některé věci našli kupce. Zájem by však zcela určitě byl o krev, té máme průměrně kolem pěti litrů. V Česku dárci nedostávají nic, jinde po světě je to však jiné.
V Indii se hodnota za 500 mililitrů pohybuje od dvaceti dolarů výš, což zaujme některé gangy. Ty unáší nebožáky a třikrát týdně z nich dojí krev. Jiná pravidla platí u krevní plazmy, ta se dá zpeněžit i u nás, jde zhruba o tisícovku za jednu návštěvu.
Méně bolestivější je se zbavit vlasů, u nich však záleží na kvalitě a délce, i tak bychom se nedostali pod 500 dolarů. Člověk v sobě ukrývá celou řadu chemických prvků, na 60 % tvoří kyslík, jemuž sekunduje dusík.
Kdyby se nám podařilo je vypreparovat, přišli bychom si na 15 dolarů. Tady s nízkými cenami končíme, protože za veškerý uhlík v našem těle by se z nás stali milionáři. Nesmíme opomíjet ani fosfor, draslík a vápník.
Jde sice pouze o ždibec, ale přes částku se šesti nulami se bezpochyby přehoupneme. Plány kazí pouze fakt, že vydolovat jednotlivé prvky je velice těžké a nerentabilní.
Je libo kost?
Další ceněnou komoditou je kůže, opět záleží na kvalitě, ale za jeden palec (2,5 centimetru) bychom museli z peněženky vytáhnout 7 dolarů. Na zmar nepřijde ani kostra, protože její hodnota se vyšplhá na 4 500 dolarů.
Zajímavostí je, že obchodování se skeletem se v minulosti bere jako normální. Transfery postaví mimo zákon v 80. letech 20. století. Černý trh je však ignoruje, a tak nenechavci často vytahují kostry z indických hrobů.
Ty vyčistí a vybělí a posílají zájemcům do Evropy. Stranou nezůstává ani rohovka, jejíž cena se vyšplhá na 25 tisíc dolarů. Transplantuje se velice často, jenže doktory trápí její nedostatek.
V USA dokonce praskne skandál, kdy jeden z lékařů dováží orgány z Číny, ty pocházejí od popravených vězňů.
Dárek za nula
Když se ponoříme do ženských útrob, narazíme na vajíčka. Jejich transplantace je samozřejmě legální a všechny náležitosti okolo stojí zhruba 7,5 tisíce dolarů. Orgány jsou však mnohem dražší.
Srdce oficiálně stojí přes půl milionu dolarů, na černém trhu jde pořídit za zlomek ceny. Najít dárce je však nadlidský úkol. Plíce jsou ohodnoceny na 58 tisíc dolarů, na ledviny si musíme připravit kolem 91 tisíc dolarů.
Zlatým dolem jsou bezpochyby játra, protože jejich hodnota se pohybuje kolem 54 tisíc amerických dolarů, najdeme v nich ale velkou řadu cenných látek jako je třeba glykoprotein. Jsme hrdými vlastníky 22 gramů této látky, jež dokáže zpracovat železo. Cena?
Kolem 10 milionů dolarů… Tím ale nekončíme, protože jedinečnou DNA lze pořídit za 9 milionů. Absolutní vrchol představuje kostní dřeň, jejíž hodnota přesáhne někdy i 20 milionů dolarů. Sečteno a podtrženo bychom za naše tělo dostali 45 milionů dolarů.
Všechno ale může rozbít závěť, protože pokud se někdo rozhodne darovat svou tělesnou schránku na vědecké účely – jde o bezplatnou záležitost.