Ani v rozvolněném létě by kuřáci neměli zapomínat na své zdraví. Vybízejí je k tomu středočeští plicní lékaři. Vyzývají k preventivní kontrole dýchacího orgánu kuřáků v rámci programu časného záchytu rakoviny plic.
Týká se to lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let kolem 40 cigaret za den. Nádor plic se totiž u kuřáků v drtivé většině případů podaří objevit pozdě, kdy už nejde operativně odstranit.
To by měl změnit právě preventivní program. K vyšetření vyzývají pneumologové v regionu u příležitosti Světového dne rakoviny plic, který připadá na 1. srpna.
Rentgen napoví
„Plicní karcinom je onemocnění, které pokud se zobrazí na rentgenu nebo se projeví klinickými potížemi, bývá nejčastěji již v pokročilém stadiu, kde již není možná radikální léčba.
Pacienty je proto důležité vyšetřit včas a zachytit nádor ve fázi, kdy jej lze operativně odstranit,“ říká MUDr. Pavlína Kopecká z plicní ambulance v Brandýse nad Labem.
„Ve spolupráci s praktiky se proto snažíme co nejvíce pacientů z rizikové skupiny motivovat k preventivnímu vyšetření, které by nám v případě nálezu pomohlo s rakovinou včas a účinně bojovat,“ vysvětluje.
Samotná prohlídka je podle MUDr. Kopecké naprosto bezbolestná – pacient v plicní ambulanci absolvuje rentgen a spirometrické vyšetření, následně od lékaře dostane žádanku na nízkodávkové CT a objedná se na toto vyšetření na jedno z k tomu určených akreditovaných radiologických pracovišť.
V Praze k nim patří například FN Motol nebo Všeobecná fakultní nemocnice.
„Pokud vyšetření na CT nic neodhalí, naplánujeme další kontrolu za rok, případně pokud vyšetření není průkazné, doporučí radiolog kontrolu dříve.
V případě, že rakovinu vyšetření odhalí, předáváme pacienta příslušným specialistům k dovyšetření a stanovení další léčby,“ říká MUDr. Kopecká.
Mrtvých přibývá
„Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu z těch, u nichž se objeví. Zákeřnost nemoci spočívá v jejím ‚tichém‘ postupu, nebolí a lidé s už jasnými příznaky k nám přicházejí pozdě. V 85 % případů již nelze nádor operativně odstranit.
Osm z deseti nemocných tak umírá zbytečně,“ vysvětluje prof.
MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP. Středočeský kraj je podle dat z roku 2018 co do výskytu rakoviny plic v ČR průměrný, proto odborníci vidí velký prostor pro zlepšení.
„Cílem programu včasného záchytu je objevit nádor ve fázi, kdy je ještě operovatelný a můžeme jej zcela odstranit.
Takových je v současnosti asi 15 %, doufáme však, že by se toto číslo díky programu mohlo zvednout až na 50 %,“ říká MUDr. Marcela Koudelková z Národního screeningového centra (NSC) ÚZIS ČR. To koordinuje celý program a spolupráci praktických lékařů, pneumologů a radiologů.