Skip to content
reklama

Česká stopa na Marsu od AVX slaví již šestý rok!

Tento článek je reklamním sdělením

Píše se 20. srpen 2012 a špičková technologie z Lanškrouna, městečka v podhůří Orlických hor s 10 000 obyvateli, právě zanechává svou první stopu na Marsu v dějinách. A není to sci-fi!

Laser sondy Curiosity, který se začíná zakusovat do povrchu rudé planety, totiž napájejí multianodové tantalové kondenzátory z firmy AVX v Lanškroune. Zde bylo vyvinuto a vyrobeno 630 unikátních kondenzátoru, které napájejí laserový modul ChemCam (Chemistry and Camera) na palubě vozítka Curiosity, jež na povrchu Marsu přistálo 6. srpna 2012. ChemCam je kombinací malé chemické laboratoře a kamery.

Hledá život na rudé planetě

Curiosity s českými technologiemi přistává na Marsu.

Je navržen k analýze chemického složení hornin na Marsu a k hledání známek mimozemského života na Marsu v rámci operace zvané Korunovace. Laser bombarduje horninu 30 impulzy v desetisekundových intervalech. Síla každého impulzu je větší než jeden milion wattů po dobu pěti miliardtin sekundy. Úspěch technologií AVX na misi vzdálené 57 milionu kilometru od Země je o to přesvědčivější, že jejich součástky pracují na Marsu i dlouho po jejich předpokládané životnosti a i v této době, kdy firma AVX Czech Republic s.r.o. oslavila 25 let své existence. „I naše mise na Mars má letos výročí. Projekt Curiosity mel totiž plánovanou životnost 23 měsíců. Presto i v roce 2018, tedy za více než dvojnásobnou dobu, je většina jeho funkcí v pořádku, včetně ChemCam modulu. A vidíte, nedávno Curiosity oslavila 6. rok na Marsu,“ vysvětluje Hynek Stejskal, ředitel lanškrounského závodu firmy AVX.

Příběh psaný válkou i Teslou

blank
„Na Marsu jsme již šestým rokem,“ říká Hynek Stejskal, ředitel lanškrounského závodu firmy AVX.

Příběh lanškrounského závodu firmy AVX Czech Republic s.r.o., který (zatím) končí na Marsu, se ale začíná psát již v roce 1944. Tradici zdejšího elektronického průmyslu tehdy odstartoval německý Siemens. Přesouvá sem výrobu elektrolytických kondenzátoru z Berlína, který je ke konci války díky leteckým náletům spojeneckých vojsk bez elektrického proudu. Siemens hledá místo „uprostřed ničeho“, kde muže bezpečné pokračovat ve výrobě. A nachází. Zdejší technologické zázemí přebírá v roce 1946 podnik Tesla, který technologii a produktové rady pasivních součástek pro elektroniku v dalších desetiletích rozvíjí – kromě elektrolytických kondenzátoru vyrábí i odpory, potenciometry, feritová jádra a další. V roce 1963 je v Tesle vyroben první tantalový kondenzátor a v roce 1990 první tantalový kondenzátor SMD určený pro povrchovou montáž. Zkušenosti lanškrounských „tesláků“ využívá firma AVX Corporation, čímž se příběh dostává do své třetí fáze.

Největšími výrobci na světě

blank
AVX je dnes největším výrobcem tantalových a niobových kondenzátoru na světě.

Během uplynulých dvou dekád tantalová divize AVX Corporation výrazně posiluje svou pozici na světovém trhu, a to i významnou zásluhou lanškrounského závodu a jeho technického týmu. Stávají se dominantním výrobcem tantalových a niobových kondenzátoru na světě a expandují výrobky pro náročnější aplikace. Současné upevňují pozici leadera na tradičním velkoobjemovém komerčním trhu mobilních telefonu, počítačů, televizí, hracích konzolí i dalších smart výrobku. „AVX se do budoucna zaměřuje na neustálé zlepšování své nabídky výrobku a jejich parametru a naplnění a překračování očekávání zákazníků. Podporujeme filozofii nulových závad ,zero defect‘. Naším cílem je vyvíjet, vyrábět a poskytovat výrobky a služby, kterým zákazníci důvěřují a dávají přednost,“ dodává ředitel AVX Lanškroun.

Vesmírné projekty AVX

Vozítko Curiosity není zdaleka jedinou aktivitou AVX směrující do vesmíru. Radu let jsou zavedeným dodavatelem tantalových kondenzátoru pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Lanškrounský závod se tak stal již tradičním kvalifikovaným výrobcem těchto komponentů pro ESA i její dodavatele a výrobce. Prestižní vesmírné programy tak nesou i nepřehlédnutelný podpis této společnosti. V rámci první výzvy Czech Incentive Program získala firma AVX projekt na vývoj tantalového kondenzátoru s nízkým ESRem pro použití ve vesmíru. Ten byl úspěšně ukončen v roce 2002. Rok předtím byla firma oslovena s nabídkou na vývoj nových součástek – kondenzátoru v hermetických pouzdrech. V roce 2014 podepisuje AVX Czech Republic s ESA kontrakt na vývoj nejmenšího tantalového kondenzátoru na světě. Projekt je úspěšně dokončen začátkem roku 2017. V současnosti AVX aktivně připravuje pro ESA další vývoj a kvalifikaci nových výrobku.

Foto: ESA a archiv AVX
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články