Domů     Krysy trochu jinak: Změníte na ně názor?
Krysy trochu jinak: Změníte na ně názor?

I když jsou to poměrně statní hlodavci, sahají lidem sotva po kotníky. Pokud se na věc podíváte jinak, zjistíte, že je to relativní. V jiných ohledech totiž člověka převyšují.

A to dokonce tak, že se na krysy spoléhá jako na pomocníky, kteří mohou dokonce pomoci zachránit lidský život.

Většina lidí má při pohledu na krysu pocit hnusu nebo propadá panice. Vnímají je jako odpudivé tvory, kteří nejsou dobří naprosto k ničemu.

Ale tito vysoce inteligentní hlodavci nacházejí své uplatnění ve vojenském i zdravotnickém sektoru, dokážou některých věcí litovat, učí svá mláďata rozpoznat nebezpečí, vyhledat nášlapné miny a dokonce spolu komunikují přes internet.

Vojenští roboti

Rok studie: 2002

V poněkud kontroverzní studii vědci ukážou, že krysy by mohly být prospěšné i v armádě a to nejenom při vyhledávání nášlapných min. Implantují do mozků zvířat elektrody, které následně ovládají na dálku.

Výzkumníci pak vedou krysy po stromech a různých obtížně dostupných stezkách do nebezpečných oblastí a hlodavci plní své úkoly na výbornou.

Vzhledem k tomu, že projekt je financován výzkumnou složkou americké armády, odborníci na bioetiku se domnívají se, že se jedná o začátek militarizace přírody a vyjadřují nesouhlas s ovládáním vůle živé bytosti.

Krysy si mezi sebou navzájem pomáhají a mají vysokou schopnost empatie.
Krysy si mezi sebou navzájem pomáhají a mají vysokou schopnost empatie.

Pojď na svobodu!

Rok studie: 2011

Vědecký tým drží skupinku krys pohromadě 14 dní, aby si na sebe zvykly a vytvořily si mezi sebou vazby. Nakonec některé z nich zavřou do malé průhledné plastové trubky, která jde otevřít pouze z vnější strany.

Volní členové jejich skupiny pak krátce vyhodnocují situaci a poté vyrazí do akce. Ignorují trubky, kde jsou zavřené vycpané myši. Zajímají je jenom trubice s živými krysami a trubice, plné dobrého jídla.

Otevřou oba typy plastového vězení a navíc přivedou osvobozené přátele ke zdroji jídla.

Tisíce kilometrů

Rok studie: 2013

Jedna krysa v americkém státě Severní Karolína, druhá v Brazílii. Vědci je propojí speciálním zařízením, nazvaným „rozhraní mozek-mozek“, což jim umožní pracovat společně na zadaných úkolech. Jejich prostředníkem je internet.

Sdílejí společně mozkové signály přes malé elektrody uvnitř jejich lebek, které je změní na elektronickou verzi. Přestože jsou od sebe vzdáleny tisíce kilometrů, sdílejí smyslové informace a vzájemně se učí různé triky.

Pokud jedna z nich udělá něco špatně, druhá změní své chování a chybu napraví. Později jsou takto spojeny i krysy na různých kontinentech a přes zpoždění přenosu a další rušivé faktory spolu jejich mozky stále úspěšně komunikují.

Vědci propojili mozky myší přes internet.
Vědci propojili mozky myší přes internet.

Obavy z máty

Rok studie: 2014

Krysy dokážou naučit své potomky, kde může číhat nebezpečí. Vědci se o tom přesvědčí díky experimentu, kdy u dospělé samice vyvolají strach z vůně máty peprné (Mentha piperita).

Pokaždé, když umístí do blízkosti krysy svazek máty, vystaví ji slabému elektrickému šoku. Jakmile zvířata vrhnou mláďata, začne druhá fáze výzkumu. Kdykoliv ucítí vůni máty, matky zpozorní a jejich těla uvolní určitý specifický pach.

Mláďata si všímají jak chování matek, tak pachu. Během několika dnů se naučí, že máta je nebezpečná věc a brzy se i bez blízkosti samice začnou této byliny obávat.

Krysí matky dokážou naučit své potomky i to, kde může číhat nebezpečí.
Krysí matky dokážou naučit své potomky i to, kde může číhat nebezpečí.

Pozdě bycha honit

Rok studie: 2014

Aby badatelé mohli otestovat schopnost krys cítit lítost, vybudují restauraci pro hlodavce. Má podobu kruhové ohrady s místnostmi, kde je uloženo jídlo. Každá z nich se otevře po určité čekací době.

Krysy jsou trénovány, aby se naučily rozpoznat různou délku této doby od zaznění zvonkohry. Některá zvířata dokážou čekat na své oblíbené jídlo i hodiny, jiná jsou naopak méně trpělivá a rozhodnou se pro kratší čas a méně oblíbenou potravu.

Vědci zjišťují, že tito jedinci se pak často dívají na místnost, kde se skrývá jejich nejoblíbenější jídlo. V tu chvíli odhaluje skenování jejich mozku zajímavou věc, kterou výzkumníci interpretují jako lítost nad provedenou volbou jiné místnosti.

V Africe krysy pomáhají při diagnostice tuberkulózy.
V Africe krysy pomáhají při diagnostice tuberkulózy.

Krysí laboranti

Rok studie: 2016

Tuberkulóza je stále aktuálním nebezpečím nejenom v zemích třetího světa. U malých dětí je její diagnostika obtížnější, protože mají často problém s produkcí dostatečného množství sputa pro kultivaci bakterií.

Zůstává tak stále až 70procentní šance, že test vyjde falešně negativní. Zdravotníci v Mosambiku a Tanzánii využijí toho, že tuberkulóza produkuje sloučeniny, které mají specifický zápach a skvělého čichu krys.

Začnou s trénováním krys obrovských (Cricetomys gambianus), které později diagnostikují TBC až u 40 procent dětí, které lékaři na základě výsledku testů označili za zdravé.

Foto: www.eejournal.com, www.apopo.org, www.theverge.com, www.anxiety.org, www.boredpanda.com,
reklama
Související články
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Věda a technika
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Věda a technika
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
reklama
věda a technika
Modrá planeta? Za 1 miliardu let už zřejmě ne…
Kvůli skleníkovému efektu by vám teploměr ukázal okolo 400 °C. Vzduch obsahuje hlavně oxid uhličitý, trochu dusíku a jen 0,1 procenta kyslíku. Vítejte na Venuši. Že je tu dost nehostinně? Přesně tak to bude časem vypadat i u nás…   Ohromné molekulární mračno se začíná měnit. Exploze nedaleké supernovy spustí tvůrčí kolaps. Vzniknou nové hvězdy […]
Vitaminy: všudypřítomná záchrana
Vitaminy jsou jako základní stavební kameny našeho zdraví, které se s jejich nedostatkem může zhroutit stejně snadno jako domeček z karet. Bohužel si je naše tělo, až na dvě výjimky, neumí samo vyrobit, a tak je tělu musíme dodávat. Pestrá strava s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny je nutností. Vitamin A Vitamin A můžete […]
Zázrak jménem omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny jsou složky tuku, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Jedná se o jeden z nejdůležitějších doplňků stravy. Jsou důležité pro naši psychickou pohodu, ale podporují i zrak či růst svalové hmoty, bojují s infekcemi a nepostradatelné jsou i v těhotenství či v době kojení. Jazykem expertů se jedná o polynenasycené mastné kyseliny EPA (eikosapentaenová) a DHA (dokosahexaenová), tou třetí […]
Výhody a rizika očkování: Možná změníte váš názor!
Očkování se stalo výbušným tématem k hovoru. Argumenty obou stran překryly emoce, a to je vždy špatně. Koneckonců jde o zdraví. Pojďme se tedy s chladnou hlavou podívat, čím může očkování prospět a kdy uškodí. Za výbušnost a emoce kolem očkování může jediný člověk – někdejší britský gastroenterolog Andrew Wakefield. Někdy koncem 90. let minulého […]
reklama
lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr