Jih prohrál americkou občanskou válku. To vedlo mimo jiné ke zrušení otroctví. Někteří Afroameričané si ale s nově nabytou svobodou nevěděli rady, a tak se začali mstít svým bývalým otrokářům.
Obnovení pořádku v jižní části USA si za svůj cíl zvolil Ku-Klux-Klan. K jakým zvěrstvům ve jménu „nadvlády bílých“ docházelo?
Spor o otroctví se často uvádí jako hlavní příčina války Severu proti Jihu (1861–1865), ve které proti sobě stanuly státy Unie a Konfederace. Byl to ale jen jeden důvod z mnoha.
Vysilující válka s sebou kromě 600 000 mrtvých a konečného vítězství Severu přinesla i zrušení otroctví (Homestead Act).
Obyvatelé jižních států se pak začali obávat, že po přesunu černošského obyvatelstva na sever jejich plantáže zpustnou, protože je nebude mít kdo obdělávat.
Noví Rytíři Bílé Kamélie povstali
Nelíbila je jim ale ani představa, že by bývalí otroci nyní měli mít přístup k volebním urnám. Proto se dne 24. prosince 1865 sešlo ve městě Pulasaki v Tennesee, v domě advokáta Thomase M. Jonese, několik bývalých důstojníků jižanské armády a nespokojených farmářů.
Společně založili tajnou organizaci, aby zabránili nepříznivým důsledkům prohrané války pro Jih. K vytvoření společenství je inspirovala organizace v New Orleans, nazývaná „Rytíři Bílé Kamélie.“
Svolávání členů hořícím dřevěným křížem
Při hledání jména pro své uskupení se členové inspirovali řeckým slovem kyklos, což znamená kruh, a dále skotským slovem klan, které označuje těsnou rodinnou pospolitost. Tak vznikl Ku-Klux-Klan.
Ze Skotska převzali i způsob svolávání členů pomocí zapáleného dřevěného kříže, který symbolizuje rovněž světlo očisty Ježíše Krista.
Vůdcem se stal bývalý armádní generál a obchodník s otroky N. B. Forrest, který proslul svou brutalitou už za dob občanské války.
Neviditelné impérium Velkých draků, obrů a Kyklopů
To on přišel s myšlenkou nošení bílých hábitů s kapucemi po vzoru španělských kněží, jež v podobných rouchách vykonávali pohřební rituály. Zároveň vymyslel i jména jednotlivých pozic v klanu.
Sám sebe přitom označil za Velkého čaroděje, své blízké pak za Génie. Vůdcové v ostatních amerických státech se nazývali Velcí draci, v okresech Velcí obři a místním organizacím veleli Velcí Kyklopové. Celá organizace pak byla „neviditelným impériem.“
Věšeli, pálili a mrzačili bývalé otroky
Členství v klanu bylo tajné, scházeli se v odlehlém stavení poblíž Pulasaki, odkud pořádali noční nájezdy v bílých kápích a s pochodněmi v rukou. Své oběti vyvlekli z jejich domovů a odvedli je na odlehlé místo, kde je brutálně zavraždili.
Bývalé otroky stříleli, věšeli, pálili, bičovali nebo ubili k smrti holemi. Jen za šest měsíců svého řádění v roce 1869 oběsili členové Ku-Klux-Klanu v Jižní Karolíně na 35 Afroameričanů, dalších 265 umučili, zmrzačili nebo zastřelili.
Do roku 1870 se přitom k této rasistické organizaci připojilo na 500 000 lidí. Jejich řádění omezil až v roce 1870 zákon Force, který tvrdě trestal všechna provinění členů klanu.
Zrození národa vedlo ze znovuobnovení Ku-Klux-Klanu
Ke znovuzrození klanu došlo v roce 1915 ve státě Georgie, odkud se prudce rozšířil na středozápad a západ USA. Inspirací pro obnovu Ku-Klux-klanu se stal snímek D. W. Griffitha Zrození národa, který idealizoval fungování prvního klanu.
Novým Velkým čarodějem se stal W. J. Simmons, který vyzval k boji za bílou a čistou Ameriku. Černoši, kteří bojovali ve Velké válce (1914–1918) a odcházeli do měst, už totiž nebyli ochotni snášet staré pořádky. A tak se do ulic vrátil teror.
Rasové čistky probíhaly už i za bílého dne, klidně přímo před volebními místnostmi. Policie zůstávala nečinná, protože mnoho jejích příslušníků bylo členy klanu.
Pompézní pochod „Bílých rytířů“ Washingtonem
Později se novým Velkým čarodějem stal H. W. Ewans, který se postaral o absolutní vzestup organizace, vytvořil totiž členskou základnu klanu v Demokratické straně.
Díky němu se přívrženci klanu dostali do významných místních úřadů, stali se guvernéry, kongresmany i senátory.
V roce 1925 měl Ku-Klux-Klan neuvěřitelné 4 000 000 členů, tedy 15 % populace USA. Uspořádal proto ve Washingtonu pompézní průvod svých členů, na 40 000 jich pochodovalo v bílých kápích a s pochodněmi v rukou směrem k Bílému domu.
Postupně ovšem došlo k úpadku klanu vlivem zločinů spáchaných jeho členy, hospodářské krize i podpory nacismu prominenty tajného společenství.
Zakázaný spolek funguje dál
V roce 1950 tvořily Ku-Klux-Klan už jen lokální nezávislé skupiny, které podněcovaly k nenávisti. Nakonec byl tento rasistický spolek roku 1966 nadobro zakázán, a tak se rozešlo i jeho posledních 50 000 členů.
Nicméně klan stále stínově existuje, především na jihu země, v Georgii a Texasu. Jednotlivé organizace mezi sebou soupeří o členy, jejichž počet je odhadován maximálně na 6000 osob.
I v dnešní době však mají představitelé Ku-Klux-Klanu značnou moc ve státních institucích, v justici, a dokonce i v Kongresu.