Na jediném trvale zasněženém místě naší planety je podle vědců existence tekoucí nezmrzlé vody naprosto vyloučená. Přesto na Antarktidě voda teče a má dokonce sytě červenou barvu. Proč?
Taylorův ledovec je jedním z nejchladnějších ledovců světa. Teplota se zde nikdy nevyšplhá nad 17 stupňů Celsia. U této 34 kilometrů dlouhé ledové masy však narazíte na vytékající rudě zbarvenou vodu, nazývající se Krvavé vodopády.
Blood Falls objevil už na počátku 20. století geolog Thomas Griffith Taylor, po němž je Taylorův ledovec pojmenován. Od té doby se odborníci přou o to, kde se nezamrzlá voda na Antarktidě bere, a hlavně, proč má červenou barvu.
Thomas Taylor se tehdy domníval, že za rudé zbarvení mohou řasy a že voda nejspíš přitéká z jezera starého pět milionů let.
V roce 2003 vědci boří tato přesvědčení. Jejich barvu má totiž na svědomí voda s vysokým obsahem železa, jež se při oxidaci zbarví doruda. Minulý rok navíc vznikla další studie z rukou odborníků univerzit na Aljašce a v Coloradu.
Ta popisuje metodu zachycování radiových vln a díky nim sledování, odkud opravdu voda přitéká. Pod ledovcem Taylor je ve skutečnosti nejen jezero, ale samostatná podledovcová síť řek se slanou vodou. Ta má nižší teplotu tuhnutí a může nepřetržitě téct a uvolňovat teplo.
Tato zjištění zcela mění dosavadní přesvědčení, že pod mrazivým ledovcem nemůže proudit voda. Na magičnosti jí navíc přidává krvavě rudá barva.
https://www.youtube.com/watch?v=P_fzqq0LdZ8