Skip to content
reklama

Protiletadlový kanon, který se stane černou můrou spojenců

Ačkoliv porážka v první světové válce znamenala pro Německo značná omezení ve vyzbrojování vlastní armády, byla to nakonec proslulá společnost Krupp z Essenu, která se z utažené smyčky vítězných mocností vymanila přemístěním svého konstrukčního centra do Švédska, aby mohla nerušeně vyrábět dělostřelecké zbraně.

Reichswehr požadoval dělo, které by vzbuzovalo hrůzu u nepřátel na zemi i ve vzduchu. Požadavek byl roku 1933 vyslyšen, když sjely z výrobní linky první kusy mocného a moderního 88mm kanonu. Tento zbrusu nový kousek vešel do služby pod označením 8,8 cm Flak 18 a nebylo třeba dlouhého přesvědčování, aby nepřátelé nacistického Německa pochopili, že mají tu čest s něčím jedinečným.

Protiletadlový kanon vzbuzuje respekt i dnes, jako například tento v londýnském válečném muzeu. Foto: Creative Commons, I, Hal9001, CC BY-SA 3.0.

Křest ohněm ve Španělsku

Specifikem kanonu byla mimo jiné dlouhá hlaveň, přidělaná na pivotovou křížovou lafetu, a také poloautomatický klínový závěr se samočinným vyhozením vystřelené nábojnice. Lafeta se přemisťovala tažením na dvojosém podvozku, který zajišťoval rychlé uvedení zbraně do pohotovosti v případě potřeby.

Ve zvláště svízelné situaci obsluha osmaosmdesátek dozajista ocenila i precizní systém poloautomatického nabíjení, který umožnil vystřelit až dvacet nábojů za minutu. Již po prvních bojových zkušenostech ve Španělsku a následně ve Francii nacisté nešetřili chválou na novou zbraň, která se vyznačovala mimo jiné i úchvatnou všestranností.

blank
Zbraň „v plné polní“ při působení na bojištích v severní Africe. Foto: Creative Commons, Bundesarchiv, Bild 101I-443-1574-26 / Zwilling, Ernst A. / CC-BY-SA 3.0.

Skryté nedostatky

Němečtí konstruktéři ovšem nelelkovali a pokusili se její potenciál vyždímat do maxima v nové verzi, nazvané Flak 36. Ta díky štítu lépe chránila obsluhu, a protože byla nově rozdělena do tří hlavních částí, umožňovala armádě v případě zničení či opotřebení některého kusu část snáze a rychleji nahradit.

I díky tomu byla zbraň v německé armádě stále oblíbenější a požadavky na její vylepšování stále hlasitější, takže za krátkou dobu spatřily světlo světa ještě verze 37 a 41, které vynikaly mimo jiné i novými mířidly a systémem pro výpočet vzdálenosti.

To všechno činilo z Flaku zbraň natolik nebezpečnou, že jí byly promíjeny i některé nepříjemné nedostatky – kupříkladu značná hmotnost, která ztěžovala jeho přepravu, či úctyhodná výška, která znesnadňovala správné zamaskování.

Že se přimhouřit nad takovými věcmi obě oči vyplatilo, dokázala zbraň v pouštích Afriky stejně jako na promrzlých bojištích v Rusku. Právě operace Barbarossa byla jednou z nejvýznamnějších akcí Flaku, který byl na počátku velké vlastenecké války jako jediný schopen zlikvidovat těžké sovětské tanky – to Němce později motivovalo k vytvoření ryze pozemní protitankové verze 8,8 cm Pak 43.

Foto: Creative Commons Úvodní foto: Creative Commons, Bundesarchiv, Bild 101I-724-0135-16 / Briecke / CC-BY-SA 3.0 Autor: Jan Martinec
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz

Mrazivá předpověď: Do roku...

Ledovce jsou krásné a majestátní....
Největší zázraky 21. století: Dokazují existenci věcí mezi nebem a zemí?
enigmaplus.cz

Největší zázraky 21. století:...

Američan Grayson Kirby si při autonehodě...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Záhadná kněžna Libuše: Kolovala jí v žilách keltská krev?
enigmaplus.cz

Záhadná kněžna Libuše: Kolovala...

Mezi velmoži to vře. Už několik let jim totiž...
Trpí delfíni „alzheimerem“?
21stoleti.cz

Trpí delfíni „alzheimerem“?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha