Domů     Tajemné město Derinkuyu: Jak se žije 85 metrů pod zemí?
Tajemné město Derinkuyu: Jak se žije 85 metrů pod zemí?
5.6.2024

Kam pořád mizí ty slepice? Když majitel domu v turecké provincii Nevşehir v roce 1963 provádí renovační práce, neobejde se to beze ztrát. Den co den napočítá na dvorku o několik kusů drůbeže méně! Ztracené slepice se nikdy nevrátí. Jako by se propadly do země…

Jednoho dne na to muž konečně přijde. Zvědavé slípky vždy vlezou do štěrbiny v polozbořené zdi! Vezme tedy krumpáč… a objeví tajemný průchod. Ten vede do dalších a dalších a nakonec až do obrovského komplexu místností a chodeb!

Pořád to ale není všechno. Když se do práce pustí archeologové, zjistí, že celý labyrint se opakuje v několika patrech po sebou. Jejich počet se uvádí mezi 5 a 18, protože nejsou vybudované v rovině, přičemž ta nejhlubší se nacházejí až 85 metrů pod zemí!

Úkryt tu našlo až 20 000 lidí. Foto: Foto: jan.stefka / / Creative Common CC BY-NC-SA 2.0.
Úkryt tu našlo až 20 000 lidí. Foto: Foto: jan.stefka / / Creative Common CC BY-NC-SA 2.0.

Nic tu nechybí

Zas tak šokující nález to však není. Celá oblast, která dříve spadala pod historické území Kappadokie, je tvořená sopečnou horninou zvanou tuf, která se velmi dobře tvaruje.

Vzniknou tu díky tomu nejen působivé sklaní útvary na povrchu, ale také možná 200 podzemních měst. To právě objevené, pojmenované podle okresu Derinkuyu, však nejen svou rozlohou, ale i komplexností a promyšleností prozatím všechny překonává!

Najdou se tu obytné i společenské místnosti, dílny, sýpky, vinné sklípky, stáje a chlívy pro zvířata, obchody, kaple i školy. Aby se lidé tak hluboko pod zemí neudusili, o přísun vzduchu se stará asi 50 větracích šachet zabudovaných do zdí domů. Pitnou vodu zajišťuje 55 metrů hluboká studna.

Sopečná hornina v Kappadokii se velmi dobře tvaruje. Na po povrchu i pod ním. Foto: Hans / Pixabay.
Sopečná hornina v Kappadokii se velmi dobře tvaruje. Na po povrchu i pod ním. Foto: Hans / Pixabay.

Schovejte se!

Co je však v každém obydlí nejdůležitější? Pořádné dveře! V případě Derinkuyu jsou to těžké kulaté balvany, které střeží nejen hlavní vstupy, ale oddělují od sebe i různé části a jednotlivá podlaží.

To vše naznačuje, že dávní stavitelé nevybudují tento podzemní svět jen tak pro nic za nic. Jde o nedobytnou skrýš před nepřítelem! Kappadokie leží na frekventované trase nájezdníků a nebezpečí je tu po celá staletí na denním pořádku.

A kdo se tu schovával jako první? „Pro stáda zvířat byly vyhloubeny vstupní cesty, ale lidé sestupovali po žebříku…,“ píše o lidech z Kappadokie žijících v podzemí už řecký historik Xenofón (asi 428-354 př. n. l.), ovšem Derinkuyu vzniklo ještě mnohem dříve.

Základy města jsou dle nálezů nejčastěji připisovány Chetitům, kteří sem přijdou okolo roku 1200 př. n. l.

Některé průchody jsou zapečetěné velkým kamenem, který se dá odvalit jen zevnitř. Foto: Tania & Artur / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Některé průchody jsou zapečetěné velkým kamenem, který se dá odvalit jen zevnitř. Foto: Tania & Artur / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Opuštěné a skoro zapomenuté

Na počátku město není velké, dokud se tu v 8. stol. př. n. l. nezabydlí zdatní stavitelé Frýgové. Ti se chopí svých železných nástrojů a vytesají rozsáhlou podzemní síť.

Skutečně mamutích rozměrů dosáhne komplex za Byzantské říše, kdy už chodby a místnosti tvoří celkový prostor o rozloze až 445 km2. V době arabsko-byzantské války (780-1180) se tu naskládá až 20 000 lidí!

Posledními obyvateli jsou ještě ve 20. století kapadočtí Řekové, kteří město nazývají Elengubu. V roce 1923 jsou však všichni neturečtí obyvatelé vyhoštěni a obří prostory zůstanou prázdné.

Příchozí Turci se usadí v prázdných domech na povrchu a různých skrytých vchodů si nevšímají. Do Derinkuyu jich vede asi 600, a kdyby jeden z nich před 61 lety neobjevily čilé slepice, možná by se na úchvatný podzemní svět zapomnělo!

Které ho překoná?

Derinkuyu je označováno jako největší podzemní město na světě. O titul málem přijde v roce 2013 když je při rekonstrukci města Nevşehir objeven 7 km dlouhý systém tunelů. Propojují město, které je prý oproti Derinkuyu o třetinu větší!

Všechna média píšou o senzačním objevu, nakonec to tak horké není. Podzemní město Nevşehir se nerozkládá ve více patrech a není přímo v podzemí, ale ve skále. Ani není zcela nově objevené, řada místností po celou dobu sloužila jako sklady.

Na konci loňského roku však hlásí archeologové objev dalšího „největšího podzemního města“, v okrese Sarayönü u města Konya! Bude historie přepsána tentokrát? Jisté je to, že odkrývání tureckých zakopaných světů zdaleka nekončí…

Foto: úvodní foto: Lost in Anywhere / Creative Commons / CC BY-NC 2.0. 1, 3: Cretaive Commons 2: Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h