Domů     Krysy trochu jinak: Změníte na ně názor?
Krysy trochu jinak: Změníte na ně názor?

I když jsou to poměrně statní hlodavci, sahají lidem sotva po kotníky. Pokud se na věc podíváte jinak, zjistíte, že je to relativní. V jiných ohledech totiž člověka převyšují.

A to dokonce tak, že se na krysy spoléhá jako na pomocníky, kteří mohou dokonce pomoci zachránit lidský život.

Většina lidí má při pohledu na krysu pocit hnusu nebo propadá panice. Vnímají je jako odpudivé tvory, kteří nejsou dobří naprosto k ničemu.

Ale tito vysoce inteligentní hlodavci nacházejí své uplatnění ve vojenském i zdravotnickém sektoru, dokážou některých věcí litovat, učí svá mláďata rozpoznat nebezpečí, vyhledat nášlapné miny a dokonce spolu komunikují přes internet.

Vojenští roboti

Rok studie: 2002

V poněkud kontroverzní studii vědci ukážou, že krysy by mohly být prospěšné i v armádě a to nejenom při vyhledávání nášlapných min. Implantují do mozků zvířat elektrody, které následně ovládají na dálku.

Výzkumníci pak vedou krysy po stromech a různých obtížně dostupných stezkách do nebezpečných oblastí a hlodavci plní své úkoly na výbornou.

Vzhledem k tomu, že projekt je financován výzkumnou složkou americké armády, odborníci na bioetiku se domnívají se, že se jedná o začátek militarizace přírody a vyjadřují nesouhlas s ovládáním vůle živé bytosti.

Krysy si mezi sebou navzájem pomáhají a mají vysokou schopnost empatie.
Krysy si mezi sebou navzájem pomáhají a mají vysokou schopnost empatie.

Pojď na svobodu!

Rok studie: 2011

Vědecký tým drží skupinku krys pohromadě 14 dní, aby si na sebe zvykly a vytvořily si mezi sebou vazby. Nakonec některé z nich zavřou do malé průhledné plastové trubky, která jde otevřít pouze z vnější strany.

Volní členové jejich skupiny pak krátce vyhodnocují situaci a poté vyrazí do akce. Ignorují trubky, kde jsou zavřené vycpané myši. Zajímají je jenom trubice s živými krysami a trubice, plné dobrého jídla.

Otevřou oba typy plastového vězení a navíc přivedou osvobozené přátele ke zdroji jídla.

Tisíce kilometrů

Rok studie: 2013

Jedna krysa v americkém státě Severní Karolína, druhá v Brazílii. Vědci je propojí speciálním zařízením, nazvaným „rozhraní mozek-mozek“, což jim umožní pracovat společně na zadaných úkolech. Jejich prostředníkem je internet.

Sdílejí společně mozkové signály přes malé elektrody uvnitř jejich lebek, které je změní na elektronickou verzi. Přestože jsou od sebe vzdáleny tisíce kilometrů, sdílejí smyslové informace a vzájemně se učí různé triky.

Pokud jedna z nich udělá něco špatně, druhá změní své chování a chybu napraví. Později jsou takto spojeny i krysy na různých kontinentech a přes zpoždění přenosu a další rušivé faktory spolu jejich mozky stále úspěšně komunikují.

Vědci propojili mozky myší přes internet.
Vědci propojili mozky myší přes internet.

Obavy z máty

Rok studie: 2014

Krysy dokážou naučit své potomky, kde může číhat nebezpečí. Vědci se o tom přesvědčí díky experimentu, kdy u dospělé samice vyvolají strach z vůně máty peprné (Mentha piperita).

Pokaždé, když umístí do blízkosti krysy svazek máty, vystaví ji slabému elektrickému šoku. Jakmile zvířata vrhnou mláďata, začne druhá fáze výzkumu. Kdykoliv ucítí vůni máty, matky zpozorní a jejich těla uvolní určitý specifický pach.

Mláďata si všímají jak chování matek, tak pachu. Během několika dnů se naučí, že máta je nebezpečná věc a brzy se i bez blízkosti samice začnou této byliny obávat.

Krysí matky dokážou naučit své potomky i to, kde může číhat nebezpečí.
Krysí matky dokážou naučit své potomky i to, kde může číhat nebezpečí.

Pozdě bycha honit

Rok studie: 2014

Aby badatelé mohli otestovat schopnost krys cítit lítost, vybudují restauraci pro hlodavce. Má podobu kruhové ohrady s místnostmi, kde je uloženo jídlo. Každá z nich se otevře po určité čekací době.

Krysy jsou trénovány, aby se naučily rozpoznat různou délku této doby od zaznění zvonkohry. Některá zvířata dokážou čekat na své oblíbené jídlo i hodiny, jiná jsou naopak méně trpělivá a rozhodnou se pro kratší čas a méně oblíbenou potravu.

Vědci zjišťují, že tito jedinci se pak často dívají na místnost, kde se skrývá jejich nejoblíbenější jídlo. V tu chvíli odhaluje skenování jejich mozku zajímavou věc, kterou výzkumníci interpretují jako lítost nad provedenou volbou jiné místnosti.

V Africe krysy pomáhají při diagnostice tuberkulózy.
V Africe krysy pomáhají při diagnostice tuberkulózy.

Krysí laboranti

Rok studie: 2016

Tuberkulóza je stále aktuálním nebezpečím nejenom v zemích třetího světa. U malých dětí je její diagnostika obtížnější, protože mají často problém s produkcí dostatečného množství sputa pro kultivaci bakterií.

Zůstává tak stále až 70procentní šance, že test vyjde falešně negativní. Zdravotníci v Mosambiku a Tanzánii využijí toho, že tuberkulóza produkuje sloučeniny, které mají specifický zápach a skvělého čichu krys.

Začnou s trénováním krys obrovských (Cricetomys gambianus), které později diagnostikují TBC až u 40 procent dětí, které lékaři na základě výsledku testů označili za zdravé.

Foto: www.eejournal.com, www.apopo.org, www.theverge.com, www.anxiety.org, www.boredpanda.com,
Související články
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
svět zločinu
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,