Domů     Ledová historie zmrzliny: Kdo ji mlsal jako první?
Ledová historie zmrzliny: Kdo ji mlsal jako první?
30.3.2021

​Je pestrou paletou chutí, barev a tvarů formujících se v bezmezné fantazii mistrů cukrářů. Nejlépe chutná za parného léta. Neztratí se však ani v zimních měsících.

Zatímco dnes je dostupná každému, v minulosti se její chutí opájí výhradně králové a šlechta.

​Než se ze zmrzliny stane tolik populární chladivá pochoutka, ujde dlouhou a pořádně spletitou cestu. Její původ se navíc dějepiscům občas roztéká mezi prsty. Zamýšlených míst, odkud se sladký hřích mohl rozběhnout do světa, je totiž hned několik.

​​Dobrota z Olympu

​Ledovými dobrotami se nechávají rozmazlovat už egyptští faraoni, zhruba 500 let před Kristem si pochutnávají na sněhu a ledu, smíchaném s ovocnými šťávami, medem či vínem.

Podobné chutě mají také zámožní občané antického Řecka, kteří posílají běžce pro kusy ledu na Olymp. Ti si pak rychle tající náklad předávají jako štafetový kolík. Slavný lékař Hippokrates (asi 460–370 př. n.

l.) dokonce ordinuje sněhovou pochoutku svým pacientům, jelikož „oživuje šťávy, upevňuje zdraví a zvyšuje tělesnou pohodu.“ Předchůdcům zmrzliny podlehne i král Šalamoun, který se zamiluje do ledových nápojů během sklizně, a také Alexandr Veliký (356–323 př.

n. l.).

Zmrzlina v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství. Foto: unsplash
Zmrzlina v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství. Foto: unsplash

​​Polo je nadšený

​Římskému císaři Nerovi (37–68) nosí sníh z hor otroci a poté mlčky přihlížejí tomu, jak ho obávaný vladař míchá s medem a oříšky. Pod úvodní kapitolou první skutečné zmrzliny je pak podepsáno hned několik možných autorů.

Některé prameny pasují na první „zmrzlináře“ Mongoly. Ti s oblibou připravují rozličné nápoje z kozího, kobylího, jačího a velbloudího mléka, které pak v tamním nehostinném horském podnebí lehce zamrzají do podoby skutečné mléčné zmrzliny.

Ta na konci 13. století zachutná i slavnému cestovateli Marcu Polovi (1254–1324), který si recept na ni vezme s sebou do Itálie, odkud pochoutka posléze putuje dál po Evropě a Americe.

Rozmlsaný francouzský dvůr

Jiná verze však směruje zásluhy o první nefalšovanou zmrzlinu do Číny, odkud se recept dostává k Peršanům a Arabům. Ti pak naučí pochoutku dělat Italy, kteří ji rozšíří do dalších koutů Evropy.

Reklamu jí na starém kontinentu dělá zejména italská vévodkyně Kateřina Medicejská (1519–1589), která si po svatbě s budoucím francouzským králem Jindřichem Orleánským (1519–1559) v roce 1533 s sebou do Francie přibalí i italské kuchaře ovládající postupy na výrobu tehdy velmi vzácné delikatesy.

Netrvá dlouho a uchvátí celý rozmlsaný francouzský dvůr. Rozvoj výroby zmrzliny pak notně usnadní vynález Římana Blasiuse Villafrancy. Ten v roce 1550 přijde na to, že teplota mrznutí sněhu jde prudce dolů v momentě, kdy se k němu přidá sůl.

V letních měsících nevědí zmrzlináři, kam dřív skočit. Foto: unsplash
V letních měsících nevědí zmrzlináři, kam dřív skočit. Foto: unsplash

Sladké tajemství

Objev odstartuje sérii experimentů, na jejichž konce je první mražený krém. V té době je sladká dobrota výsadou výhradně urozených vrstev, panovníků a šlechty. V první polovině 17. století okouzlí i anglického krále Karla I. (1600–1649).

A to natolik, že nabídne svému dvornímu kuchaři doživotní rentu pod podmínkou, že recept na jemný krémový dezert uchová v tajnosti, aby pokrm zůstal pouze doménou královského dvora.

V roce 1649 však Karel I. přichází o hlavu a s pravidelnou odměnou za mlčenlivost mizí i kuchařova povinnost držet jazyk za zuby.

Pionýr dei Coltelli

Ve stejném století objevuje její lahodnou chuť i prostší veřejnost, i když zatím jen v omezené míře. V Paříži se pionýrské role ujímá Ital Procopio dei Coltelli (1651–1727), majitel Café Procope, vůbec první kavárny ve francouzské metropoli.

Po jeho zmrzlině se základem z mléka, smetany, másla a vajec se jen zapráší. V první polovině 18. století dorazí žádaný pamlsek i do střední Evropy. Vyrábí se ze šlehaných žloutků, cukru a smetany.

Do této směsi se pak přidávají ještě další přísady, jako ovoce, vanilka nebo kakao. Netrvá dlouho a do zástupu zmrzlinových obdivovatelů se přidává i Amerika.

Podle amerických dietologů je zmrzlina lékem na špatnou náladu. Foto: pxfuel
Podle amerických dietologů je zmrzlina lékem na špatnou náladu. Foto: pxfuel

Zapomenutý patent

Právě tam v roce 1790 vyvine jistá Nancy Johnsonová první stroj na výrobu zmrzliny. Skládá se z nádoby se zmrzlinovou směsí, která se pomocí ruční kliky otáčela v další, větší nádobě, plné ledu a soli.

Mezi prvními zákazníky má údajně být i prezident George Washington (1732–1799).

Svůj převratný vynález si však roztržitá Američanka zapomene patentovat, a tak do dějin oficiální vstoupí až v roce 1846 (některé zdroje uvádějí rok 1848) díky iniciativě jistého Mr. Younga. Přístroj nazve kolegiálně Johnson Patent Ice Cream Freezer.

Nástup 19. století ze zmrzliny definitivně strhává nálepku produktu dostupného jen mocným a bohatým a sladký dezert vyráží vstříc obyčejným lidem. Objevuje se v nabídkách předních amerických a evropských restaurací a kaváren.

Zmrzlina pro všechny

V roce 1851 si americký mlékař Jacob Fussell všimne, že v některých ročních obdobích nejde smetana tolik na odbyt. Začne z ní proto vyrábět zmrzlinu, kterou pak prodává dalším mlékařům, čímž se vlastně stává zakladatelem první továrny na zmrzlinu.

Na konci 19. století se prodej zmrzliny přesunuje do ulic, na počátku toho dalšího pak díky Italovi Marchionimu (1868–1954) přibude zmrzlinový kornout, následovaný zmrzlinou mezi dvěma oplatkami a posléze první zmrzlinou s dřívkem.

Za druhé světové války je chladivý pamlsek oblíbeným prostředkem Američanů na zlepšování morálky v mužstvu. V západním Pacifiku je dokonce zřízena „plovoucí zmrzlinárna“. Po skončení bojů Ameriku zachvátí doslova zmrzlinová mánie.

V roce 1946 se jí v USA spotřebuje až 20 litrů na osobu ročně. Další léta 20. století pak přináší zjednodušení její výroby a všechny možné myslitelné i nemyslitelné příchuti, barvy i tvary, které se s rozmachem chladniček a mrazáků dostávají i do domácností.

Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash
Související články
Lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Lifestyle
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Lifestyle
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
reklama
zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
historie
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických