Skip to content

Legendární fotografie z krvavé bitvy slaví 70 let!

Stačilo pohotové stisknutí spouště a památný okamžik se navěky zapsal do historie. Jeden z nejslavnějších válečných snímků všech dob si připomíná kulaté jubileum.

Dnes, 23. února 2015 uplynulo rovných 70 let od chvíle, kdy odvážný americký fotograf Joe Rosenthal (1911–2006) pořídil jeden z nejpůsobivějších fotografických záběrů v dějinách. Snímek, nazvaný jednoduše „Vztyčení vlajky na Iwo Jimě“ se stal symbolem vítězství Spojených států ve druhé světové válce.

V bitvě o ostrov Iwo Jima padlo téměř 30 000 mužů!
V bitvě o ostrov Iwo Jima padlo téměř 30 000 mužů!

Světoznámá fotografie zobrazuje šestici amerických vojáků, kteří vztyčují svůj prapor na japonském ostrově Iwo Jima. Ten padl v závěru února roku 1945 do rukou Američanů jako vůbec první japonské území a předznamenal tak porážku asijského impéria v krvavém globálním konfliktu. Rosenthal byl za svůj počin v témže roce poctěn prestižním novinářským oceněním – Pulitzerovou cenou.

Američané pózují s ukořistěnou japonskou vlajkou.
Američané pózují s ukořistěnou japonskou vlajkou.

Draze vykoupené vítězství

Bitva o Iwo Jimu znamenala jeden z klíčových momentů druhé světové války na východoasijské frontě. Triumf USA se ovšem vůbec nerodil lehce, což dokládá fakt, že v nelítostném střetnutí padlo skoro 7000 Američanů!

Poslední z amerických vojáků na fotografii - John Bradley, zemřel v roce 1994.
Poslední z amerických vojáků na fotografii – John Bradley, zemřel v roce 1994.

Tři ze šesti vojáků na snímku zahynuly v boji v průběhu několika dnů od pořízení fotografie. Jeden z nich – Michael Strank (1919–1945) měl československé kořeny. Narodil se totiž v obci Jarabina na severovýchodě současného Slovenska. Zbývající tři bojovníci se po válce stali velkými celebritami. Podle proslulého snímku byl později vytvořen také památník na americkém vojenském hřbitově v Arlingtonu.

Foto: www.wikipedia.com www.montney.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …