Chudí Indové v zemědělské oblasti u hranice s Nepálem nejspíš přišli na děsivou možnost, jak se vymanit z celoživotní chudoby. Pomohou jim v tom peníze, získané od vlády. Nejde přitom o dotace ani podporu. Peníze jsou vypláceny za smrt člena rodiny.
Tygří rezervace Pilibhit se rozkládá podél indicko-nepálské hranice v podhůří Himalájí. Pilibhit je jednou z mála dobře zalesněných oblastí ve státě Uttarpradéš. Jeho představitelé chtěli využít těchto přírodních podmínek pro vytvoření domova pro tygry.
Sepsali proto návrh, který byl v dubnu 2008 zaslán vládě Indie. A pak už šlo vše jako na drátku. Již v září 2008 je vyhlášena tygří rezervace v Pilibhitu, kde jsou pro tato zvířata ideální podmínky.
Je jim k dispozici rozsáhlý otevřený zalesněný prostor se spoustou zvířat, které slouží těmto majestátním pruhovaným šelmám jako potrava.
Podivné shody
A právě tato tygří rezervace se v letošním roce stala středem pozornosti nejen indických médií. Zdálo se totiž, že se zdejšími tygry není něco v pořádku. Dochází totiž náhle k řadě útoků na zdejší obyvatele.
Jen v okolí rezervace v oblasti jménem Mala je od února letošního roku nalezeno 7 roztrhaných těl starších lidí. K prošetření těchto událostí je do rezervace povolán Kalim Athar z vládní kontrolní organizace, zaměřené na volně žijící zvířata.
Při prověřování jednotlivých vražedných incidentů zjišťuje podezřelou podobnost u všech případů. Oběti měly nad 55 let a patřily k příslušníkům zdejších nejchudších vrstev.
Hrůzné podezření
Během zkoumání dalších podrobností jednotlivých případů, jako je například místo nálezu těla, jeho stav a poloha a rovněž na základě vyslechnutí svědectví rodiny i místních obyvatel mu v mysli vzklíčilo děsivé podezření.
Podle jeho úsudku zřejmě nebylo vysoké číslo obětí tygrů v tomto období náhodné. Upozornil tak na možnost, že se tygři stali pouze vykonavateli rozhodnutí, které padlo v chudých chatrčích zdejších obyvatel.
Kalim Athar a další úředníci spojili tyto tragédie s náhradou, která je vládou vyplácena pozůstalým po obětech tygrů z rezervace. Činí půl milionu indických rupií (zhruba 170 000 korun).
Jdi se projít do lesa, dědečku!
Vyplácena je však pouze tehdy, pokud tygr usmrtí člověka mimo území rezervace. Tato částka je v oblasti s extrémní chudobou vyšší, než kolik je zde člověk schopen vydělat během svého produktivního věku.
V nejchudších zemědělských oblastech totiž rodiny mnohdy živoří s příjmem nižším, než 5000 rupií měsíčně (cca 1700 korun).
Zdá se tak, že mladší rodinní příslušníci posílali starší členy rodiny do rezervace, aby zde byli usmrceni tygry a následně jejich těla přemístili do jejího okolí.
Hypotézu úředníků podporuje případ z letošního června, kdy byla mrtvola šedesátileté Nanki Deviové nalezena v poli s cukrovou třtinou poblíž rezervace.
Vyšetřování probíhá
Je totiž zřejmé, že zemřela jinde. Kusy jejího oděvu byly nalezeny přímo v rezervaci a byly patrné i stopy pneumatik traktoru, které se táhly od místa nálezu šatů až k tělu oběti.
„Žena podle všeho zemřela zhruba 1,5 kilometru od tohoto místa, uvnitř rezervace. Pak bylo její tělo převezeno,“ sdělili zmocněnci vládního úřadu. Odmítli proto vyplatit náhradu.
Zdejší farmář Jarnail Singh celé podezření ještě více přiživil tím, když prohlásil, že se senioři na celé věci vědomě podílejí a do rezervace odcházejí dobrovolně.
„Je to jediný způsob, jak pomoci své rodině uniknout ze spárů chudoby,“ konstatoval. Na základě těchto poznatků byl stanoven oficiální vyšetřovací tým, který se dále celou věcí itenzivně zabývá.