Domů     Kterak začali Evropané objevovat okolní svět
Kterak začali Evropané objevovat okolní svět
10.7.2017

Koncem 15. století začal stoupat zájem o vyhledávání nových námořních cest. Dálkový obchod vzkvétal a transport zboží po pozemních trasách nebyl jednoduchý.

A když se objevily i politické překážky pro výměnu zboží, Evropané začali pošilhávat po tom, co skrývá, jak se dosud myslelo, nekonečný oceán.

Za objevitele nového světa, tedy amerického kontinentu, je považován janovský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus.

Kolumbovy zásluhy je třeba jistě ocenit, ale tento mořský vlk nebyl prvním Evropanem, který se podíval na americký kontinent. Daleko dříve než on, dopluli na sever Ameriky Vikingové, kteří se kolem roku 1000 nakrátko usadili na Newfoundlandu.

Kromě toho už v dávných dobách přicházeli z druhé strany do Ameriky obyvatelé Asie. Avšak rok 1492, kdy janovský mořeplavec poprvé přistál u břehů jednoho z bahamských ostrovů, je považován za počátek nového věku. A důvodů k tomu je dostatek.

Vraťme se však ještě o pár desítek let zpět. Po dlouhá léta byla Byzantská říše hrází proti rozpínavosti Osmanů. Jenže v roce 1453 Byzanc i díky vnitřní rozkolísanosti vnějšímu tlaku definitivně podlehla.

Její metropoli obsadili Turci a z Cařihradu se stal Istanbul. Kromě zásadních změn v evropské politické rovnováze to znamenalo i přerušení obchodních cest mezi dálným východem a starým kontinentem.

Královské dvory z nové situace nadšeny nejsou. Luxus, na který jsou zvyklé, je najednou v ohrožení. Navíc se v Evropě začíná objevovat nedostatek drahých kovů. Ne, že by to většinu Evropanů nějak trápilo.

Ovšem řada šlechticů, samozřejmě, že nikoliv všichni, si svůj život bez zlata a stříbra nedovedla představit. Stejně tak jako bez orientálního koření, které bylo stejnou vzácností jako ony drahé kovy.

Bylo tedy potřeba objevovat nové prostory, které by se daly vytěžit a využít. Zprvu se zrak obchodníků zaměřil na Afriku. O přístup k orientálnímu zboží a zlatu v Africe začali usilovat nejprve Italové, konkrétně obchodníci z Janova a Benátek.

Šlo především o zjištění, zda neexistuje nějaká přímá cesta do Indie. Kromě Turků totiž lezli Evropanům na nervy i Arabové.

Ti totiž v obchodních kontaktech mezi Evropou a Indií fungovali jako zprostředkovatelé, a za to samozřejmě požadovali i nemalou část zisku.

Po Italech převzali iniciativu v Africe především Portugalci. Velmi záhy se ukázalo, že Afrika je kontinent bohatý, byť skrývá řadu nebezpečí. Své přednostní právo na probádání Afriky si nechali Portugalci potvrdit i papežem.

Portugalští mořeplavci postupovali postupně na jih a doufali, že pobřeží jednou musí skončit, otevře se volné moře a zároveň s ním i cesta do Indie.

Roku 1488 se výpravě pod vedením Bartolomea Díaze (asi 1450 – 1500) konečně podařilo doplout k Mysu dobré naděje. Přímá cesta do Indie, byť velmi dlouhá, se konečně otevřela.

Už staří antičtí myslitelé a badatelé tušili, že Země je kulatá. V konzervativních církevních kruzích později převládl názor, že lidstvo žije na plošině, ovšem realitu nelze natrvalo potřít.

A tak dříve nebo později se některý mořeplavec musel pokusit vydat z Evropy na západ, aby do Asie doplul dosud netušenou cestou. Samozřejmě, že nikdo nemohl tušit, že v cestě bude stát dosud neznámý kontinent.

Této cesty do neznáma se ujal po uši zadlužený Kryštof Kolumbus. Španělskou královnu Isabelu Kastilskou tak dlouho přemlouval, až mu nezbytné finance na cestu poskytla.

Třetí srpnový den roku 1492 vypluly na cestu do neznáma ze španělského přístavu Palos lodě Santa María, Nina a Pinta.

Kvůli závadě na Pintě se však musela expedice 102 mužů, včetně známých kapitánů, ale i několika trestanců, třetí den plavby zastavit na Kanárských ostrovech a na širé moře vyrazila až 6. září.

Námořníci byli zprvu plní naděje. Krátce po vyplutí do oceánu si všimli, že moře je plné zeleného porostu. Byli přesvědčeni, že se jedná o trávu vyplavenou z asijských břehů. Ve skutečnosti se však jednalo o tzv.

atlantické louky plné chaluh, známé jako Sargasové moře. Za bezvětří a stále chladnějšího počasí se pak stupňovalo napětí, jež přerůstalo ve rvačky.

Kolumbus námořníkům sliboval hory zlata, když ani to už nepomáhalo, jednoduše jim oznámil, že buď doplují do Indie nebo si mohou uprostřed oceánu vystoupit.

Nálada na lodích byla mizerná až do 12. října. Ten den námořník jménem Rodrigo Triana spatřil na obzoru pevnou zem. Rozpoložení posádky se samozřejmě okamžitě změnilo. Kolumbovy lodě právě doplouvaly k Bahamským ostrovům.

Čtvrt roku pak evropští námořníci marně pátrali po asijských pagodách a bronzových lvech ze spisů Marka Pola. Místo toho jim však nový svět přinesl tolik žádané zlato či koření, ale i bavlnu a vzácné dřevo. Kolumbus a jeho lidé se také samozřejmě seznámili s odlišnou kulturou.

Kolumbus se do nového světa vrátil ještě třikrát a do své smrti v roce 1506 věřil, že doplul do Indie. Španělský úspěch vyprovokoval Portugalce k cestě do Indie podél Afriky.

Při výpravě, kterou vedl Vasco da Gama (asi 1460 – 1529) sice dvě třetiny námořníků zahynuly, ale cíle bylo dosaženo.

V roce 1494 byla mezi tehdejšími velmocemi Španělskem a Portugalskem podepsána smlouva z Tordesillas, která vymezovala sféry zájmu obou států.

Důsledky tohoto ujednání jsou patrné dodnes, zatímco v Brazílii se hovoří portugalsky, zbytek latinské Ameriky mluví španělštinou.

V roce 1522 byl dán definitivní a nezvratný důkaz o kulatosti Země. V tom roce byla dokončena tříletá výprava Fernãa de Magalhãese (1480 – 1521), která si dala za úkol obeplout celý svět.

Pro námořníky, kteří se jí účastnili, však byla jednou nekončící tragédií. Když s velkou slávou expedice v srpnu 1519 vyplouvala, tvořilo ji pět lodí s celkem 234 muži na palubě.

Ve chvíli, kdy se po třech letech výprava vrátila, do přístavu vystoupilo z jediné lodi pouhých sedmnáct mužů. Sám Fernão de Magalhães přišel v roce 1521 o život v boji proti domorodcům na malajských ostrovech, když pomáhal jednomu kmeni ve válce proti druhému.

Zpráva o zemi plné zlata zlákala řadu dobrodruhů k dalším výpravám. K břehům Ameriky mířily desítky lodí, jejichž posádky chtěly objevit bájné El Dorado.

Jen tak mimochodem se i stalo, že v roce 1513 španělský mořeplavec Vasco Núněz jako první Evropan spatřil Tichý oceán.

Střet evropských a původních amerických kultur přinesl pro lidstvo závažné důsledky. Došlo zejména k rapidnímu poklesu obyvatelstva Ameriky, odhaduje se, že kvůli Evropanům vymřelo přes polovinu domorodců.

V některých lokalitách, jako třeba na Hispaniole, dokonce nepřežil nikdo. Slavné říše Inků či Aztéků byly rozvráceny, naopak začaly vznikat rozsáhlé koloniální říše a křesťanství se rozšířilo do všech koutů světa.

Levnější zlato znamenalo pokles hodnoty peněz a tím pádem vzestup cen zboží a navýšení chudoby v Evropě. V zemědělství se objevila řada novinek, třeba brambory, kukuřice či pomsta původních Američanů v podobě tabáku. A v neposlední řadě byla nastartována globalizace v podobě světového trhu.

Foto: Shelter Theater, Flickr, EF Explore America
Související články
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
Historie
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Historie
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
reklama
věda a technika
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
zajímavosti
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Krásně duhové bubliny plující vzduchem a hrdost nad vlastní šikovností těší už generace dětí. Ale zatímco dříve si museli vystačit s brčkem, vodou a mýdlem, dnes mají mnohem dokonalejší vybavení. A když se do toho opřou skuteční profíci, mohou z bubliny udělat tunel nebo do ní zavřít stovky lidí! I když se bublifuk může jevit […]
Jak vznikla jména technických značek? Rychlý autobus a jablečný sad!
Jak zařídit, aby vaše firma, služba či výrobek dokázaly změnit svět? Musí mít to správné jméno! Kde ale takové najít? Na to žádná univerzální rada není… Je lepší se inspirovat v běžném životě, nebo ve světě fantazie a neomezených možností? Raději jméno promyslet do detailů, anebo použít to, které vás napadne úplně náhodou? Za známými […]
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz