Domů     Kreml: Rudé ruské srdce tepe v rytmu dějin
Kreml: Rudé ruské srdce tepe v rytmu dějin
30.10.2021

Navštívit Moskvu a minout Kreml? To sem ani nemusíte jezdit! Rozlehlý opevněný areál ve tvaru trojúhelníku o rozloze téměř 28 hektaru je nablýskanou přehlídkou ruské hrdosti, skrývající se za rudě žhnoucími zdmi.

Však je také v roce 1990, jakmile se Sovětský svaz začne rozpadat, zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Společně s Rudým náměstím, které ke Kremlu přiléhá jako dlouholetá milenka. Než se ale tito dva dají dohromady, chvíli to trvá.

Předvoj v podobě Slovanů a Krivičů

Chcete-li znát historii Kremlu, je třeba se vrátit do dob vzniku samotného města, ve kterém dnes září jako rudá perla – do Moskvy.

Možná, že při této procházce zaslechnete šumění borového lesa, který srázu nad řekou Moskvou dlouho dominuje, či hlasy Slovanů, kteří místo obývají už na počátku druhého tisíciletí, popřípadě kmene Krivičů, který tu v 11. století postaví první malé opevnění.

Jeho příslušníci by se dnes tuze divili, jaký kolos z něj nakonec vyroste.

Kromě toho, že je Kreml oficiálním sídlem prezidenta, je i hlavním politickým, kulturním i duchovním centrem města a rovněž nejstarší částí Moskvy. Foto: unsplash
Kromě toho, že je Kreml oficiálním sídlem prezidenta, je i hlavním politickým, kulturním i duchovním centrem města a rovněž nejstarší částí Moskvy. Foto: unsplash

Zde ať tedy stojí pevnost…

Předcházejí tomu kroky činorodého kyjevského knížete Jurije Dolgorukije (1090–1157), který se po smrti svého otce, posledního velkého vládce Kyjevské Rusi Vladimira II. Monomacha (1053–1125), rozhodne v neklidné době mocenských půtek, plenění a pustošení měst upevnit své postavení a současně obnovit jednotu ruských zemí.

A tak, když jednou zavítá na lesnatý pahorek nad řekou, dostane nápad: „Zde ať tedy stojí pevnost, která bude střežit dálné hranice naší země!“ bouchne tehdy do stolu, čímž začne téměř současně psát jak dějiny Kremlu, tak i Moskvy.

Ještě předtím, než je ona pevnost, tehdy ještě Moskevský hrad, v roce 1156 dokončena, totiž nasměruje posly k jednomu ze svých spojenců, knížeti Svatoslavovi s jasnou zprávou:

„Přijeď ke mně, bratře, do Moskvy.“ Pak už stačí jen, aby Ipatěvská kronika orámovala toto setkání rokem 1147, od kterého Moskvané začínají počítat dějiny svého města.

Budiž Kreml!

Dolgorukij je první z urozených, který pevnost, nacházející se na křižovatce několika důležitých obchodních cest, obývá. Ta ale za 850 metrů dlouhou zdí dlouho hrdě stát nevydrží.

Než z ní stihnou udělat své sídlo i další moskevská knížata, předběhnou je na přelomu let 1237–1238 mongolské hordy, které Kreml, stejně jako celou Moskvu rozeberou na prvočinitele.

Kníže Ivan I. Kalita (1288–1340/1341) proto nechá v letech 1339–1340 postavit mimo jiné silná opevnění a jako bonus přidá ještě několik chrámů. To už má místo své vlastní jméno – Kremlem je poprvé titulováno v roce 1331.

Je to místo, kudy kráčí dějiny. Dlouho mají carský šat, pak zase knír a uniformu. Foto: unsplash
Je to místo, kudy kráčí dějiny. Dlouho mají carský šat, pak zase knír a uniformu. Foto: unsplash

Když frčí bílý vápenec

Zatímco na začátku tu převládá dřevo, postupem času začnou dominovat tvrdší materiály.

Jako třeba bílý vápenec, ze kterého nechá kníže Dmitrij Donský (1350–1389) v letech 1366–1368 ze strachu před další mongolskou invazí postavit kolem pevnosti hradby, opatřené 19 věžemi. Tehdy se místu začne říkat „Bělokamenný Kreml“.

Honosný název ovšem moc nekoresponduje s poměrně dost opotřebovanou vizáží stavby. Zub času ve spolupráci s nejrůznějšími záškodníky udělá z Kremlu místo nehodné velkých vládců. Nakonec jednomu z nich, Ivanovi III. (1440–1505), dojde trpělivost.

„Panovník mého významu přece nemůže vládnout z takové polorozbořené boudy,“ kroutí hlavou.

Potom, co se v roce 1472 ožení s byzantskou princeznou Sofií (asi 1449–1503), zatouží společně vybudovat z Kremlu nablýskané sídlo, které bude jako velkolepé centrum politické moci vévodit Moskvě. Ta má svou honosnou vizáží připomínat Řím či padlou Konstantinopol.

Éru rozkvětu přeruší car Petr

Jenže ruští architekti a kameníci si s jeho megalomanskými požadavky neví rady, a tak je Ivan po pár zpackaných opravách vymění za italské. A to ty pokud možno nejlepší.

Do Moskvy tak počínaje rokem 1475 míří třeba Aristotele Fioravanti (1415/1420–?1486) nebo Pietro Antonio Solari (asi 1445–1493).

S jejich pomocí přebuduje Ivan Kreml na vodní pevnost s chrámy a dalšími stavbami, které chrání rudě žhnoucí hradby a věže postavené z červených pálených cihel. Původně je jich 18, v 17.století přibudou ještě dvě.

Ta nejvyšší z nich – Trojická, se tyčí do výšky 80 metrů. Jenže stejně jako žádný strom neroste do nebe, ani rozkvět Kremlu netrvá věčně.

V roce 1712 mu sůl do starých ran nasype tehdejší car Petr I. (1672–1725) svým oznámením, že přesouvá sídelní město do nově zbudovaného Petrohradu.

Po Kateřině zbude Senát

Kreml tak ztrácí své těžce budované výsadní postavení. Je sice ponechán jako dějiště korunovací ruských carů, jinak ho ale velké okamžiky ruských dějin, kterých byl předtím pravidelně součástí, míjejí.

První větší pokus dostat ho zpátky do hry, učiní carevna Kateřina II. Veliká (1729–1796). Plány má velkolepé, ne všechny jsou ovšem zrealizovány.

Zbude po ní ale budova Senátu, kterou nechá v areálu postavit, což později kvitují hlavně komunisté, kteří si z ní udělají sídlo Nejvyššího sovětu SSSR.

Kremlu v současnosti šéfuje Vladimir Putin. Foto: pixabay
Kremlu v současnosti šéfuje Vladimir Putin. Foto: pixabay

Na vrchol ho vrátí komunisté

V roce 1812 to vypadá, že je s Kremlem definitivně ámen. Napoleonova armáda totiž při ústupu z města vyhodí jeho část do povětří. Jenže stačí zhruba 100 let a stane se pravý opak.

V dozvucích Velké říjnové revoluce vrací Vladimir Iljič Lenin (1870–1924) v roce 1918 za kremelské zdi výkonnou moc. Sám se nastěhuje do budovy Senátu, odkud dává bedlivý pozor, aby Kreml znovu nezpustl.

Zdejší stavby jsou na jeho pokyn restaurovány a udržovány v dobrém stavu. Po čase se v nich tak opět jedná o těch nejdůležitějších věcech a padají rozhodnutí, mající dopad na celou zemi.

Ty orlice musí pryč!

Ani po své smrti se Lenin mimochodem od Kremlu příliš nevzdálí. Spočine u jeho zdi, ve vlastním mauzoleu. Jeho nástupce Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953) si posléze lehne vedle něj. Ještě předtím ale areál vyčistí od posledních zbytků „hříšné“ minulosti.

Nechá zbourat několik chrámů a z kremelských věží sundat carské znaky s dvouhlavým orlem, které vystřídají rudé hvězdy. Ty planou nad Moskvou dodnes. Pod jejich cípy úřaduje ve svém oficiálním sídle ruský prezident Vladimir Putin (*1952

Foto: pixabay, unsplash
Související články
Lifestyle
Slavní, které roztřásl Parkinson: Johnny Cash
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatství či moc. Tělo Johnnyho Cashe (1932–2003), jedné z největší amerických hudebních legend, dostává pořádně zabrat. V šedesátých letech naplno zahučí do […]
Lifestyle
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
Lifestyle
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Lifestyle
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
reklama
svět zločinu
Sekta Děti boží: Místo slibovaného ráje peklo na zemi
Možná se ocitnou v životní krizi, možná jen chtějí patřit k něčemu významnému a na první pohled smysluplnému. Než se nadějí, stanou se součástí sekty, která kontroluje každý jejich krok. To v tom lepším případě. V tom horším přijdou o majetek, psychické zdraví, nebo dokonce o život. To vše se může přihodit lidem, kteří se […]
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Óm Širinkjó: Sekta, která šokovala svět smrtícím útokem
Skupina poblázněných sektářů vypustila v prostorech tokijského metra během ranní špičky smrtelně jedovatý plyn sarin ve snaze zachránit lidstvo. Vedl je jistý Šókó Asahara, zarostlý poloslepý muž z Kjúšú. Čím je přesvědčil, aby ho následovali? Šókó Asahar (1955–2018) se narodil v roce 1955 jako Čizuo Matsumoto, šesté ze sedmi dětí do chudé rodiny výrobců rohoží, […]
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
reklama
zajímavosti
Láska nosem: Jak vůně ovlivňuje přitažlivost
Romantika začíná u nosu! Věděli jste, že při výběru partnera hraje čich důležitější roli než vzhled nebo inteligence? Objevte fascinující svět chemické komunikace mezi lidmi. Je těžké to připustit, ale pánové by zřejmě mohli vzdát touhu po vycvičeném těle a dámy úsilí o dokonalý outfit a make-up. To, zda jsou přitažliví pro druhé, totiž podle […]
7 netradičních druhů vajec, které se dají jíst!
Zase jsou tu Velikonoce a naše stoly se zaplní mísami obarvených vajíček. Nejčastěji jsou to ty slepičí… Po kterých ale sáhnout, pokud chcete letos změnu? Možností je mnoho! 1/ Kaviár po francouzsku vejce: ŠNEČÍ Chutnají trochu jako tráva s houbami, jsou slizká a při skousnutí mírně lupnou. Zatím nemáte chuť? Šnečí vajíčka jsou ovšem luxusní […]
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
Stromy: Mají sílu léčit?
Ochrana proti slunci, čistší vzduch, lepší dýchání, klidnější spánek, úleva od stresu a obrana před depresí… Stromy nabízejí řadu důležitých výhod. Výzkumy také naznačují, že hlavně jehličnany mohou pomoci předcházet některým vážným onemocněním! Naši předkové znali léčivou sílu všemožných bylin a velmi si vážili také stromů. Tehdy se spoléhali na vlastní intuici a fantazii. Dnes […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz