Domů     Krutá vladařka Číny: V honbě za mocí zneužila i smrt svého dítěte!
Krutá vladařka Číny: V honbě za mocí zneužila i smrt svého dítěte!
6.1.2017

Rozmazlený chlapec vyroste v neprůbojného mládence. Svoji matku Wu obdivuje natolik, že se jí neodvažuje ani slovem odporovat. Raději se před ní i před celým světem ukryje ve svých komnatách.

„Císař Žuej-cung trpí vadou řeči,“ předstoupí před vyděšené dvořany Wu. „A já ho budu ve všech záležitostech zastupovat!“

Křehké dívce Wu Zetian (asi 625–705) je pouhých 13 let, když se dostane jako konkubína na dvůr čínského císaře Tchaj-cunga (598–649).

Ve složitém hierarchickém žebříčku palácových dam je však příliš nízko na to, aby se mohla nazývat princeznou. A přesto je natolik odvážná, že se pokusí císaře riskantním způsobem zaujmout.

„Císař měl jednoho velice oblíbeného koně, kterého nikdo nedokázal zkrotit. Řekla jsem mu, že já to dokážu. Že ho nejdřív zbičuju, a jestli to nebude stačit, budu ho mlátit prutem do krku.

A když ani to nezabere, podříznu mu hrdlo dýkou,“ napíše do svých vzpomínek Wu. Panovník se nad její bojechtivostí pousměje a za nějaký čas pozve okouzlující Wu poprvé do své ložnice.

Podlehne otcově milence

Po neúspěšném válečném tažení začíná císař zkraje roku 647 chřadnout. Dnem i nocí u něj sedí jeden z jeho synů, následník trůnu Kao-cung (628–683). A také stále krásnější Wu, kterou vybrali jako císařovu neoficiální ošetřovatelku.

Šarmantní dívka mladého a ženatého prince uhrane. Nehledě na otcovu nemoc a zvyky se sní Kao-cung intimně sblíží, čímž se dopustí velkého hříchu.

„Pokud se syn pomiloval s jednou z dvorních dam svého otce císaře, spáchal incest,“ vysvětluje současný britský autor Jonathan Clements. Císař Tchaj-cung umírá v roce 649. A Wu, jako jedna z jeho konkubín, musí opustit císařský dvůr.

„Bylo nemyslitelné, aby se kromě císaře kdokoliv jiný dotkl ženy, která poznala náruč vládce světů. Proto byly po jeho smrti ženy, které mu daly potomka, izolovány v paláci a mohly si dopřávat luxusní důchod.

Od ostatních palácových dam se očekávalo, že zbytek života stráví v klášteře,“ vysvětluje Clements. Navzdory vyhnanství Wu nikdy nepřeruší milostný vztah s Kao-cungem a nakonec se vrátí zpět do císařského paláce.

Stane se jeho favoritkou a v krátké době mu porodí nejméně tři děti. S rolí konkubíny, byť oblíbené, se však Wu nehodlá spokojit.

To ona zabila moje dítě!

Její šance na úspěch přitom nejsou nijak zanedbatelné. Stávající císařovna Wang totiž svému choti nedokáže porodit syna. Wu si však nemůže dovolit přímý útok na její postavení a musí vyčkávat na vhodnou záminku.

Ta se ambiciózní konkubíně naskytne na konci roku 654, kdy porodí císaři druhou dceru. Protokol v těchto chvílích vyžaduje, aby císařovna novorozence navštívila a krátce si s ním pohrála. A to také Wang udělá, ovšem v nepřítomnosti jeho matky.

Když se Wu ke svému dítěti vrátí, zjistí, že je mrtvé. „Dívenka zřejmě zemřela jen strašnou náhodou. Wu se ovšem neštítila její smrti využít ve svůj vlastní prospěch a z hrozného činu obvinila císařovnu,“ líčí Clements.

Třebaže Wang nikdy nebude odsouzena, v očích Kao-cunga se nadobro znemožní. „Císař se rozhodl, že ji degraduje a na její místo povýší milovanou Wu,“ dodává Clements.

Na trůn dosadí loutku

Titul císařovny získává Wu v zimě 655. Okamžitě se vypořádá se všemi nepřáteli a na úřednická místa dosadí svoje věrné. Císař do kroků své choti převážně nezasahuje, protože je zcela pod jejím vlivem.

„Ať už mu dovolila se svým tělem dělat na loži cokoli, dalo jí to nad ním moc, když seděl na trůnu,“ uvádí Clements. S postupem času začíná císaře ve velké míře trápit zdraví.

Vážně nemocný Kao-cung ztrácí o vládnutí zájem a oficiálně ho předává do rukou císařovny. Jenže když v roce 683 vydechne naposledy, všechno nasvědčuje tomu, že Wu bude jako vdova izolována v paláci. S tím se ale mocichtivá císařovna rozhodně nesmíří.

Její nejstarší syn vládne sotva pár týdnů, když dosáhne kvůli údajné vlastizradě jeho odvolání. Místo něj pak dosadí na trůn svého miláčka – neprůbojného a nejmladšího syna Žuej-cunga. „Wu tak konečně získala, co potřebovala.

Povolného vládce, který připustí pokračování její vlády bez jakýchkoli zásahů,“ píše Clements.

Foto: wikipedia.org, seathestars.com
Související články
Historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Historie
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
Historie
Konkláve: Jak se volí papež?
Sixtinská kaple se svým úchvatným stropem s biblickými výjevy přivítá ročně několik milionů návštěvníků. Ale během volby nového papeže se sem nikdo nepovolaný nedostane: je útočištěm pro kolegium kardinálů. Co se odehrává za zavřenými dveřmi, za extrémního utajení a přísných bezpečnostních opatření? Samotný termín konkláve má své kořeny v latinské frázi „clausum cum clave“, což […]
reklama
lifestyle
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
reklama
historie
Kuarup a Famadihana: Tanec se smrtí napříč kontinenty
Zatímco brazilští Indiáni oživují dřevěné špalky na počest mrtvých, na Madagaskaru tančí s mumiemi předků. Objevte dva fascinující pohřební rituály, které proměňují smrt v oslavu života a hluboce zakořeněnou tradici, jež přesahuje pouhé smuteční obřady. Tyto praktiky odrážejí jedinečné kulturní perspektivy na smrt a posmrtný život, propojují současnost s minulostí a posilují sociální vazby komunit. […]
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz