Domů     Kterak začali Evropané objevovat okolní svět
Kterak začali Evropané objevovat okolní svět
10.7.2017

Koncem 15. století začal stoupat zájem o vyhledávání nových námořních cest. Dálkový obchod vzkvétal a transport zboží po pozemních trasách nebyl jednoduchý.

A když se objevily i politické překážky pro výměnu zboží, Evropané začali pošilhávat po tom, co skrývá, jak se dosud myslelo, nekonečný oceán.

Za objevitele nového světa, tedy amerického kontinentu, je považován janovský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus.

Kolumbovy zásluhy je třeba jistě ocenit, ale tento mořský vlk nebyl prvním Evropanem, který se podíval na americký kontinent. Daleko dříve než on, dopluli na sever Ameriky Vikingové, kteří se kolem roku 1000 nakrátko usadili na Newfoundlandu.

Kromě toho už v dávných dobách přicházeli z druhé strany do Ameriky obyvatelé Asie. Avšak rok 1492, kdy janovský mořeplavec poprvé přistál u břehů jednoho z bahamských ostrovů, je považován za počátek nového věku. A důvodů k tomu je dostatek.

Vraťme se však ještě o pár desítek let zpět. Po dlouhá léta byla Byzantská říše hrází proti rozpínavosti Osmanů. Jenže v roce 1453 Byzanc i díky vnitřní rozkolísanosti vnějšímu tlaku definitivně podlehla.

Její metropoli obsadili Turci a z Cařihradu se stal Istanbul. Kromě zásadních změn v evropské politické rovnováze to znamenalo i přerušení obchodních cest mezi dálným východem a starým kontinentem.

Královské dvory z nové situace nadšeny nejsou. Luxus, na který jsou zvyklé, je najednou v ohrožení. Navíc se v Evropě začíná objevovat nedostatek drahých kovů. Ne, že by to většinu Evropanů nějak trápilo.

Ovšem řada šlechticů, samozřejmě, že nikoliv všichni, si svůj život bez zlata a stříbra nedovedla představit. Stejně tak jako bez orientálního koření, které bylo stejnou vzácností jako ony drahé kovy.

Bylo tedy potřeba objevovat nové prostory, které by se daly vytěžit a využít. Zprvu se zrak obchodníků zaměřil na Afriku. O přístup k orientálnímu zboží a zlatu v Africe začali usilovat nejprve Italové, konkrétně obchodníci z Janova a Benátek.

Šlo především o zjištění, zda neexistuje nějaká přímá cesta do Indie. Kromě Turků totiž lezli Evropanům na nervy i Arabové.

Ti totiž v obchodních kontaktech mezi Evropou a Indií fungovali jako zprostředkovatelé, a za to samozřejmě požadovali i nemalou část zisku.

Po Italech převzali iniciativu v Africe především Portugalci. Velmi záhy se ukázalo, že Afrika je kontinent bohatý, byť skrývá řadu nebezpečí. Své přednostní právo na probádání Afriky si nechali Portugalci potvrdit i papežem.

Portugalští mořeplavci postupovali postupně na jih a doufali, že pobřeží jednou musí skončit, otevře se volné moře a zároveň s ním i cesta do Indie.

Roku 1488 se výpravě pod vedením Bartolomea Díaze (asi 1450 – 1500) konečně podařilo doplout k Mysu dobré naděje. Přímá cesta do Indie, byť velmi dlouhá, se konečně otevřela.

Už staří antičtí myslitelé a badatelé tušili, že Země je kulatá. V konzervativních církevních kruzích později převládl názor, že lidstvo žije na plošině, ovšem realitu nelze natrvalo potřít.

A tak dříve nebo později se některý mořeplavec musel pokusit vydat z Evropy na západ, aby do Asie doplul dosud netušenou cestou. Samozřejmě, že nikdo nemohl tušit, že v cestě bude stát dosud neznámý kontinent.

Této cesty do neznáma se ujal po uši zadlužený Kryštof Kolumbus. Španělskou královnu Isabelu Kastilskou tak dlouho přemlouval, až mu nezbytné finance na cestu poskytla.

Třetí srpnový den roku 1492 vypluly na cestu do neznáma ze španělského přístavu Palos lodě Santa María, Nina a Pinta.

Kvůli závadě na Pintě se však musela expedice 102 mužů, včetně známých kapitánů, ale i několika trestanců, třetí den plavby zastavit na Kanárských ostrovech a na širé moře vyrazila až 6. září.

Námořníci byli zprvu plní naděje. Krátce po vyplutí do oceánu si všimli, že moře je plné zeleného porostu. Byli přesvědčeni, že se jedná o trávu vyplavenou z asijských břehů. Ve skutečnosti se však jednalo o tzv.

atlantické louky plné chaluh, známé jako Sargasové moře. Za bezvětří a stále chladnějšího počasí se pak stupňovalo napětí, jež přerůstalo ve rvačky.

Kolumbus námořníkům sliboval hory zlata, když ani to už nepomáhalo, jednoduše jim oznámil, že buď doplují do Indie nebo si mohou uprostřed oceánu vystoupit.

Nálada na lodích byla mizerná až do 12. října. Ten den námořník jménem Rodrigo Triana spatřil na obzoru pevnou zem. Rozpoložení posádky se samozřejmě okamžitě změnilo. Kolumbovy lodě právě doplouvaly k Bahamským ostrovům.

Čtvrt roku pak evropští námořníci marně pátrali po asijských pagodách a bronzových lvech ze spisů Marka Pola. Místo toho jim však nový svět přinesl tolik žádané zlato či koření, ale i bavlnu a vzácné dřevo. Kolumbus a jeho lidé se také samozřejmě seznámili s odlišnou kulturou.

Kolumbus se do nového světa vrátil ještě třikrát a do své smrti v roce 1506 věřil, že doplul do Indie. Španělský úspěch vyprovokoval Portugalce k cestě do Indie podél Afriky.

Při výpravě, kterou vedl Vasco da Gama (asi 1460 – 1529) sice dvě třetiny námořníků zahynuly, ale cíle bylo dosaženo.

V roce 1494 byla mezi tehdejšími velmocemi Španělskem a Portugalskem podepsána smlouva z Tordesillas, která vymezovala sféry zájmu obou států.

Důsledky tohoto ujednání jsou patrné dodnes, zatímco v Brazílii se hovoří portugalsky, zbytek latinské Ameriky mluví španělštinou.

V roce 1522 byl dán definitivní a nezvratný důkaz o kulatosti Země. V tom roce byla dokončena tříletá výprava Fernãa de Magalhãese (1480 – 1521), která si dala za úkol obeplout celý svět.

Pro námořníky, kteří se jí účastnili, však byla jednou nekončící tragédií. Když s velkou slávou expedice v srpnu 1519 vyplouvala, tvořilo ji pět lodí s celkem 234 muži na palubě.

Ve chvíli, kdy se po třech letech výprava vrátila, do přístavu vystoupilo z jediné lodi pouhých sedmnáct mužů. Sám Fernão de Magalhães přišel v roce 1521 o život v boji proti domorodcům na malajských ostrovech, když pomáhal jednomu kmeni ve válce proti druhému.

Zpráva o zemi plné zlata zlákala řadu dobrodruhů k dalším výpravám. K břehům Ameriky mířily desítky lodí, jejichž posádky chtěly objevit bájné El Dorado.

Jen tak mimochodem se i stalo, že v roce 1513 španělský mořeplavec Vasco Núněz jako první Evropan spatřil Tichý oceán.

Střet evropských a původních amerických kultur přinesl pro lidstvo závažné důsledky. Došlo zejména k rapidnímu poklesu obyvatelstva Ameriky, odhaduje se, že kvůli Evropanům vymřelo přes polovinu domorodců.

V některých lokalitách, jako třeba na Hispaniole, dokonce nepřežil nikdo. Slavné říše Inků či Aztéků byly rozvráceny, naopak začaly vznikat rozsáhlé koloniální říše a křesťanství se rozšířilo do všech koutů světa.

Levnější zlato znamenalo pokles hodnoty peněz a tím pádem vzestup cen zboží a navýšení chudoby v Evropě. V zemědělství se objevila řada novinek, třeba brambory, kukuřice či pomsta původních Američanů v podobě tabáku. A v neposlední řadě byla nastartována globalizace v podobě světového trhu.

Foto: Shelter Theater, Flickr, EF Explore America
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet