V roce 1917 první světová válka zuřila už třetím rokem a více než rok ještě zuřit měla. Ztráty na životech se počítaly na miliony. A přitom obě strany nezaznamenávaly žádné úspěchy.
Jednou z mnoha smutných připomínek té doby se kromě bitvy u Verdunu stala takzvaná třetí bitva u Yper.
Od srpna do listopadu 1917 tu zahynulo podle nejhorších odhadů až 850 tisíc vojáků. A to všechno proto, aby bylo dobyto necelých deset kilometrů nepřátelského území.
ZBYTEČNÁ JATKA VE FLANDRECH
Bitvu, ve které se střetla německá vojska s vojsky Dohody, vedli na německé straně Erich Ludendorff a na straně Dohody Douglas Haig a Hubert Gough.
Navazovala na takzvanou Nivellovu ofenzivu a konečným cílem bylo prolomení německých pozic a osvobození Belgie a Nizozemska.
Hlavní boje se vedly o kontrolu nad hřebeny, které umožňovaly armádě, která je držela, dobrý rozhled a palebné pozice. Tyto hřebeny se během bitvy ocitly několikrát pod nadvládou té či oné strany.
Téměř okamžitě se rozhořely pro západní frontu charakteristické zákopové boje s ofenzivami i protiofenzivami, při kterých se vršili mrtví na obou stranách.
Spojenci totiž nečekali na americké expediční síly, britské a francouzské zdroje se zaměřily na operaci v Itálii a německá čtvrtá armáda kladla tuhý odpor.
Původní plán útoku navíc začal s téměř třítýdenním zpožděním a přišel nezvykle deštivý srpen a začátek podzimu, který všechny snahy států Dohody o průlom doslova utopil v bahně. A tak se jim podařilo cílové město Passchendaele dobýt až počátkem listopadu.
STRAŠLIVÁ CENA ZA TROCHU ÚZEMÍ
Na dobytí deseti kilometrů území tak padly statisíce životů. Přesný počet samozřejmě nezjistí nikdo, ale odhady se pohybují mezi 450 až 850 tisíci mrtvých. Lloyd George ve svých pamětech z roku 1938 napsal:
„Passchendaele bylo skutečně jednou z největších katastrof války… Žádný inteligentní voják dnes neobhajuje toto nesmyslné tažení…“
Ofenzivy ve Flandrech pokračovaly až do roku 1918, kdy už byla pro Německo válka prakticky prohraná. Několik ofenziv Němců bylo lehce odraženo, ale ani jejich protivníci nezaznamenávali žádný postup.
A tak se bitva změnila na zákopovou a dělostřeleckou a zbytečně v ní umírali stále další a další lidé.
Dnes je celá ofenziva ve Flandrech, která pouze u Yper znamenala hned pět bitev, než se Spojenci dostali k pobřeží, považována za obrovský omyl.
Nevlídné počasí a nevhodná půda, stejně jako načasování a logistické problémy, to vše způsobovalo oběma stranám naprosto zbytečné ztráty.
A švédská skupina Sabaton, která bitvu připomněla ve své písni Cena míle, v jejím textu položila otázku, kterou si dodnes kladou všichni.
Jaký byl smysl toho všeho?