Skip to content
reklama

Krokodýl: Krvelačný predátor, jenž nikdy nespí!

Krokodýlové mohou spát s jedním okem otevřeným a tak nepřetržitě sledují potenciální kořist či nebezpečí.

Podle studie německých a australských vědců krokodýlové pravděpodobně při spánku ponechávají vždy jednu mozkovou hemisféru aktivní a ve střehu.

2
Vždy ve střehu.

Podobný spánek je známý u dalších mořských živočichů, jako jsou mroži či delfíni, kteří patrně jedním okem ve spánku kontrolují, zda drží jejich skupina pohromadě. Ptáci zase tuto strategii používají jako ochranu před dravci.

3
Žabka má zřejmě ráda adrenalinové sporty…

Odborníci podrobili zkoumání tři mladé krokodýly mořské, které převezli do velkého akvária ve městě Melbourne a 24 hodin denně je filmovali. Experiment potvrdil, že tito plazi během spánku otvírají jedno oko i v reakci na nenápadný podnět.

4
Podobně napůl spí i delfíni.

Badatelé z německého Ornitologického ústavu Maxe Plancka zjistili, že stejné chování se vyskytuje i u dospělých krokodýlů nilských a kajmanů. Dalším krokem bude nyní prokázat, že při spánku s jedním okem otevřeným krokodýli také fyziologicky spí pouze napůl.

„Budeme potřebovat elektrofyziologický záznam, abychom viděli mozkové vlny v obou hemisférách spícího krokodýla a mohli říci: tato hemisféra je vzhůru a ta druhá spí,“ podotkl vedoucí studie John Lesku.

5
Tlama krokodýla budí respekt.

Spaní pouze jednou polovinou mozku se mohlo vyvinout u společného předchůdce plazů a ptáků a zvlášť také u vodních živočichů. Anebo u ještě vzdálenějšího předka, který byl společný ptákům, plazům a savcům, a savci pak tuto vlastnost ztratili.

Foto: wikipedia, wallpapers4free, turtlehurtled
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články