Skip to content

Lázně, ve kterých se umíralo

Pouhých pár metrů nad běloskvoucím Pamukkale se rozkládá řecko-římské lázeňské město. Známe ho coby Hierapolis, dnes již v ruinách upadající slávu. Brány a torza domů plynule přechází v dlouhou třídu majestátních hrobů.

Chodilo se sem umírat?

V druhém století před Kristem vyrůstá nad bělavým útesem přezdívaným Bavlněný hrad (Pamukkale) antické městečko. Neuběhne ani století a o jeho účelu je jasno: Stane se centrem starověké medicíny. Důvod?

Vyvěrají zde léčivé horké prameny s vysokým obsahem vápníku a minerálů. Zprvu jde o město helénské, ale když jej roku 133 před naším letopočtem král Attalus III. odkáže Římu, sféry vlivu se hned přelijí.

1311447788_728
Vyspělé městečko nezapře svou úroveň ani dnes. Nechyběla tu kanalizace.

Stejně jako celé dnešní Turecko, i místa, kde se bez vápna či cementu rodí z do sebe perfektně zapadajících kamenných bloků nové stavby, postihují ničivá zemětřesení. Hierapolis prvně rozvalí roku 17 našeho letopočtu a v roce 60 svůj um ještě zopakuje.

Jako fénix se však zvedne z popela. Čeká jej mohutná přestavba a také éra největší slávy – a to v románském stylu. Hierapolis se stává nejbohatším městem v okolí. Na vrcholu má na 100 000 obyvatel! Jde o velkoměsto, které se táhne do širokého okolí.

Najdeme v něm řadu chrámů, zbudován je veliký amfiteárt, do kterého můžete zavítat i dnes. Město je technicky na úrovni. Funguje kanalizační systém i rozvod vody – jak si můžete prohlédnout na obrázku níže.

Výroba zná nejmodernější stroje. Dřevo se zde například řeže za pomoci pil na vodní pohon!

1311447976_728
100 000 lidí. Hierapolis se proměnila v metropoli.

Myslí se také na fyzičku obyvatel. Je zbudován bazén, který přežije celá staletí, ale také veřejná tělocvična. Hierapolis je především městem lázeňským. S nadějí v srdci sem lidé cestují i stovky kilometrů.

Doufají, že je proslavená vysoká péče, kvalifikovaní lékaři a hlavně prameny uzdraví. Na mnoho nemocí však tehdejší medicína lék nezná. A tak z těch mírnějších nákaz a postižení lidé odjíždějí zdraví, ti nemocnější si objednávají honosné hrobky na kraji města.

Dnes se táhnou do dály jako mocná nekropole. Budou to právě ony, které přežijí z celé metropole nejzachovaleji až dodnes.

1311447721_728
Ze slavného města zbyly jen ruiny.

Žádná sláva netrvá věčně. V 7. století se do zdí zakousne další zemětřesení, které městu ubere na pompéznosti. Finální zkáza přijde až v roce 1190. Do Hierapole se vhrnou jako dravá zvěř křižáci. Plení, kradou a město v podstatě pohřbí.

Třicet let po jejich útoku ve městě není téměř ani noha. Co zbylo, začne chátrat. A co přežije dokonale? Jednoduché, ale masivní hrobky. Melancholickou ulicí smrti můžete probrouzdávat ve 40stupňových hicech i dnes.

Již roku 1988 vezme torzo Hierapole pod ochranná křídla UNESCO. Chystáte-li se sem, nezapomeňte si opalovací krém a zásobu pití. Mnohde není kam před sluncem prchnout. Rozvaliny najdete v provincii Denizli v turecké západní Anatolii.

Šťastnou cestu!

Foto: autorka
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Impéria
Zobrazit více …