Skip to content
reklama

Letectví se mění

Když Leonardo da Vinci kreslil jeden ze svých více než 150 nákresů létajících zařízení, jako byly vzdušný šroub, padák nebo vrtulník, zcela zaručeně se mu ani nesnilo o tom, jak bude svět létání vypadat přesně za 502 let po jeho smrti.

Nová technologie představuje stále obrovské technologické výzvy, vedoucí k samotné realizaci letu na kapalný vodík, ale jejich řešení s sebou přináší větší a větší pobídky a odměny. Foto: Pixabay

Stejně jako jsou pryč doby dřevěných letadel, pomalu ale jistě zvoní umíráček také létání na fosilní paliva. Jak společnosti, tak samotný letecký průmysl jsou pod neustálým tlakem, je třeba snížit emise, musí se vyrovnat s úbytkem cestujících v době koronakrize, aby firmy nalákaly cestující zpět nemohou příliš zvedat ceny apod… Sice zatím není možné odepsat benzín a naftu úplně, doba elektřiny a vodíku se nezastavitelně blíží.

Jaké trendy v létání nás čekají? Některé společnosti zatím alespoň přesedlaly na takzvaná udržitelná paliva, která je možné přimíchat do kerosinu, tedy současného paliva pro letadla, a také na letadla elektrická.

Vzhledem k hmotnosti baterií je však tato možnost omezena pouze na menší stroje, jako jsou například letecké taxíky. Chce to opravdovou změnu.

blank
Vzhledem k tomu, že i další sektory se pohybují směrem k zelené energii, očekává se, že zvýšená poptávka povede k nižším nákladům, což znamená, že se předpokládá, že nová generace vysoce účinných letadel na vodíkový pohon s nízkými náklady na palivo bude mít od poloviny 30. let 21. století lepší provozní ekonomiku než dosud konvenční letadla. Foto: Pixabay

Britové poletí na vodík

ATI neboli Britská výzkumná organizace (Aerospace Technology Institute) v prosinci loňského roku představila světu první návrhy dopravního letadla, jež je poháněno tekutým vodíkem, je teoreticky schopno dosáhnout výkonu současných letadel střední velikosti a je zcela bez emisí oxidu uhličitého.

„Je to skutečně krásná představa, cestující by jednoho dne mohli létat kamkoli na světě bez emisí uhlíku a třeba jen s jednou zastávkou,“ uvedl ředitel projektu FlyZero Chris Gear. Podle propočtů společnosti by až 279 cestujících mohlo letět mezi Londýnem a San Franciscem nebo Aucklandem na Novém Zélandu s jedinou zastávkou, se stejnou rychlostí a pohodlím, které jsou schopné poskytnout dnešní letadla, což by podle mnohých odborníků mohlo znamenat opravdovou revoluci v budoucnosti letecké dopravy.

Je důležité zmínit, že skupina ATI je jakýmsi spojením mezi průmyslem a britskou vládou. Jejím cílem je urychlit vysoce rizikové projekty, z nichž budou těžit britské firmy, které by se následně o své technologie mohly podělit s ostatními společnostmi a státy, samozřejmě za nějaký ten poplatek.

blank
Prostřednictvím vývoje nového letadla společnost připravuje palubní technologie, které spolu s infrastrukturou a pozemním vybavením pro doplňování paliva vyžadují rychlý vývoj. Foto: Pixabay

Multioborové společenství

Koncept, vyvinutý týmem odborníků z oblasti letectví a kosmonautiky z celého Spojeného království, spolupracujících na vládou podporovaném projektu FlyZero, demonstruje obrovský potenciál „zeleného“ kapalného vodíku pro leteckou dopravu nejen ve vnitrostátní přepravě nebo na krátké vzdálenosti, ale pro globální využití.

Kapalný vodík je lehké palivo, které má třikrát větší energii než petrolej a šedesátkrát větší energii než baterie na kilogram a při spalování nevypouští žádný CO2, což je oproti fosilním palivům neskutečná výhoda.

Realizace většího letadla s delším dosahem také umožňuje koncentraci nové infrastruktury na menší počet mezinárodních letišť. „V době globálního zaměření na řešení změn klimatu náš středně velký koncept vytyčuje skutečně revoluční vizi budoucnosti letecké dopravy, která udržuje rodiny, podniky a národy propojené bez uhlíkové stopy.

Nový úsvit pro letectví s sebou přináší skutečné příležitosti pro britský letecký sektor, jak si zajistit podíl na trhu, vysoce kvalifikovaná pracovní místa, vnitřní investice a zároveň pomoci splnit závazky Spojeného království v boji s oteplováním planety,“ pokračuje Gear.

blank
Pokročilé technologie zahrnují křídla bez palivových nádrží, vodíkové nádrže, kryogenní palivové systémy, palivové články, elektrické napájecí systémy a vodíkové plynové turbíny. Foto: Pixabay

Výzva pro budoucnost

Tyto návrhy by mohly definovat budoucnost letectví a kosmonautiky. Spoluprací s průmyslem ukazujeme, že skutečně bezuhlíkový let je možný, přičemž vodík by měl být v popředí místo konvenčních fosilních paliv.

Udržitelné doplňování paliva do letadel umožní veřejnosti cestovat jako nyní, ale způsobem, který nepoškodí planetu. Pomůže nám to ukončit oteplování planety,“ sdělil Kwasi Kwarteng, Státní tajemník pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii Spojeného království.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lambora-Rychlíková: Proč lásku stále zatloukají?
nasehvezdy.cz

Lambora-Rychlíková: Proč...

Je to s nimi jako na...
Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení námořníci, místní lupiči i popravení nacisté
enigmaplus.cz

Záhady ukrajinské Oděsy: Ztracení...

Milovníci záhad ve městě Oděsa často míří...
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz

Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné:...

Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se...
Když jíte „tak trochu jinak“
panidomu.cz

Když jíte „tak trochu jinak“

Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské,...
Jdou si Lašková s Perkausovou stále drsně po krku?
nasehvezdy.cz

Jdou si Lašková s Perkausovou...

Od momentu, kdy GABRIELA...
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
iluxus.cz

Alcron Restaurant nově...

Alcron Restaurant je novou hvězdou pražské...
Městská romantika pro dva
rezidenceonline.cz

Městská romantika pro dva

Citlivá a architektonicky dotažená do detailu je...
Za tajemstvím Pražského hradu: Chrání ho energie vrcholku Žiži?
enigmaplus.cz

Za tajemstvím Pražského hradu:...

Je to nejvýznamnější český hrad a jedno z nejstarších...
VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN OPĚT V PROVOZU.
epochanacestach.cz

VESELOKOPECKÝ VODNÍ MLÝN...

Po celý víkend 10. a 11. června mohou návštěvníci...
Turistou v universu: Nový byznys právě startuje…
21stoleti.cz

Turistou v universu: Nový...

Psal se 11. červenec 2021, když se...
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz

Kapr pečený v alobalu

Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava...
Některá rodinná tajemství by se neměla prozradit
skutecnepribehy.cz

Některá rodinná tajemství by...

Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha