Už tak jak ji příroda vytvořila je lidská kůže orgánem s úžasnými vlastnostmi. Vědci s ním však mají mnoho plánů – slabiny chtějí vylepšit a přednosti využít. Dočkáme se kůže, která odolá kulce z pistole a zároveň funguje jako datový kabel?
Bereme to jako samozřejmost, rána na pořezaném prstu se nám sama za nějakou dobu zacelí. Z vědeckého hlediska je to však úžasná vlastnost, kterou se snaží odborníci už dlouho napodobit při vývoji umělé kůže.
Materiál, který se podařilo vyvinout týmu z americké Stanfordovy univerzity, překonává veškerá očekávání.
Když v laboratoři rozřízli destičku ze směsi polymerů skalpelem, stačilo obě části jen na několik vteřin přitisknout k sobě, aby se znovu spojily. Po další půlhodině už měl materiál zpět veškerou pružnost i pevnost.
Navíc „hojení“ funguje za pokojové teploty a nikl zajišťuje i elektrickou vodivost této umělé kůže.
Neprůstřelnost zajistí pavouci
Představa, že lidská kůže odolá projektilu vystřeleného z pistole, se podobá spíš komiksové realitě. Nemusí to být ale na dlouho. Holandští vědci se zabývají něčím, na první pohled tak obyčejným, jako je pavoučí vlákno.
Na svou tloušťku má nebývalou pevnost a pružnost. Spojení laboratorně vypěstované lidské kůže s pavoučími vlákny přineslo překvapivé výsledky. Tenkým plátkem vylepšené umělé kůže neprošla kulka z malorážky.
Klávesnice přímo na kůži
Všichni chceme, aby přístroje, které denně nosíme u sebe, byly co nejmenší a nejlehčí. Zároveň ale u všech požadujeme velké barevné obrazovky, aby se nám snadno ovládaly. Řešením má být ovládání přímo na kůži skrze tlačítka, která na ni budou promítána.
https://www.youtube.com/watch?v=g3XPUdW9Ryg
Při poklepu má totiž povrch těla na různých místech odlišný zvuk. Ten zachycují snímače, které pak předávají povel přístroji – třeba mp3 přehrávači, nebo telefonu.
Zařízení, které nyní technici zkoušejí, zvládá i listování v menu a dovoluje si zahrát populární Tetris přímo na dlani. Dlaň přitom funguje i jako číselník telefonu.