Skip to content

Protiletadlový kanon, který se stane černou můrou spojenců

Ačkoliv porážka v první světové válce znamenala pro Německo značná omezení ve vyzbrojování vlastní armády, byla to nakonec proslulá společnost Krupp z Essenu, která se z utažené smyčky vítězných mocností vymanila přemístěním svého konstrukčního centra do Švédska, aby mohla nerušeně vyrábět dělostřelecké zbraně.

Reichswehr požadoval dělo, které by vzbuzovalo hrůzu u nepřátel na zemi i ve vzduchu. Požadavek byl roku 1933 vyslyšen, když sjely z výrobní linky první kusy mocného a moderního 88mm kanonu. Tento zbrusu nový kousek vešel do služby pod označením 8,8 cm Flak 18 a nebylo třeba dlouhého přesvědčování, aby nepřátelé nacistického Německa pochopili, že mají tu čest s něčím jedinečným.

Protiletadlový kanon vzbuzuje respekt i dnes, jako například tento v londýnském válečném muzeu. Foto: Creative Commons, I, Hal9001, CC BY-SA 3.0.

Křest ohněm ve Španělsku

Specifikem kanonu byla mimo jiné dlouhá hlaveň, přidělaná na pivotovou křížovou lafetu, a také poloautomatický klínový závěr se samočinným vyhozením vystřelené nábojnice. Lafeta se přemisťovala tažením na dvojosém podvozku, který zajišťoval rychlé uvedení zbraně do pohotovosti v případě potřeby.

Ve zvláště svízelné situaci obsluha osmaosmdesátek dozajista ocenila i precizní systém poloautomatického nabíjení, který umožnil vystřelit až dvacet nábojů za minutu. Již po prvních bojových zkušenostech ve Španělsku a následně ve Francii nacisté nešetřili chválou na novou zbraň, která se vyznačovala mimo jiné i úchvatnou všestranností.

blank
Zbraň „v plné polní“ při působení na bojištích v severní Africe. Foto: Creative Commons, Bundesarchiv, Bild 101I-443-1574-26 / Zwilling, Ernst A. / CC-BY-SA 3.0.

Skryté nedostatky

Němečtí konstruktéři ovšem nelelkovali a pokusili se její potenciál vyždímat do maxima v nové verzi, nazvané Flak 36. Ta díky štítu lépe chránila obsluhu, a protože byla nově rozdělena do tří hlavních částí, umožňovala armádě v případě zničení či opotřebení některého kusu část snáze a rychleji nahradit.

I díky tomu byla zbraň v německé armádě stále oblíbenější a požadavky na její vylepšování stále hlasitější, takže za krátkou dobu spatřily světlo světa ještě verze 37 a 41, které vynikaly mimo jiné i novými mířidly a systémem pro výpočet vzdálenosti.

To všechno činilo z Flaku zbraň natolik nebezpečnou, že jí byly promíjeny i některé nepříjemné nedostatky – kupříkladu značná hmotnost, která ztěžovala jeho přepravu, či úctyhodná výška, která znesnadňovala správné zamaskování.

Že se přimhouřit nad takovými věcmi obě oči vyplatilo, dokázala zbraň v pouštích Afriky stejně jako na promrzlých bojištích v Rusku. Právě operace Barbarossa byla jednou z nejvýznamnějších akcí Flaku, který byl na počátku velké vlastenecké války jako jediný schopen zlikvidovat těžké sovětské tanky – to Němce později motivovalo k vytvoření ryze pozemní protitankové verze 8,8 cm Pak 43.

Foto: Creative Commons Úvodní foto: Creative Commons, Bundesarchiv, Bild 101I-724-0135-16 / Briecke / CC-BY-SA 3.0 Autor: Jan Martinec
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tall el-Hammam: Údajné místo děsivého setkání Země s asteroidem?
enigmaplus.cz

Tall el-Hammam: Údajné místo...

Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být...
Starověké praktiky kojení v Andách
21stoleti.cz

Starověké praktiky kojení v...

Podle výzkumného projektu na archeologickém...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
epochanacestach.cz

Putování za kamennými kříži...

Prastaré monolity ve tvaru...
Nissan odhaluje svou vizi budoucnosti
iluxus.cz

Nissan odhaluje svou vizi...

Společnost Nissan Motor Co., Ltd. dnes...
Moje kamarádka mi našla lásku
skutecnepribehy.cz

Moje kamarádka mi našla lásku

Nevadí těch pár let věkového...
Pálení žáhy vyžaduje změnu jídelníčku
panidomu.cz

Pálení žáhy vyžaduje změnu...

Opakované pálení žáhy ukazuje na onemocnění žaludku, při...
Hlídá Gottův odkaz a vydělává na něm
nasehvezdy.cz

Hlídá Gottův odkaz a vydělává...

Podzim byl ve znamení...
Manželství je pro ni vězením?
nasehvezdy.cz

Manželství je pro ni vězením?

Hvězda seriálu Ulice...
Jak bezpečně rozpoznat lháře?
epochalnisvet.cz

Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal...
Úporný boj tajuplných Mayů se suchem
enigmaplus.cz

Úporný boj tajuplných Mayů...

Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým...
Tataráček z červené řepy
tisicereceptu.cz

Tataráček z červené řepy

Jídelníček skvěle odlehčíme například řepným...