Domů     Kruté pozlátko Hollywoodu: Jak fungovala továrna na sny?
Kruté pozlátko Hollywoodu: Jak fungovala továrna na sny?
1.10.2019

Bohatství a obdiv. To pro mnohé znamená Hollywood. Ve svém „Zlatém věku“ ale hvězdy stříbrného plátna nezažívaly zrovna krásné chvíle, jelikož filmu vládla natáčecí studia. Mnohé celebrity si doslova sáhly na dno, ze kterého se už nezvedly.

První studio vzniklo ve stodole

Filmové ateliéry byly na počátku svého vzniku roztroušeny po celém území USA – v Los Angeles, San Francisku, San Diegu nebo v Chicagu. Postupem času se ale ukázalo, že Los Angeles, kde dodnes Hollywood stojí, má nejlepší podmínky pro točení filmů.

Nedaleko byla spící osada Hollywood pojmenovaná snad podle místních cesmín (holly-cesmína, wood-dřevo). V Hollywoodu zatím filmaři občas natáčeli jen nějaké pouliční záběry.

Toho využil v roce 1913 skotský malíř dekorací Robert Bruntom, když uviděl na bulváru Sunset v Hollywoodu stodolu, na které toužil postavit obrovské filmové ateliéry se všemi vymoženostmi. Výhodou byla nízká cena pozemků, které se pohybovala kolem 300 dolarů za akr.

Herci hráli zadarmo

Hercem mohl být v té době téměř každý. Výhled lepšího ohodnocení a slávy lákaly do studií i obyčejné dělníky. Statisté dostávali 3 dolary denně, někteří pracovali dokonce zadarmo.

Náklady na výrobu snímku byli o třetinu až polovinu menší než například v New Yorku. První film – The Squaw man, který natočil Jesse Lasky společně s Robertem Bruntonem v roce 1914, vznikl právě v oné stodole.

Jejich základní kapitál v roce 1913 činil 6 000 dolarů, o tři roky později se zvýšil na neuvěřitelné 4 000 000.

Film The Squaw man natočil Jesse Lasky v roce 1914 v prvním holywoodském studiu.
Film The Squaw man natočil Jesse Lasky v roce 1914 v prvním holywoodském studiu.

Velká pětka vládne

Na počátku 20. let filmu ještě nevládli herci ani režiséři, ale filmová studia, především společnosti MGM, Warner Brothers, 20th Century Fox, Paramount a RKO. Ta nejen, že filmy produkovala, ale vlastnila svoje řetězce kin, ve kterých se promítali „áčkové“ a „béčkové“ filmy najednou.

To skončilo v roce 1948, kdy nejvyšší soud rozhodl, že tato distribuce je nezákonná, stejně jako provozování kin, a vytváří nesoutěžní a monopolní tržní praktiky.

Jasná pravidla vytváření filmů

Filmová studia vládla přísnou uniformitou vytváření snímků. Zaměstnanci směli pracovat pouze pod jedním studiem a ani režisér nebyl považován za skutečného autora díla.

To změnil až Alfred Hitchcock, Orson Welles nebo John Ford, kteří započali realizování vlastních vizí. Především pro herečky ale znamenal úspěch a sláva těžké odříkání a dodržování často až nesmyslných smluv.

Cílené potraty jako na běžícím páse

Mezi nejčastější klauzule ve smlouvách hereček byla část o nechtěných těhotenstvích a manželství.

Když pak přišla nečekaně do jiného stavu hvězda studia MGM Jean Harlowová s Williamem Powellem, studio ji okamžitě pod pseudonymem poslalo do nemocnice, kde musela podstoupit proti své vůli potrat. Stejný osud čekal i Joan Crawfordovou nebo Judy Garlandovou.

Jean Harlow otěhotněla s Williamem Powellem a musela jít na potrat.
Jean Harlow otěhotněla s Williamem Powellem a musela jít na potrat.

Dětská hvězda ze země Oz

Judy Garlandová, hvězda filmu Čaroděj ze země Oz (1939), jež dodnes patří mezi největší hollywoodské legendy všech dob, nezažila jen nechtěný potrat. Do společnosti MGM nastoupila v pouhých 13 letech a byla vystavována neustálému sexuálnímu zneužívání.

Od vedení studia neustále slýchávala, že vypadá jako malé tlusté prase a musela podstoupit drastickou dietu. Její jídelníček se tak v 18 letech sestával pouze z černé kávy a kuřecí polévky, denně vykouřila 80 cigaret a každé 4 hodiny užívala pilulky na výživu. Zbytek života herečka prožila s poruchou příjmu potravy a drogovou závislostí.

Judy Garland se proslavila především filmem Čaroděj ze země Oz.
Judy Garland se proslavila především filmem Čaroděj ze země Oz.

Psychické trauma božské Marilyn

Nebývalo nezvyklé, že některé herečky vyhledávaly útěchu v různých lécích a omamných látkách, o jejichž nebezpečí se mnoho nevědělo. S tímto problémem bojoval i největší sex symbol, Marilyn Monroe, která měla smlouvu se studiem 20th Century Fox.

Psychicky labilní herečka čím dál častěji využívala léky, které jí psychiatři nezávisle na sobě předepisovali. Nepřidal k tomu ani románek s tehdejším prezidentem J. F. Kennedym a jeho bratrem. Podle konspiračních teorií stojí za její smrtí právě oni.

Stáli za smrtí Božské Marilyn bratři Kennedyové?
Stáli za smrtí Božské Marilyn bratři Kennedyové?

Sexuální maniak Chaplin

Dalšími skandály, které se pečlivě střežily, byly ty sexuální. Mezi tyto případy se nechvalně zapsala i největší hvězda němého filmu, Charlie Chaplin. Jeho nevinná osobnost zobrazovaná ve filmech ale neměla s jeho vlastním já vůbec nic společného.

Celkem se oženil se 4 ženami, které si bral, když jim bylo mezi 15 a 18 lety. Po letech vypověděly, že se k nim choval sprostě a velmi krutě. Svou druhou ženu, kterou si bral v jejích 15 letech, dokonce nutil do interrupce. Ona ale odmítla.

S poslední manželkou se oženil v 50 letech, přičemž jí bylo 18 let. Údajně mu prošlo postelí asi 2 000 milenek.

Charlie Chaplin byl údajně velmi náruživý, ale k ženám i krutý.
Charlie Chaplin byl údajně velmi náruživý, ale k ženám i krutý.

Úpadek Hollywoodu

Po zásahu nejvyššího soudu v roce 1948 se uvolnila cesta nezávislým producentům a řídícím pracovníkům menších studií. Změna nastala i ve výrobě filmů, zaměstnanci už nebyli drženi jedním studiem, mohli si vybírat, jaké filmy chtějí točit.

Ústup nejslavnějšího období Hollywoodu nastal koncem 60. let s nástupem televize a zvýšením vlivu zahraničních a nezávislých filmů.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi