Skip to content

Laserový systém, který dokáže přenášet zvuk až k uchu příjemce

Představte si tu možnost, dostávat signály přímo až k uchu, aniž by je mohl zaznamenat někdo jiný v okolí. S unikátním laserovým systémem přišli vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Výhodou je, že uživatel nepotřebuje mít u sebe žádné zařízení či být v tichém prostředí.

Facebook údajně dlouhodobě pracuje na systému laserové komunikace pro přenos dat mezi oběžnou dráhou a Zemí. Foto: WikiImages / pixabay

Lasery hrají v dnešní moderní době klíčovou roli především v přenosu digitálních dat. Jejich užití je jednak v optických kabelech, jednak v rámci bezdrátových spojů. Dále se hojně uplatňují v medicíně (oční chirurgie), průmyslu (svařování, vrtání či řezání), mikroelektronice, měřicí technice, výpočetní technice, ale i ve vojenství.

Mezi největší přednosti laseru se řadí vysoká rychlost přenosu dat, malá spotřeba a relativně nízké zkreslení. Pro přenos zvuku se však musí docílit opačných požadavků – vysokého výkonu, omezené propustnosti a silné závislosti na okolním prostředí a šumu.

Vědci však dokázali dostat z obou technologií to nejlepší.

Projekt si klade za cíl propojit satelity a stanice na Zemi pomocí internetu, ten by se tak mohl dostat i do rozvojových oblastí. Foto: geralt / pixabay

Přímo k uchu adresáta

Povedlo se jim za pomoci laseru vytvořit cílený zvukový proud, který se dostane až k uchu posluchače. Jedná se o první laserový systém, který je díky svému nízkému výkonu zcela bezpečný pro člověka, konkrétně pro jeho oči a kůži.

Výsledný zvuk je pro lidské ucho dobře slyšitelný a díky tomu, že lze lasery zaměřit s velkou přesností, reagují na pohyb objektu v jakémkoli prostředí. Nově vytvořený systém má obrovský potenciál.

Základem je interakce s vodou

Frekvence laserů byly vytvořené tak, aby dobře reagovaly s vodními molekulami. Voda laser absorbuje a vytvoří fotoakustický jev pomocí DPSA (dynamic photoacoustic spectroscopy). Identická technika se používá např.

při zjišťování složení chemikálií. Díky fotoakustice se za pomoci různě modulovaných pulzů světla, absorbovaného okolím, vytvoří zvukové vlny, jež nastanou při rozdílu tlaku v daném místě. Vědci používají dvou odlišných laserů, zaměřených na jiné frekvence, které je potřeba v konečné fázi vytvořit.

Principy byly aplikovány na vodní páru, která byla obsažena ve vzduchu, protože vzduch má vždy určitou vlhkost, a tím pádem i dostatečné množství vodních molekul, aby mohl systém fungovat, a to i v relativně suchých podmínkách.

Výběr laserové technologie má jednoduché vysvětlení – ve většině zemí totiž nepodléhá žádným licencím. K umístění laserových satelitů by mělo dojít v geostacionární dráze Země, tedy zhruba ve výšce 35 800 km nad rovníkem. Foto: SD-Pictures / pixabay

Snahy o dosažení většího zvukového rozpětí

Laserový systém je vždy zacílen pouze na jedno ucho, na jednoho adresáta – okolí tedy nemůže nic slyšet, i v případě, kdy by se ucho jiné osoby objevilo přímo v laserovém paprsku. Další roli zde hraje i zaostření – zvuk je generován vždy na stanovené vzdálenosti od vysílače.

Současný prototyp dokáže přenést zvuk s výkonem 60 dB na vzdálenost 2,5 m. Vědci se do budoucna budou snažit o dosažení většího zvukového výkonu a větší vzdálenosti.

Potenciální aplikace komunikačního laseru

Technologie je přínosná z hlediska možnosti přenášení zvuku i do hlučných míst. Využití by našla zejména ve vojenském prostředí či v bezpečnostním sektoru, kdy hluk v pozadí často blokuje schopnost člověka slyšet důležitá sdělení.

Negativní přínos lze spatřovat v tom, že by se systém mohl zneužít pro manipulaci a dezinformaci.

Tím by se usnadnilo zaměřování laserů a optických systémů, protože satelit by zůstal na stejné pozici vůči jeho základové stanici. Dokončení a nasazení této technologie není prozatím známé. Foto: 422737 / pixabay
Foto: Úvodní foto: kpr2 / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Löwiho zlatý poklad
enigmaplus.cz

Löwiho zlatý poklad

V obci Podbřezí na Rychnovskuje v lesním...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
Co ukrývá kalifornské městečko Zzyzx?
enigmaplus.cz

Co ukrývá kalifornské...

Nejen v Čechách, ale i v USA mají někdy...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...